Haberi Paylaş

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarına destek: Suriye'de olanlara kayıtsız kalamazlar

Güncel Haberler

Türkiye'nin Suriye'de yeni bir sınır ötesi operasyonun sinyalini vermesinin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıklamalarda bulundu. "Orada sözde devlet kurmaya çalışıyorlar, bölünmeyi destekliyorlar ve bölgedeki Iraklı Kürtlerin bir kısmının duygularını kullanıyorlar." diyen Lavrov, Türkiye'nin tüm bunlara kayıtsız kalamayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu sonrası yayınlanan bildiride Güney sınırlarımızda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyacının gereği olduğu belirtilmiştir." ifadeleri kullanılarak yeni bir sınır ötesi operasyonun sinyali verilmişti.

Rus yayın organı Russia Today'in (RT) Arapça sitesinde yer alan röportajında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,Rusya'nın Suriye'deki varlığına ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Suriye'deki Rus güçlerine ilişkin konuşan Lavrov, "Biz Suriye'de ülkenin resmi devlet başkanının ve meşru hükümetinin talebi üzerine buluyoruz. Biz orada BM'nin sözleşmelerine uygun olarak bulunuyoruz ve BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararını uyguluyoruz. Buna devam edeceğiz ve Suriye yönetiminin Suriye topraklarının tamamını geri alma çabalarına destek olacağız." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Türkiye'nin Suriye'deki sınır ötesi operasyonlarına destek: Orada olanlara kayıtsız kalamazlar

Suriye'de çeşitli ülkelerin güçleri olduğuna işaret eden Lavrov, "Hala kimsenin oraya çağırmadığı ülkelerin ordularının birlikleri var orada. ABD askerleri, hala Fırat Nehri'nin doğu yakasının büyük bölümünü işgal ediyor. Orada sözde devlet kurmaya çalışıyorlar, bölünmeyi destekliyorlar ve bölgedeki Iraklı Kürtlerin bir kısmının duygularını kullanıyorlar. Bu şekilde Iraklı ve Suriyeli Kürtleri birleştiren yapıda sorunlara yol açıyorlar." diye konuştu.

Tüm bu durumun bölgede gerginliğe neden olduğunu söyleyen Lavrov, " Türkiye, tabii bunlara kayıtsız kalamaz. Bu sorunların Suriye'nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde çözülmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı, "Kürtlerle de görüşüyoruz. Onları ABD'nin bir vaatte bulunup nasıl onu yerine getirmediğini daha dikkatle görmeye davet ediyoruz. Uluslararası meşruiyeti bir kenara bırakın pragmatik temellere göre de Şam'la ciddi bir diyaloğa girmek ve birlik içindeki bir devlette yaşamı düzenlemek için anlaşma yapmak en iyisi." değerlendirmesinde bulundu.

Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye Suriye Rusya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (10)

Hek Tor:

Önceleri amerikanya da russiya da Türk askerine engeller çıkarırken, hele hele russiya Mehmetçiklerimizi şehit ederken, ne oldu da birdenbire tarafımızı tutmaya başladı? Finlandiya ve İsveç Natoluğu için yağ çekmekte. Ufukta bir kandırılma görünüyor yine.

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
Mustafa ESMER:

ABD oraya yığınak yapmadan bir an önce operasyon başlamalı! O bölge temizlenmeli ki buradakiler oraya gönderilsin, orada yapilan kurtlesme cabalari boşa ciksin....

Cevap Yaz5058Yayından Kaldır
ALİCAN:

Suriyede NATO yu durduran güç Rusya. İnşallah Rusya, Suriyeden çekilmez şayet çekilirse ABD Irak Kürdistanını yani yavru İsraili fazla zorlanmadan Akdenize bağlar,

Cevap Yaz3160Yayından Kaldır
Tüm 10 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title