Haberler

Tgd Başkanı Kolat, Almanya'da Resmi Tatil İstedi

Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Kolat, Müslümanların iki bayramlarından en az birisinin resmi tatil olması talebini yineledi Kolat, görüşeceği Alman İçişleri Bakanı De Maiziere'ye talebini iletecek.

Almanya'da eski İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble zamanında başlatılan İslam Konferansı'nın bu yıl nasıl yapılacağı konusunda tartışmalar sürerken, Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat ülkede Ramazan ya da Kurban bayramlarından birinin resmi tatil ilan edilmesi talebini yineledi.

Alman İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere'nin yarın yapacağı İslami vakıf ve dernek temsilcileri görüşme öncesi AA muhabirine açıklamada bulunan Kolat, "Eğer Müslümanar bu ülkenin parçasıysa bayram günlerinden birisinin en azından bir gününün resmi tatil olması doğru olur. Öğrenciler ve çalışanlar ilk günlerde izin alabiliyor ama resmi tatil olması sembolik de olsa çok doğru olur" dedi.

Yarın bu konuyu bakana da ileteceğini belirten Kolat, Müslümanlarla ilgili bugüne kadar hep sorunlar dile getirildiğine işaret ederek, "Bir önceki bakan, olayı sadece güvenlik sorunu olarak gördü. Şu anki bakanın tavrı çok önemli. Biz İslamın içinde olan şiddet yanlısı veya aşırıcılığı bulunmayan her inisiyatifin bu toplantıya katılmasının doğru olacağını söylüyoruz. Çok renkli davet olmalı. Buraya Aleviler de diğer İslami tüm dernek veya inisiyatifler davet edilmeli ve birlikte sorunlar ve çözüm önerileri dile getirilmelidir" diye konuştu.

Kolat, Bakan de Maiziere'nin diyalog aramasının çok önemli bir sinyal olduğunu sözlerine ekledi.

Almanya'da 2006'da başlatılan İslam Konferansı, eski İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich zamanında konferansın pek bir katkı getirmediği gerekçesiyle İslami dernekler tarafından eleştirilmişti.

Göreve yeni atanan İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de İslam Konferansı'nı yeni bir konsept ile devam ettirmeyi arzuladığını açıklamış, tüm İslami dernekler bunu memnuniyet verici olarak değerlendirmişlerdi. - Berlin

Kaynak: AA / Güncel

Wolfgang Schaeuble Thomas de Maiziere Almanya Politika Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda dikkat çeken detay: Atamalar akademi eğitim başarı puanı ile yapılacak

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda dikkat çeken detay: Atamalar akademi eğitim başarı puanı ile yapılacak

Mahmud Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

Mahmud Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

Bakmadan Geçme

YKS deneme sınavı tarihleri: YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman olacak? MEB online deneme ne zaman? Son yılların en iyi bilgisayar oyunları hangileri? İşte dünyanın en iyi oyunları Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir? Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı? Anadolu parsı nesli neden tükendi? Türkiye'de Anadolu parsı var mı? Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim?
MHP lideri Bahçeli'den başıboş köpeklere ilişkin açıklama: Çok tehlikeli boyutlara ulaştı

MHP lideri Bahçeli'den başıboş köpeklere ilişkin açıklama: Çok tehlikeli boyutlara ulaştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title