Haberler

Son dakika haber! AKPM Türk Delegasyonu üyesi AK Parti'li Yaşar, Avrupa'daki kayıp göçmen çocuklara dikkati çekti

Güncelleme:

Edinilen son dakika haberine göre Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu üyesi, AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, Avrupa'daki kayıp göçmen çocuklar konusuna işaret ederek "Bizler hep kayıp sayısına odaklanıyoruz.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu üyesi, AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, Avrupa'daki kayıp göçmen çocuklar konusuna işaret ederek "Bizler hep kayıp sayısına odaklanıyoruz. Sayıdan ziyade bu çocukların başına gelebilecek ihtimallere odaklanmalıyız. Çocukların başına gelme ihtimali olan şeyler, bir çocuğun bile başına gelse bence dünyanın ayağa kalkması gerekir." dedi.

Yaşar, TBMM ile AKPM Göç, Mülteciler ve Yerlerinden Edilmiş İnsanlar Komisyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen ve dün gerçekleşen "Göçmen Çocukların Korunması ve Kayıp Çocukların Kurtarılması" konulu konferansa ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Raportörlüğünü yaptığı, "Avrupa'da Kayıp Mülteci ve Göçmen Çocuklar" başlıklı raporun AKPM tarafından Ocak 2020'de kabul edildiğini anımsatan Yaşar, bu konuda yapacakları işlerin henüz başında olduklarını söyledi.

Günde bir çocuğun kaybolduğu bilgisinin BM tarafından belgelenmesinin ardından alarm zilleri çalmaya başladığını ve bunun üzerine bir çalışma başlattıklarını anlatan Yaşar, rapor hazırlama sürecinde yüz binlerce çocuğun kayıp olduğunu gördüklerini ifade etti.

Yaşar, "Yüz binlerce çocuk demek abartılı bir rakam değil. Bugün bile bu sorun devam ediyor. Çocuklar kayboluyor. Biz bu raporda birtakım tespitlerde de bulunduk. Bana göre artık teorik tartışmaları bir kenara bırakıp aksiyona geçmek gerekiyor." diye konuştu.

Göçmen çocukların, dilini, kültürünü bilmedikleri bir coğrafyada suç örgütlerinin ağına düştüğünü belirten Yaşar, bu çocukların başlarına ne geldiği ihtimallerinin çok korkunç olduğunu dile getirdi.

Kayıp çocuklarla ilgili farkındalığın düşük olduğunu, bu konunun insanlığın birinci gündemi olması gerektiğini vurgulayan Yaşar, "Bizler hep kayıp sayısına odaklanıyoruz. Sayıdan ziyade bu çocukların başına gelebilecek ihtimallere odaklanmalıyız. Çocukların başına gelme ihtimali olan şeyler, bir çocuğun bile başına gelse bence dünyanın ayağa kalkması gerekir." dedi.

Devletlerin, bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmesini istediklerini ifade eden Yaşar, kayıp mülteci ve göçmen çocuklar konusunda somut adımların atılması gerektiğinin altını çizdi.

-"Boşluklarda kayboluyor"

Parlamentoların gücüne inandığını belirten Yaşar, şöyle devam etti:

"Kayıp göçmen ve mülteci çocuklarla ilgili yüksek ses vermek TBMM'ye yakışır. Çünkü dünyada en fazla mülteciye Türkiye ev sahipliği yapıyor. 1 milyon 600 bin çocuk mülteci bizim ülkemizde. Dolayısıyla parlamentoların işlevi sadece yasama yapmak değil. Kamuoyunu bilinçlendirmek ve böylesi yaralı bir konuya dikkati çekmek de TBMM'ye düşerdi. Dolayısıyla TBMM Başkanımız Mustafa Şentop'un ev sahipliğinde bu toplantının yapılmasını önemsiyoruz."

Avrupa'daki kayıp çocuklarla ilgili yapılması gerekenlerden bazılarının çok basit işlemler olduğuna işaret eden Serap Yaşar, şunları kaydetti:

"INTERPOL'un kayıplar ve ölüm kayıtlarının tutulduğu sarı ve siyah bültenleri var. Göçmen çocuklar buna kaydedilmiyor. Biz raporda bunu tespit ettik ve Bakanlar Komitesine de öneri getirdik. Schengen bilgi sistemine kayıtları yok. Sınır geçişlerinde uyumlu bir mevzuat düzenlemesi yok. Annesi, babası olmayan o çocukların sahibi, devlettir, korumakla yükümlü olan da yine devlet kurumları olması gerekir. Sarf edilen çabalarla ihtiyaçlar arasında büyük boşluklar var ve çocuklar bu boşluklarda kayboluyor. 'Sonuçta göçmen' deyip geçmeyin. Dolayısıyla ülkeler ayrımcı bir tutum takınmadan, kendi yurttaşları için uyguladığı hukuk sistemini onlara da uygulaması gerekiyor. Çocuk kayıplarını önlemede en etkili yöntem çocukları ebeveynleri ile buluşturmak, aile bağlarını yeniden tesis etmek. Kayıpları önlemek, kaybolmuşları bulmaktan daha kolay. Kayıpları önlemek için de bu çocukları ebeveynleriyle tutmak gerekir."

Kaynak: AA / Güncel

Serap Yaşar AK Parti Güncel Haberler Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Ahmet Davutoğlu: Devlet içinde ciddi bir tehlikenin var olduğunu görüyorum

Ahmet Davutoğlu: Devlet içinde ciddi bir tehlikenin var olduğunu görüyorum

Bakmadan Geçme

Konut satışları Haziran ayında düştü mü? Haziran ayı konut satış istatistiği! CANLI DOLAR KURU! 1 Dolar kaç TL? Dolar ne kadar, yükseldi mi? Mustafa Sarıgül montaj video olayı ne? Montaj nedir? Montaj nasıl yapılır? Rize'de en güzel gezilecek yerler! Rize'nin meşhur neyi var? Rize arabasız gezilir mi? Rize gezisi kaç gün sürer? Memur ve emekli zam farkları ne zaman yatacak 2024? Memur emekli zam farkı ne kadar? Antalya'da nar suyuna 1200 TL alan esnaf! Olay ne, ne oldu? Özge Özacar'ın sevgilisi kim? Özge Özacar'ın sevgilisi Oğuz Özmen kimdir, ne iş yapıyor? MASTERCHEF 17 TEMMUZ TANITIMI İZLE | MasterChef yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir ayrıldı mı? Mert Ramazan Demir, Afra Saraçoğlu'nu aldattı mı? Marmaris'te gezilecek yerler listesi! Marmaris'te tatile nereye gidilir, neler yapılır? Marmaris'in neyi meşhur? Yıldırım Yanılmaz öldü mü, neden öldü hastalığı ne? Yıldırım Yanılmaz kimdir, kaç yaşında öldü? Gaziantep'te gezilecek yerler listesi! Gaziantep'te nereye gidilir? Antep 1 günde gezilir mi? Mert Furkan Bayram kimdir? Atletico Madrid'in yeni transferi Mert Furkan Bayram kaç yaşında ve nereli? Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Üniversite kaydı için hangi belgeler gerekli? 2024 Üniversite kayıt tarihleri belli oldu mu? 17 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir?
Sarıgül'den yeni mesaj: 50 yıllık siyasi hayatımda çok zorlukla karşılaştım ama böyle bir kahpelikle karşılaşmadım

Sarıgül'den yeni mesaj: 50 yıllık siyasi hayatımda çok zorlukla karşılaştım ama böyle bir kahpelikle karşılaşmadım

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title