Haberler

"Safari Cinayeti" Davası

Sanık Mustafa Karahan'ın, İsviçre'nin başkenti Bern'de 1998'de biri İsviçre vatandaşı 4 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle yargılanmasına devam edildi

Sanık Mustafa Karahan'ın, İsviçre'nin başkenti Bern'de 1998'de biri İsviçre vatandaşı 4 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle yargılanmasına devam edildi.

İstanbul Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 3. duruşmasına, tutuklu sanık Mustafa Karahan geldi. Duruşmaya, müştekiler ile avukatı Kasım Güneş katıldı.

Mahkeme Başkanı Mehmet Selçuk, maktül Hasan Doğan'ın oğlu Ali Doğan ve maktül Haydar Kabaçelik'in kardeşi Bektaş Kabaçelik'in şikayetlerini kabul ederek, müdahilliklerine karar verdi.

Selçuk, tanıklar Brambilla Nino, Hayoz Carine, Knutti Monica Diane, Lufi Marianne, Schaffer Tea Room, Tami Renato, Margaretha Elisabeth Etter, Geniş Erdoğan'ın tanık olarak dinlenilmeleri için Adalet Bakanlığı'nca İsviçre Devleti'ne yazılan talimata cevap gelmediğini bildirdi.

İsviçre Ceza Yasası'nın adam öldürmeye ilişkin maddelerinin Türkçe'ye çevirisini yapan bilirkişi Prof. Dr. Mehmet Emin Artuk'un raporunu ibraz etmediğini belirten Selçuk, sanık avukatının da duruşmaya katılmadığını, delillerini sunmadığını söyledi

Söz verilen sanık Mustafa Karahan, "Benim vekilimden haberim yoktur, niçin davayı takip etmediğini bilmiyorum" dedi.

Müdahil avukatı Kasım Güneş, sanığın bu fiili tek başına değil, soruşturma dosyasından anlaşılacağı üzere, yanında 3 kişi daha olduğu halde işlediğini belirterek, bazı tanık talepleri olacağını söyledi.

Safari Restoran'da temizlikçilik yapan Gülistan Uçur, olaydan bilgisi olduğunu düşündükleri Musa Mutlu,  İsviçre'de başka bir suçtan tutuklu bulunan Ali Haydar Yıldız, Erdoğan Geniş'in eşi ile kardeşi Metin Geniş'in tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

Mahkeme Başkanı Mehmet Selçuk, Cumhuriyet savcısının da talebi doğrultusunda, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildiğini açıkladı.

Tanıkların dinlenilmesi için İsviçre makamlarına yazılan yazılar ile bilirkişi raporunun beklenmesine karar veren Selçuk, sanığa, avukatının gelmemesi durumunda İstanbul Barosu'ndan bir avukat tayin ettirilmesine hükmetti.

İddianameden

Kadıköy Cumhuriyet Savcısı Ahmet Faik Kapluhan tarafından hazırlanan iddianamede, İsviçre'nin Bern kantonunda, Safari restoranda 27 Temmuz 1998'de gece saatlerinde, Hasan Doğan, Haydar Kabaçelik, Garip Kırmızıkaya ve İsviçre vatandaşı Roland Widmer'in ateşli silahla kasten öldürüldüğü belirtiliyor.

İddianamede, şüpheli Mustafa Karahan'ın yüklenen suçla ilgili olarak 28 Kasım 2012'de yakalandığı ve ertesi gün tutuklandığı bildiriliyor.

Karahan'ın, İsviçre'nin Bern kentinde 3'ü Türk 4 kişinin öldürülmesi olayını, terör örgütü TİKKO adına yaptığı söylemlerinin de araştırıldığı belirtilen iddinamede, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 15 Ekim 2012 tarihli yazısında, "Safari cinayeti" olarak adlandırılan olayın, TİKKO terör örgütünün faaliyeti kapsamında işlendiğine dair herhangi bir belgeye rastlanmadığının bildirildiği aktarılıyor.

Mustafa Karahan'dan alınan DNA örneğiyle olay yerinden alınanların eşleştiği vurgulanan iddianamede, sanık Mustafa Karahan'ın birden fazla kişiyi öldürmek suçundan müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor. - İstanbul

Kaynak: AA / Güncel

Mustafa Karahan Mehmet Selçuk Hasan Doğan İsviçre Politika Güncel Haberler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Bakmadan Geçme

İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor? Hemşirelik Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite hemşirelik başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? Bilgisayar Programcılığı taban puanları açıklandı mı? 2024 Bilgisayar Programcılığı taban puanları! Bisiklet parkurundaki gençlere saldırı! Olay ne, nerede oldu?
Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title