Haberler

Sanatçılardan "Açık Muhalefet" Çağrısı

Aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu çok sayıda aydın ve sanatçı bugün bir bildiri yayınlayarak, hükümetin uygulamalarına karşı açık muhalefet çağrısında bulundu.

Aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu çok sayıda aydın ve sanatçı bugün bir bildiri yayınlayarak, hükümetin uygulamalarına karşı açık muhalefet çağrısında bulundu.

Kendilerine 'Sanatçı Girişimi' adına veren grup, Beyoğlu Halep Pasajı'nda bulunan Ses Tiyatrosu'nda toplandı. Ünlü tiyatro Sanatçısı Ferhan Şensoy'un ev sahipliğini yaptığı toplantıda Levent Kırca, Ataol Behramoğlu, Eşber Yağmurdereli, Menderes Samancılar, Edip Akbayram, Rutkay Aziz, Tolga Savacı, Ferhan Şensoy, Orhan Aydın ve Özdemir İnce'nin aralarında bulunduğu isimler, Ses Tiyatrosu'nu tamamen doldurdu. Toplantının tarihe önemli bir not düşeceğini söyleyen Şair Ataol Behramoğlu, " Yakın tarihimizin hiç bir döneminde bu dönemde olduğu kadar sinsice suçlar işlenmedi" diye konuştu. Sanatçı Girişimi adına bildiriyi Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın okudu.

SESİMİZİ DÜNYAYA DUYURACAĞIZ

Bildiride evrensel kazanımların ve Cumhuriyet değerlerinin yok edildiği öne sürülerek şu görüşlere yer verildi:

"Laik, bilimsel eğitim adım adım gerici, çağdışı bir niteliğe bürünüyor. Gençliğin özgürlük, emekçinin hak arayışı, polis copu ve zindan tehdidi altında. Bağımsız düşünce demir parmaklıklar arkasında. Adalet, adaletsizliğin aracı olmuş. Halkın haber alma özgürlüğü gasp edilmiş, sanatçıların eserleri sansür ve otosansür tehdidi altında. Çocuklarımız ve sonraki kuşakların gelecekleri için kaygılıyız. Kaygılıyız ve reddediyoruz. Tepkimizi Türkiye ve dünya kamuoyuna duyurmayı görev sayıyoruz"

Sanatçı Girişimi bildirisinin okunduğu salonda bulunan sanatçılar sırayla söz alıp, görüşlerini dile getirdi. Heykeltıraş Mehmet Aksoy, "Sen de ne adammışsın, başına gelmeyen kalmamış, heykellerin durmadan yıkılıyor. Hala konuşuyorsun. Umutsuzluğun türküsünü söyleyemeyiz" diyerek salondakileri güldürdü.

"BEYAZ'I VE OKAN'I DA ÇAĞIRACAĞIZ"

Bir başka mizahi konuşmayı da Tiyatro Sanatçısı Levent Kırca yaptı. "Hala bir şey olmaz" diyenler olduğunu söyleyen Kırca, "Şimdi onlar yavaş yavaş şeye döndüler: 'Artık çok geç'. Bunlar ikisinin arasında yaşamadı" şeklinde konuştu.

Beyaz ve Okan Bayülgen'in ismini vererek konuşmasına devam eden Kırca, "Onlara ihtiyacımız var. Peşkeş çekilen TRT programlarındaki sanatçılara, ihtiyacımız var. Sonuna kadar bu arkadaşlarımızı çağıracağız" şeklinde konuştu.

YAĞMURDERELİ'DEN 12 EYLÜL KIYASLAMASI

Avukat ve insan hakları savunucusu Eşber Yağmurdereli de sanatçılara destek verdi. Sinema Sanatçısı Menderes Samancılar'la birlikte salona gelen Yağmurdereli söz alarak, "Bu dönemde 12 Eylül'den çok daha olumsuz şartlar yaşanıyor hapishanelerde" dedi. Yağmurdereli, "Türkiye hapishanelerinde 150 bin kişinin tutulduğunu söylemek zorundayım. Bu rakam 12 Eylül'ün iki veya üç katıdır" diye konuştu.

RUTKAY AZİZ'DEN EYLEM ÇAğrıSI

Tiyatro Sanatçısı Rutkay Aziz de, "Su yüz derecede kaynıyor ama bundan sonra ne yapacağız? Bunu sorarlar adama. Asıl mesele o" diyerek salonda bulunanları Cumartesi günü tutuklu gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan için yapılacak yürüyüşe çağırdı.

İMZA VEREN İSİMLER

'Sanatçı Girişimi'nin bildirisine imza veren aydın ve sanatçılar, şu isimlerden oluştu: Ataol Behramoğlu, Eşber Yağmurdereli, Menderes Samancılar, Edip Akbayram, Rutkay Aziz, Tolga Savacı, Ferhan Şensoy, Tarık Akan, Onur Akın, Sunay Akın, Orhan Aydın, Nihat Behram, Nevzat Çelik, Meral Çetinkaya, Atilla Dorsay, Genco Erkal, Erdal Erzincan, Müjdat Gezen, Levent İnanır, Özdemir İnce, İlham İren, Levent Kırca, Mine Kırıkkanat, Küçük İskender, Zeynep Oray, Fikret Otyam, Timur Selçuk, Burhan Şeşen, Yavuz Top, Metin Uca, Nejat Yavaşoğulları, Ümit Zileli.

Politik sahada pek görünmeyen Sinema Sanatçısı Tolga Savacı ilk toplantıya bizzat katılarak, Halk Müziği Sanatçısı Burhan Çaçan da imza vererek Sanatçı Girişimi içinde yer aldı.

ÖA-YK - İstanbul / Beyoğlu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Menderes Samancılar Eşber Yağmurdereli Levent Kırca Rutkay Aziz Politika Güncel Haberler

İsrail ve Hamas, esir takası ve ateşkes müzakerelerine yeniden başlıyor

İsrail ve Hamas, esir takası ve ateşkes müzakerelerine yeniden başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Mahmud Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

Mahmud Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

Bakmadan Geçme

YKS deneme sınavı tarihleri: YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman olacak? MEB online deneme ne zaman? Son yılların en iyi bilgisayar oyunları hangileri? İşte dünyanın en iyi oyunları Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir? Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı? Anadolu parsı nesli neden tükendi? Türkiye'de Anadolu parsı var mı? Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim?
Burdur'da diyalize giren hastalar rahatsızlandı: 18'inin durumu ağır

Burdur'da diyalize giren hastalar rahatsızlandı: 18'inin durumu ağır

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title