Haberler

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Adaleti katleden bir partinin bir katliamına daha tanıklık ettik

Güncelleme:

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Kobani Davası'nda verilen cezalara tepki gösterdi. Baş, iktidarın adaleti katlettiğini ve Türkiye halklarına meydan okuduğunu belirtti.

ANKARA - Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Kobani Davası'nda verilen cezalara tepki gösterdi. Baş, "Adında adalet olan bir partinin, adaleti katleden bir partinin bir katliamına daha tanıklık ettik. İktidar 31Mart'ta yediği tokata cevabını bugün verdi. İktidar diyor ki 'Siz bana teslim olmazsanız, siz biat etmezseniz, siz direnmeye devam ederseniz, siz beni yenilgiye uğratmaya devam ederseniz ben de sizi hapislerde tutmaya devam ederim.'  İktidar bugün Türkiye halklarına meydan okudu" dedi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Kobani Davası kararının ardından Sincan Cezaevi önünde açıklama yaptı. Davanın başından bu yana siyasi bir dava olduğunu ifade eden Baş, iktidarın insanların iktidar tarafından tehdit edildiğini iddia etti.

Baş şunları söyledi:

"Adında adalet olan bir partinin, adaleti katleden bir partinin bir katliamına daha tanıklık ettik. Üzülerek ifade ediyoruz, ülkemiz adına halkımız adına, bu ülkenin onurlu insanları adına gördüğümüz bu tablo bizi üzüyor. Ancak hepimize önemli görevler, önemli sorumluluklar yükleyen bir tablo ile karşı karşıyayız. Biz başından bu yana daha iddianame aşamasından bu yana bu davanın hukuk içinde değerlendirilemeyeceğini tümüyle siyasi saiklerle çöktürmek, susturmak, sindirmek için hazırlanan bir iddianame olduğunu bu amaçlarla bir yargılama yapılacağını söylemiştik. Geldiğimiz aşamada mahkeme heyeti özetle demiş oldu ki 'Evet bu dava siyasi bir davadır, burada yapılan savunmaların, burada söylenen sözlenen burada yargılanan insanların haklı olmasının hiçbir hükmü yoktur. Ferman yazılmıştır, bize düşen görev bu fermanın altına imza atıp kamuoyu ile paylaşmaktan ibarettir.' Bu son derece önemlidir ve belki de en az bugün onlarca yıl hapis cezasına çarptırılan arkadaşlarımızla ilgilidir. Bugün burada hukuku, adaleti katlederek verdikleri cezalar, asgari ücretle açlık sınırı altında yaşayan emekçiye söylenmiştir. 10 bin lira maaşla hayatını idame ettirmeye çalışan emekliye 'sus' denmektedir.  'Eğer siz bu bozuk düzene karşı hakkınızı savunursanız işte benim elimde bir yargı sopası var, hepinizi hizaya getiririm diye Türkiye'de yaşayan tüm onurlu insanlar bugün iktidar tarafından tehdit edilmektedir."

"İKTİDAR 31 MART'TA YEDİĞİ TOKATA BUGÜN CEVAP VERDİ"

Konuşmasında "İktidar 31 Mart'ta yediği tokata cevabını bugün verdi" diyen Baş açıklamasında şunları söyledi:

"Bizim için bugün verilecek mahkeme kararının bir önemi yok muydu, itiraf edelim vardı. 31 Mart'ta halktan yediği tokata iktidarın nasıl tepki vereceğini görmek için geldik buraya. İktidar 31Mart'ta yediği tokata cevabını bugün verdi. İktidar diyor ki " Siz bana teslim olmazsanız, siz biat etmezseniz, siz direnmeye devam ederseniz, siz beni yenilgiye uğratmaya devam ederseniz ben de sizi hapislerde tutmaya devam ederim". İktidar bugün Türkiye halklarına meydan okudu. Çok ustaca yaptıklarını kabul etmemiz lazım. Normalleşme tartışmalarının tam ortasında normalleşme dedik ama Kürt'e kadar normalleşme."

Kaynak: ANKA / Güncel

Kobani Davası Erkan Baş Türkiye Politika Güncel Haberler

Şimdi ABD ve İsrail düşünsün! Çin'den tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasına tam destek

Şimdi ABD ve İsrail düşünsün! Çin'den tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasına tam destek

Bunu yapan 16 yaşındaki bir kız çocuğu! Boğazını keserek öldürdüğü dayısını böyle sürükledi

Bunu yapan 16 yaşındaki bir kız çocuğu! Boğazını keserek öldürdüğü dayısını böyle sürükledi

Kan donduran olay! Önce engelli oğlunun boğazını kesip katletti, sonra kendi canına kıydı

Kan donduran olay! Önce engelli oğlunun boğazını kesip katletti, sonra kendi canına kıydı

Bakmadan Geçme

2024 ZİLHİCCE ayı en zaman? Zilhicce ayı hangi gün başlıyor? Zilhicce ayının önemi nedir? Mehmet Yılmaz kimdir? Aramızda Kalmasın konuğu Mehmet Yılmaz kaç yaşında, nereli? Mehmet Yılmaz biyografisi! KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 30 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? ÖGG sınavları ne zaman? 109. Dönem ÖGG sınavları kaç saat sürecek, sınav giriş belgesi yayınlandı mı? 2024 TEMMUZ EMEKLİ MAAŞ ZAM ORANI! Memur ve emeklinin temmuz zammı ne kadar olacak? 30 Mayıs hangi burç? 30 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 30 Mayıs tarihi hangi burç olur? 30 MAYIS PERŞEMBE TV YAYIN AKIŞI: Bugün kanallarda ne var? Show TV, TV8, Kanal D, Star TV, NOW, ATV, TRT 1 Suat Kılıç kimdir? Halk Tv konuğu Suat Kılıç kaç yaşında, nereli? Suat Kılıç biyografisi! GELİNİM MUTFAKTA 30 MAYIS 2024 CANLI İZLE Gelinim Mutfakta yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? MÜGE ANLI CANLI İZLE! 30 Mayıs Müge Anlı canlı izleme linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu? #128250 Survivor ilk eleme adayı kim oldu? Dün akşam Survivor'da dokunulmazlığı kim kazandı? 30 MAYIS BİM AKTÜEL YENİ GELEN ÜRÜNLER! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Çin Filistin'i destekliyor mu? Çin, Filistin-İsrail savaşında kimi destekliyor? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 30 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Kadir İnanır'ın sağlık durumu nasıl, hastalığı ne? Kadir İnanır'ın son durum ne?
Ali Koç, Galatasaray'ın efsanesine yapılan saygısızlığa sert çıktı

Ali Koç, Galatasaray'ın efsanesine yapılan saygısızlığa sert çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title