Haberi Paylaş

Tgd Başkanı Kolat, Almanya'da Resmi Tatil İstedi

Güncel Haberler

Tgd Başkanı Kolat, Almanya'da Resmi Tatil İstedi

Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Kolat, Müslümanların iki bayramlarından en az birisinin resmi tatil olması talebini yineledi Kolat, görüşeceği Alman İçişleri Bakanı De Maiziere'ye talebini iletecek.

Almanya'da eski İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble zamanında başlatılan İslam Konferansı'nın bu yıl nasıl yapılacağı konusunda tartışmalar sürerken, Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat ülkede Ramazan ya da Kurban bayramlarından birinin resmi tatil ilan edilmesi talebini yineledi.

Alman İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere'nin yarın yapacağı İslami vakıf ve dernek temsilcileri görüşme öncesi AA muhabirine açıklamada bulunan Kolat, "Eğer Müslümanar bu ülkenin parçasıysa bayram günlerinden birisinin en azından bir gününün resmi tatil olması doğru olur. Öğrenciler ve çalışanlar ilk günlerde izin alabiliyor ama resmi tatil olması sembolik de olsa çok doğru olur" dedi.

Yarın bu konuyu bakana da ileteceğini belirten Kolat, Müslümanlarla ilgili bugüne kadar hep sorunlar dile getirildiğine işaret ederek, "Bir önceki bakan, olayı sadece güvenlik sorunu olarak gördü. Şu anki bakanın tavrı çok önemli. Biz İslamın içinde olan şiddet yanlısı veya aşırıcılığı bulunmayan her inisiyatifin bu toplantıya katılmasının doğru olacağını söylüyoruz. Çok renkli davet olmalı. Buraya Aleviler de diğer İslami tüm dernek veya inisiyatifler davet edilmeli ve birlikte sorunlar ve çözüm önerileri dile getirilmelidir" diye konuştu.

Kolat, Bakan de Maiziere'nin diyalog aramasının çok önemli bir sinyal olduğunu sözlerine ekledi.

Almanya'da 2006'da başlatılan İslam Konferansı, eski İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich zamanında konferansın pek bir katkı getirmediği gerekçesiyle İslami dernekler tarafından eleştirilmişti.

Göreve yeni atanan İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de İslam Konferansı'nı yeni bir konsept ile devam ettirmeyi arzuladığını açıklamış, tüm İslami dernekler bunu memnuniyet verici olarak değerlendirmişlerdi. - Berlin

Kaynak: AA / Güncel

Wolfgang Schaeuble Thomas de Maiziere Almanya İslam Politika Güncel Haberler

title