Sivil Toplumun Kalbi Karşıyaka'da Attı - Haberler
Haberi Paylaş

Sivil Toplumun Kalbi Karşıyaka'da Attı

Bültenler - Güncel
 - Güncelleme:
Sivil Toplumun Kalbi Karşıyaka'da Attı

Sivil toplum kuruluşlarının (STK) oda, sendika, vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Sungur, vakıf ve derneklerin topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklar olduğuna vurgu yaptı.

İzmir İş Dünyası Derneği İZİD Başkanı Feyyaz Sungur, Karşıyaka Belediyesi'nin yapımını ve açılışını gerçekleştirdiği Sancar Maruflu Yerleşkesi'nin, 300 derneğin faydalanabileceği ve birlikte daha etkin projeler geliştirmek için Türk STK tarihinde büyük bir devrim niteliği taşıdığına dikkat çekti.

STK'ların, devletin gücünün yetmediği konularda araştırma, tesis ve hizmet sağlayarak devlet işlerindeki açığı kapamaya çalıştıklarını belirten İZİD Başkanı Feyyaz Sungur, "Çoğulcu bir toplum için STK'lar çok büyük önem ifade etmektedir. Demokrasilerde STK'lardan vatandaş ile devlet arasında köprü rolü oynaması beklenir. Nitekim STK'lar vatandaşların düşüncelerinin devlete, devletin politikalarının da vatandaşa aktarımını sağlarlar. Katılımcı demokratik yapı ve çoğulcu bir toplumun oluşmasına katkıda bulunan sivil toplum kuruluşları, bugün modern toplumların en etkin siyasi baskı ve toplumsal değişim aktörleri arasında bulunur ve ülkelerinin kamu diplomasisi faaliyetlerinde yer alırlar" dedi.

"Avrupa'da her 30 kişiye, Türkiye'de 926 kişiye bir dernek düşüyor"

STK'ların amacının, baskı mekanizması yoluyla üyelerinin çıkarlarını, haklarını ve menfaatlerini korumak, daha geniş bir siyasal platformda bu menfaatlerin savunulmasını sağlamak olduğunu, etkin bir sivil toplum sayesinde bireylerin sadece seçimlerde oy veren seçmen kimliğinden sıyrılıp sivil toplumun örgütlü bir üyesi haline geldiğini sözlerine ekleyen Sungur devam etti: "En önemlisi, STK'lar vatandaşlık kültürünün kazanılmasında etkili olurlar. Avrupa'da her 30, Türkiye'de ise her 926 kişiye bir dernek düşerken, bu oran özellikle AB üyesi ülkelerde oldukça yüksektir. AB ülkelerinde dernek sayıları milyonlarla ifade edilirken, bu ülkelerdeki nüfusun büyük çoğunluğu sivil toplum örgütlerinde görev yaparak devlet sorunlarına ilişkin birçok konuda sorumluluk almaktadır. Sivil toplum kuruluşları, toplumda farklı alanları temsil eden belli amaç ve amaçlar etrafında çalışmalar yapan fertlerin üzerinde birleştirici etki gösteren topluma ve kendi üyelerine hizmet üreten toplumun öznesini taşıyan çok önemli kuruluşlardır. Kamu ve özel sektörlerden sonra 3. sektörü temsil eder. Yasama, yargı, yürütme ve medyadan sonra 5'nci güçtür. Aynı zamanda ülkede özgürlükçü katılımcı demokrasinin gelişmesini sağlayan en büyük unsur olarak kar etmeyen gönüllülük üzerine çalışan kuruluşlardır. Gönüllülüğün 3 unsuru olan özgür irade, fedakarlık, değer alışverişine sahip olan bireyler bizlerle çalışarak topluma faydalı oluyorlar. Bu olgunun arttırılması teşvik edilmesi desteklenmesi dolayısı ile bireylerin yaşadıkları topluma daha faydalı olma bilinci çok önemli. Ancak 84 milyon nüfusu olan Türkiye Cumhuriyeti'nde 120 bin dernek bulunmakta. Bu tablo Türkiye'de 3. sektörün gelişmediğini göstermekte.

Bunun nedeni Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşadığı tarihsel süreç, kurum ve kuruluşların duyarsızlığı, geçmişte Belediye Başkanımız Dr. Cemil Tugay gibi yöneticilerimizin olmamasından kaynaklanmakta. 300 derneğin faydalanabileceği birlikte daha etkin projeler geliştirmek için Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi'nin yapımı Türk STK tarihinde büyük bir devrim niteliği taşımaktadır. Sayın Başkanım yine fark yarattınız.

Tesisi yaratmakla bizleri çok mutlu ettiniz, sizleri kutluyor başarılarınızın devamını diliyorum."

Bültenler / Güncel

Sivil Toplum Kuruluşları Sancar Maruflu Karşıyaka Türkiye Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title