Kuşadası sahilde 3.7 metre uzunluğunda ölü bir köpekbalığı bulundu - Haberler
Haberi Paylaş

Kuşadası sahilde 3.7 metre uzunluğunda ölü bir köpekbalığı bulundu

Demirören Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:

Aydın'da 3.7 metre uzunluğunda boz camgöz cinsi ölü bir köpekbalığı bulundu. İnceleme yapan yetkililer, köpekbalığının balıkçı ağlarına takılarak ölmüş olabileceğini söylerken, bu cinsin Karadeniz'de oldukça nadir görüldüğünü de belirtti.

Kuşadası'nın Davutlar Mahallesi sahilinde bugün saat 11.00'de markete gitmek için evlerinden çıkanlar kıyıya vurmuş bir köpek balığı olduğunu fark edip durumu Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği'ne (EKODOSD) bildirdi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, beraberindeki dernek üyeleriyle bölgeye gidip, ölü köpek balığını inceledi.

Kuşadası sahilde 3.7 metre uzunluğunda ölü bir köpekbalığı bulundu

ALINAN ÖRNEKLER ÜNİVERSİTE'YE GÖNDERİLDİ

Yapılan incelemede 3.7 metre uzunluğundaki 'boz camgöz' cinsi köpek balığının vücudunda herhangi bir yara, kesik ve darp izine rastlanmadı. Köpek balığından alınan doku örnekleri, DNA çalışmaları yapılması için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Biyoloji Bölümü'ne gönderildi. EKODOSD yetkilileri tarafından köpekbalığının kesin ölüm nedenini belirlemek için çalışma başlatıldı.

Kuşadası sahilde 3.7 metre uzunluğunda ölü bir köpekbalığı bulundu

"AĞLARA TAKILDIĞI İÇİN ÖLMÜŞ OLABİLİR"

'Camgöz' cinsi köpek balığının balıkçı ağlarına takıldığı için öldüğünü tahmin ettiklerini belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Bu tür genellikle derin sulardaki balık sürülerini takip ederek avlandığı için insanlarla pek karşılaşmaz. Ege ve Akdeniz'de yaygın, Karadeniz'de ise çok nadir olarak görülür. Köpekbalıklarında genellikle 5 solungaç yarığı varken boz camgözlerde 6 solungaç yarığı mevcuttur. Köpekbalığı, gerekli inceleme yapıldıktan sonra gömülecek" diye konuştu.

Kuşadası sahilde 3.7 metre uzunluğunda ölü bir köpekbalığı bulundu

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Davutlar, Kuşadası, Köpek, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title