Haberler

Siirt'te "15 Temmuz Demokrasi Zaferi" Paneli

Güncel Haberler

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, "Bu millet darbe gecesi, Cumhurbaşkanı'nın sokağa dökülün emriyle sokağa döküldü ama öyle olmasaydı da bu millet dökülecekti.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, "Bu millet darbe gecesi, Cumhurbaşkanı'nın sokağa dökülün emriyle sokağa döküldü ama öyle olmasaydı da bu millet dökülecekti." dedi.

Siirt Üniversitesi Konferans Salonu'nda Genç Girişimciler Topluluğu tarafından "15 Temmuz Demokrasi Zaferi" paneli gerçekleştirildi.

Siirt Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Adnan Memduhoğlu'nun yönettiği panele, Vali Tutulmaz ve Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman katıldı.

Tutulmaz, Siirt'te darbe girişimi akşamı yaşananlara ilişkin, "15 Temmuz darbe girişimi aslında anlatılmaz yaşanır." ifadelerini kullandı.

"Bu millet darbe gecesi, Cumhurbaşkanı'nın sokağa dökülün emriyle sokağa döküldü ama öyle olmasaydı da bu millet dökülecekti." diyen Tutulmaz, 15 Temmuz'daki psikolojiyi çok yakından yaşadığını aktardı.

Siirt'te 14 Temmuz'da meydana gelen terör saldırısının, 15 Temmuz gecesi ile bağlantılı olduğuna işaret eden Tutulmaz, "Siirt'te 14 Temmuz gecesi bir terör saldırısıyla roketin atılmasıyla 15 Temmuz'un fişekleri başladı. Aslında 15 Temmuz'dan bir gün önce o iş başlamıştı." dedi.

Siirt'teki FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin iddianamede yer alan alan gizli tanık "Çoban Yıldızı"nın ifadelerine de vurgu yapan Tutulmaz, "Dağda çobanlık yaparken yanına gelen terörist gruplarının birkaçı, 'çok yakında Siirt'e gidiyoruz, ilde bir şeyler olacak, darbe olacak' gibi sözler söylemiş. Bu olay 15 Temmuz'dan birkaç gün önce Herekol Dağı eteklerinde konuşulan bir durum. Demek ki bunların ağa babaları ikisi de aynıymış. PKK, DAEŞ, FETÖ terör örgütünün ağa babaları aynı yapıda olduğu için çobana, teröristin anlattığı olay bu." diye konuştu.

Tutulmaz, o gün tugay komutanı konumunda bulunan kişinin, operasyona kendilerinin çok önemli bir görevi olduğu gerekçesiyle asker göndermediğini anlattı.

Darbe girişimi beklentisinde olmadıkları için bu durumu sorgulamadıklarını dile getiren Tutulmaz, emniyet ve jandarmayla terörle mücadele etmeye çalıştıklarını ifade etti.

O gece Boğaz Köprüsü'ndeki hareketliliği gördükten sonra tugay komutanı ile görüştüğünde sürekli kendisini oyaladığını aktaran Tutulmaz, 15 Temmuz gecesi yaşananlara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"(Eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek) Kendisini valiliğe çağırdım geç ve çok sayıda askeri araçla geldi. Önce yardımcısıyla sert bir konuşmamız oldu. Daha sonra tugay komutanı ile görüştük. Bu kadar kalabalık gelmesinin kendi güvenliği için olduğunu söyledi. Biz de bunun kabul edilebilir bir gerekçe olmadığını söyledik. O arada biz başsavcıyla otururken sivil toplum kuruluşlarından bizi arayanlar oldu. Biz de kendilerine valilik yakınlarında bulunmalarının faydalı olacağını söyleyerek vatandaşlarla görüşmelerimizi sürdürdük. Valilikte otururken çok sayıda kalabalık grubun valiliğe geldiğini gördük. Şükür o kadar silah sıkılmasına rağmen Allah'ın takdiriyle kimsenin burnu bile kanamadan o geceyi atlatmış olduk."

Ardından söz alan rektör Erman ise 15 Temmuz günü yaşananları ve perde arkasındaki gelişmeleri anlattı.

Panele Siirt Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, İl Emniyet Müdürü Mustafa Tokyay, AK Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu ve kentteki STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Siirt Üniversitesi Mustafa Tutulmaz Murat Erman Politika Güncel Haberler

title