Sedef Kabaş'ın tutuklanma gerekçesi ortaya çıktı! Öngörülen cezayla ilgili dikkat çeken ayrıntı - Haberler
Haberi Paylaş

Sedef Kabaş'ın tutuklanma gerekçesi ortaya çıktı! Öngörülen cezayla ilgili dikkat çeken ayrıntı

Demirören Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle gazeteci Sedef Kabaş, çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan tutuklandı. İstanbul 16. Sulh Ceza Hakimliği kararında, öngörülen cezanın alt ve üst sınırı nedeniyle kaçma ve saklanma ihtimalinin yüksek olduğu, bu nedenle bu aşamada adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı, tutuklamanın ölçülü olduğu kanaatine varıldığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a söylediği sözler nedeniyle gazeteci Sedef Kabaş hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı. Başsavcılık, iddia edilen hakaret suçunun işlendiği televizyon kanalının Sarıyer'de olmasından dolayı dosyaya yetkisizlik kararı vererek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Soruşturma kapsamında polis ekipleri dün gece saat 02.00 sıralarında Kabaş'ın Sarıyer'deki evine giderek gözaltına aldı. Sedef Kabaş İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılıktaki işlemlerinin ardından Kabaş, 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklanma talebiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakim karşısına çıkan Kabaş, tutuklandı.

Sedef Kabaş'ın tutuklanma gerekçesi ortaya çıktı! Öngörülen cezayla ilgili dikkat çeken ayrıntı

Gazeteci Sedef Kabaş Sulh Ceza Hakimliğindeki ifadesinde savcılıktaki ifadesini tekrar ettiğini söyleyerek "Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastım yoktur. Kastetmek istediğim toplumu kucaklayan birleştirici bir üslup olması gerektiğidir. Bunu vurgulamak istedim. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Serbest bırakılmayı talep ediyorum. Aleyhime olan hususları kabul etmiyorum" dedi.

Mahkemede Kabaş'ın avukatı Uğur Poyraz müvekkilinin ifadesine katıldığını belirterek, "Sedef Kabaş'ın kaçma ihtimali yok, delil karartma ihtimali yok, delillerde toplanmış. İnfial uyandırma gibi bir şey de söz konusu değildir. Mahkemenin doğru karar vereceğine inanıyorum. Müvekkilim sabit ikametgah sahibidir, serbest bırakılmasını talep ediyoruz. hakimliğiniz aksi kanaatte ise adli kontrol kararı verilmesini talep ederiz" şeklinde konuştu.

Sedef Kabaş'ın tutuklanma gerekçesi ortaya çıktı! Öngörülen cezayla ilgili dikkat çeken ayrıntı

Nöbetçi hakimliğin, Kabaş hakkında verdiği tutuklama kararının gerekçesinde, "Şüpheli sarf ettiği sözlerde, '…Sayın Cumhurbaşkanını hedef alarak kullanmadım…' şeklinde savunmada bulunmuş ise de, dosya içerisinde mevcut video kaydının izlenmesi neticesinde hakimliğimizde aksi yönde oluşan kanaat, müsnet eylemin televizyon programında gerçekleştirilmiş olması sebebi ve suçun nitelikli hali kapsamına girdiği ve cezada aktarım ön görüldüğü hususları birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin üzerine atılı suçu işlemiş olduğu hususunda kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu" ifadelerine yer verildi.

Tutuklama kararının devamında, "Atılı suçun vasıf ve mahiyeti ile eylemin nitelikli hal olarak düzenlenmiş olması karşısında kanunda öngörülen cezanın alt ve üst sınırı nedeniyle kaçma ve saklanma ihtimalinin yüksek olduğu, bu nedenle bu aşamada adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı, bu doğrultuda tutuklamanın ölçülü olduğu kanaatine varılarak, şüphelinin 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklanmasına karar verilmiştir" denildi.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Mikail arman:

Özgürlük, kavramı, hiç bir kimseye hakaret etme ve edepsizlik yetkisi vermez.Bu dünyanın her yerinde böyledir.Herkes yerini haddini bilmek,başkalarının tercihlerine ve özelliklede milletin büyük çoğunluğunun seçmiş olduğu şahsiyetlere saygı duymak zorundadır.

Bozkurt :

50Yaşını aşmış, eğitimli, akademik kariyeri var. CAHİL diyemem. 35 yıl program yapımcılığı, sunuculuğu yapmış, EKRAN ACEMİSİ diyemem. Muhalif duruşu var. OLMAZZZ diyemem. SAYGISIZ-TERBİYE ÖZÜRLÜ-ÖNCE İNSAN SONRA GAZETECİ-MUHALİF OLMASINI ÖĞREN. SENİ BÜYÜTENLER BÖYLE Mİ YETİŞTİRDİ? İşte bunları derim. Hatta "ÜÇ KURUŞLUK REKLAM UĞRUNA YÜCE MAKAMLARA VE ONUN SEÇİLMİŞ SAHİPLERİNE HAKARETİ MAKUL GÖRENLERE DE..."Sizlerde kendinize yakışanı yapmışsınız" derim.

Hamit Gündoğdu:

AVM'de dolaşırken bir mağazanın vitrindeki elbise dikkatinizi çekmiş ve almak istemissinizdir. Elbise çok şık ve güzeldir. İçindeki mankene hiç dikkat etmezsiniz. ( Canlı olması hariç) biz yolumuza devam edelim. Ama hiç düşünmeyiz o elbiseyi bir o kadar şık gösterecen mankenin katkısını. Dolayısıyla hayat böyle bir şey. Seçmen iradesi ile gelmiş bir yöneticide sevilmese bile saygı gösterilmek zorundadır.tabiki demokrasi işliyor ise. Önemli olan da bu.

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title