Haberler

Sakıp Sabancı 9. Uluslararası Araştırma Ödülü

Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı merhum Sakıp Sabancı'nın vasiyeti üzerine verilen ve bu yılki konusu "Türkiye'de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" olarak belirlenen ödül, 13 Mayıs'ta yapılacak törenle sahibini bulacak.

Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı merhum Sakıp Sabancı'nın vasiyeti üzerine verilen ve bu yıl 9. kez düzenlenen "Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü", 13 Mayıs'ta düzenlenecek törenle sahibini bulacak.

Sabancı Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, ödül töreninin, üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Rektör Prof. Dr. Nihat Berker'in ev sahipliğinde, Sakıp Sabancı Müzesi the Seed'de gerçekleştirileceği belirtildi.

Sabancı Üniversitesi'nce düzenlenen, "Türk ve İslam Sanatı", " Türkiye'nin tarihi, ekonomisi, sosyolojisi" gibi alanlarda verilen ödülün bu yılki araştırma konusunun " Türkiye'de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" olarak belirlendiği kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Ödül konusunun belirlenmesinde, Türkiye'nin; ekonomik, siyasi ve toplumsal hayatta cinsiyet eşitsizliğini azaltmaya yönelik önemli çabalara ve ilerlemelere rağmen, birçok standart açısından bu hedeflerinin gerisinde kalması etkili oldu. Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu'nun 2012 Dünya Cinsiyet Eşitsizliği Raporu'na göre 135 ülke arasında 124. sırada yer alıyor. Bu nedenle, eşitlik yönündeki çabaların etkisini ve kapsamını takdir edip değerlendirmenin yanı sıra Türkiye'de cinsiyet esaslı eşitsizliklerin nitelik ve kapsamlarını yapısal boyutlarıyla ve çeşitli tezahürleri bağlamında anlamak, büyük bir öncelik taşıyor. Bu doğrultuda Türkiye'deki cinsiyet rejiminin, eşit güç sahipliğini engelleyen ekonomik ve siyasi pratiklerden gündelik ve kanıksanmış cinsiyetçi davranışlara, ataerkil değerlerin öne çıkarılmasından cinsellik ve cinsel kimlik haklarının kısıtlanmasına kadar pek çok alanı arasındaki bağlantıların irdelenmesi gerekiyor. Böyle bir irdeleme, süregelen sorunların farklı biçimlerde kavramsallaştırılmasından, yeni iyileştirme stratejileri önerilerinden, cinsiyet eşitliği sorunlarının farklı teorik ve karşılaştırmalı çerçevelerde bağlama oturtulmasından yarar görecek."

Törende, uluslararası alanda tanınan yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan jüri adına Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu Direktörü Sibel Irzık söz alacak.

Jüri özel ödülü ise bu yıl üçüncü defa sahibini bulacak. - İstanbul

Kaynak: AA / Güncel

Sabancı Üniversitesi Güler Sabancı Nihat Berker Türkiye Politika Güncel Haberler

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

HDP'li Encü'den skandal paylaşım! Portekiz'i Kürtçe sözlerle tebrik etti

HDP'li Encü'den skandal paylaşım! Portekiz'i Kürtçe sözlerle tebrik etti

İsrail'de on binler sokaklara indi: Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek

İsrail'de on binler sokaklara indi: Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek

Montella'dan çok konuşulacak Arda Güler itirafı: Gerçekten üzgünüm

Montella'dan çok konuşulacak Arda Güler itirafı: Gerçekten üzgünüm

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title