Haberler

Tümer: "Sarıçamlıların Çöplük Sorunu Çözülecek Gibi Görünmüyor"

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, ‘Sofulu Çöplüğü’ olarak bilinen Adana Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisleri etrafındaki yapılaşmaya dikkat çekti.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, ' Sofulu Çöplüğü' olarak bilinen Adana Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisleri etrafındaki yapılaşmaya dikkat çekti. Tesislerde incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Tümer, vatandaşların haklı olarak yoğun çöplük kokusundan şikayet ettiğini ancak Adana Büyükşehir Belediyesi ile yapılan sözleşmeye göre tesisin bulunduğu yerden kaldırılmasının kolay olmadığını ifade etti.

Sarıçam'daki çöplük etrafında altyapı yetersizliği ve çöplük kokusuna rağmen Sofulu Belde Belediyesi'nin Sarıçam İlçe Belediyesi olurken çöplük sorununun göz ardı edildiğini, yeni bir şehir kurulurken problemlerin de o esnada çözülebileceğine dikkat çeken Tümer, "Ayrıca Adana Büyükşehir Belediyesi, bu bölgeyi de kapsayan 3 kez nazım imar planı yaptı. Bu plan çalışmalarında da çöp alanına çözüm getirilmedi. Şimdi ise orada çöp alanı yokmuş gibi 1/1000 ölçekli planlara bağlı olarak ruhsat verilmeye devam ediliyor" diye konuştu.

Vatandaşlar sıkıntı çekiyor

2017 yılından başlamak üzere yoğun bir yapılaşmaya meydan verilen Sarıçam'daki çöplük etrafındaki vatandaşların pis koku nedeniyle sıkıntı çektiğini belirten Tümer, Sarıçamlıların çöplük sorununun çözülecek gibi görünmediğini ifade etti. Tümer, "Adana Büyükşehir Belediyesi ile yapılan anlaşma gereği 2008 yılında kurulan Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin aldığı Çevre Etki Değerlendirme Raporu'nda (ÇED) ve Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan sözleşme gereği bin 200 metre mesafeye kadar yapılaşma izni verilmeyeceği belirtiliyor. Karşılıklı imzalanan sözleşmeye rağmen çöplük etrafının hemen yanında olabildiğince artan yapılaşmaya izin veren belediye yetkilileri bu etaptan sonra vatandaşın sorununu görmezden gelmemelidir" diye konuştu.

İki üniversite arasında sıkıştı

Bölgede yapımı devam eden stadyum ile birlikte eğitim-öğretime başlayan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin yanı sıra Çukurova Üniversitesi, yapımına başlanan Yeni Adana Fen Lisesi, Büyükşehir Belediyesi Toplu Konutları ile çok sayıda inşaatın sürdüğünü anımsatan Tümer, vatandaşların haklı olarak kokudan rahatsızlığını dile getirdiğini ancak yap-işlet-devret modeliyle yapılan Katı Atık Bertaraf Tesisleri'nin kaldırılmasının kolay görünmediğini vurguladı.

Tesis yetkilileriyle yaptığı görüşmede bugüne kadar yapılan yatırımların 100 milyon lirayı bulduğuna dikkat çeken Milletvekili Tümer, şirket yetkililerinin tesisin kaldırılmasına yönelik çabalar karşısında yatırım maliyetlerini talep edeceklerine vurgu yaptı.

Tümer, iki üniversite ile konutlar arasına sıkışan çöplüğü, öngörü ve vizyonel bakış açısından yoksun olarak vatandaşa mahkum edenlerin sorunu çözmekle yükümlü olduğunu sözlerine ekledi. - ADANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Zülfikar İnönü Tümer Sofulu Politika Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Bakmadan Geçme

Sandık Kokusu Metin Akdülger neden ayrıldı? #128250 İstanbul'un Fethi otobüsler ücretsiz mi 2024? #129300 29 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 29 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Survivor Yunus Emre elendi mi? #129300 29 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 29 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 29 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 29 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 29 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 29 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 29 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 29 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 AUZEF Çoçuk Gelişimi Bölümü kapatıldı mı, kapanacak mı? #129300
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın Roma gezisi eleştirisine yanıt: Kamu parasını korumayı bana mı öğretecek?

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın Roma gezisi eleştirisine yanıt: Kamu parasını korumayı bana mı öğretecek?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title