Haberler

Tarihi Kentin 'Sinekli Bakkal'ı

Mardin’de Müze Müdürlüğünün de desteğiyle Halide Edip Adıvar’ın ünlü romanından esinlenilerek “Sinekli Bakkal” adı verilen 65 yıllık bakkalda vatandaşlara kütüphane hizmeti veriliyor.

Mardin'de Müze Müdürlüğünün de desteğiyle Halide Edip Adıvar'ın ünlü romanından esinlenilerek "Sinekli Bakkal" adı verilen 65 yıllık bakkalda vatandaşlara kütüphane hizmeti veriliyor. Bakkaldan alışveriş yapan vatandaşlar, raflarda bulunan yaklaşık bin kitabı 15 günlüğüne ödünç alabiliyor.

Mardin'in merkez Artuklu ilçesi Kent Müzesi Sokağı'nda bulunan 65 yıllık "Basut Bakkaliyesi", adını Halide Edip Adıvar'ın ünlü romanından esinlenerek "Sinekli Bakkal" olarak değiştirdi. Daha sonra bakkalın raflarına Müze Müdürlüğünün de desteğiyle yaklaşık bin kitap yerleştirildi. Bakkaldan alışveriş yapan vatandaşlara 15 günlüğüne ödünç kitap veriliyor. Vatandaşlar, tıpkı kütüphanelerde olduğu gibi okudukları kitapları getirip yenisini alabiliyor. Borç defterinin de tutulduğu bakkalda veresiye kültürü ayakta tutulmaya çalışılıyor.

Bakkalın 65 yıl işleten babası İzzet Basut'tan (85) kendilerine devredildiğini anlatan Murat Basut, "Burada mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Buraya gelen turistler bu bakkalda bütün ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Sinekli Bakkalımızda bine yakın kitabımız var. İsteyenlere bilgilerini deftere yazıp kitap veriyoruz. 15 gün süreyle okuyup geri getiriyorlar. Kendi merakımdan dolayı burayı Mardin Müzesinin katkılarıyla kütüphaneye dönüştürdük. Buraya gelen mahalle sakinlerimizde de kitap okuma merakı oluşturduk. Günde 20-30 kitap dağıtıyoruz. Müşterilerimize 'Al götür, oku getir' sloganı ile kitap okumayı sevdiriyoruz" dedi.

"Turistlerin ilgisini çekiyor"

Mardin Kent Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan ise, Müze Sokağı'nda müzeye komşu bakkal dükkanında ömrünü mahalle sakinlerine hizmet vererek geçiren İzzet Basut'un çocuklarının kitap okuma merakını gözlemleyince bu projeyi hayata geçirdiğini söyledi. Erdoğan, "Müze etkinliği kapsamında mahallede 65 yıllık bir geçmişi olan bakkal dükkanının raflarını kitaplarla donattık. Mahalledeki insanların alışveriş yaptığı bir alan. Mahalle sakinleri tarihi sokakta hem bakkal nostaljisini yaşıyor hem istedikleri kitabı okuyor. Yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çeken bir mekan oldu. Halide Edip Adıvar'ın ünlü 'Sinekli Bakkal' romanından esinlendik ve tabelamızı oluşturduk. Şuan yaklaşık olarak bine yakın kitabımız var. Mahalle sakinleri bakkaldan hem alışveriş yapabiliyor hem de beğendikleri kitabı alıp okuyabiliyorlar. Kitaplara yoğun ilgi olması sevindirici. Sinekli Bakkalımıza civar köylerden organik ürünler geliyor. Onun dışında manav hizmetini veriyor. Bakkal esnafının bir kültürü vardır, bakkalda 'Yok denmez, yarın gelecek' denir. ve ertesi gün o ürün getirilir. Bu bakkalda bakkal defteri tutuluyor, veresiye kültürü de devam ediyor. O nedenle parası olmayan insanların bile alışveriş yapabildiği o eski geleneksel kültürümüzün yaşayan örneklerinden birisidir" diye konuştu.

Erdoğan, bakkalın kütüphanesinin zenginleşmesine destek vermek isteyenlerin Müze Müdürlüğüne başvurabileceğini de kaydetti. - MARDİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Halide Edip Adıvar Nihat Erdoğan Mardin Politika Güncel Haberler

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Bakmadan Geçme

24-25 Mayıs hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? Final Four, final maçı ne zaman? #127936 Panathinaikos Fenerbahçe Beko maçı iptal mi oldu, ertelendi mi, ne zaman oynanacak? #127936 Panathinaikos Fenerbahçe Beko tek maç mı?Panathinaikos Fenerbahçe Beko tek maç mı? Panathinaikos Fenerbahçe Beko tek maç mı? #127936 Final Four tek maç mı, rövanş var mı? #127936 Gaddar 19. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 24 Mayıs Gaddar yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? 24-25 Mayıs Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Kızılcık Şerbeti 65. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 24 Mayıs Kızılcık Şerbeti yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Arka Sokaklar 677. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 24 Mayıs Arka Sokaklar yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 Kara Ağaç Destanı 14. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 24 Mayıs Kara Ağaç Destanı yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 Dünya'ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi? Gliese 12 b özellikleri neler? Trakya'ya nükleer santral mi yapılacak? Nükleer santral nereye, ne zaman yapılacak? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! Kızılcık Şerbeti 64. bölüm canlı izle! Show TV Kızılcık Şerbeti yeni bölüm neler oldu? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi!
Dışişleri Bakanlığı: Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail kararını memnuniyetle karşılıyoruz

Dışişleri Bakanlığı: Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail kararını memnuniyetle karşılıyoruz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title