Haberler

Şamlar'da 450 Yıllık Hıdrellez Geleneği

Güncelleme:

Şamlar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği "Trakyalılar Şamlarda buluşuyor " etkinliği 5 Mayıs akşamı büyük bir katılımla gerçekleşti.

Hıdrellez etkinliklerine, İstanbul 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, Şamlar ve Kayabaşı muhtarları ile Trakyalı ve Başakşehirli misafirler katıldı.

Şamlar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Gürkan Aksoy ilk kez düzenledikleri bu etkinliğe gelenlere "Hoşgeldiniz" derken, Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 450 yıllık tarihiyle şehre en yakın köy statüsünde bulunan Şamlar Köyü'nün, gelecekte Çekmeköy, Bakırköy, Kadıköy gibi önemli bir merkez olacağını söyledi. Organizasyonun eksiksiz olduğunu da belirten Uysal, önümüzdeki senelerde bu şenliğin sadece bir gün değil, birkaç güne yayılan festival havasında yapılmasının daha iyi olabileceğini ifade etti.

Milletvekili Harun Karaca köklü bir geleneğimiz olan Hıdrellezin Şamlar'da böyle bir organizasyonla yapılmasının Başakşehirli'lere ve Şamlara getireceği çok şey olacağını belirtti. Hıdrellez ateşinin yakılmasıyla birlikte hep beraber ateşin üzerinden atlayan protokol üyeleri ve vatandaşlar Rumeli Ekrem'in şarkılarıyla eğlencenin ritmine girdiler.

Güldaniyem, Kaynana, Karaçalı gibi, Rumeli Balkan ve Çingene müziklerinin en hareketli örneklerinin seslendirildiği şenlikte, gece boyu yemek ve müzik ziyafeti çeken Trakyalılar, Rumeli Ekrem'in esprileriyle doyasıya gülüp eğlendiler.

Hıdrellez Nedir?

Hızır ve İlyas sözcüklerinin birleşmesiyle halk dilinde Hıdrellez olarak anılmaya başlayan doğanın canlanmasının sevinçle karşılandığı gün Hıdrellez, ibadetlerden, temizliğe, yardımlaşmalardan, diğer hazırlıklara, adeta bir bayrama hazırlanır gibi hazırlanılan bir kutlamadır.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Mevlüt Uysal Harun Karaca Hıdrellez Güncel Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

Bakmadan Geçme

15 Temmuz'da sela okunacak mı? 15 Temmuz'da sela saat kaçta, nerede okunacak? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi?
21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title