Haber : Prof. Dr. İlhan Başgöz, ambulans uçakla ABD'den Türkiye'ye getirildi - Haberler

Haberi Paylaş

Prof. Dr. İlhan Başgöz, ambulans uçakla ABD'den Türkiye'ye getirildi

 - Güncelleme:

ABD'de yaşayan ve kanser tedavisinin Türkiye'de devam etmesini isteyen 98 yaşındaki Türk halk bilimci Prof. Dr. İlhan Başgöz Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla Ankara'ya getirildi. Prof. Dr. Başgöz, memlekete dönmenin sevincini Enver Gökçe'nin "Senin emekçin olaydım, şen olası türküsü dost kokusu, dost selamı Türkiye" dizesiyle anlattı.

ABD'de yıllardır kanser tedavisi gören Prof. Dr. İlhan Başgöz'ün son 2 yılda durumu ağırlaştı. Prof. Dr. İlhan Başgöz'ün, geçen ağustos ayında yatağından kalkmaya çalışırken düşmesi sonucu kaburgaları kırıldı. O tarihten bu yana yatağından kalkamayan ve salgın nedeniyle tedavisinde zorluklar yaşayan Prof. Dr. İlhan Başgöz, tedavisine Türkiye'de devam etmek istediğini belirtti.

Prof. Dr. Başgöz'ün Türkiye'ye dönme talebinin basına yansıması ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, önceki gün ABD'ye ambulans uçak gönderdi. Prof. Dr. İlhan Başgöz'ü taşıyan ambulans uçak, Indianapolis'ten Türkiye'ye hareket etti. Uçak, bugün Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Burada sağlık görevlileri tarafından karşılanan uçakta bulunan Başgöz, sedyeyle alınarak ambulansa taşındı.

Prof. Dr. Mehmet İlhan Başgöz, ambulans uçakla ABD'den Türkiye'ye getirildi

Basın mensuplarına açıklama yapan Prof. Dr. Başgöz, "33 sene yurt dışında çalıştım. Yorgunluğun içindeyim. Memleketime dönmenin sevincini Enver Gökçe'nin dizesiyle anlatacağım; Senin emekçin olaydım, şen olası türküsü dost kokusu, dost selamı Türkiye" dedi. Çok yorgun olduğunu ve konuşamayacağını belirten Prof. Dr. Başgöz, tedavisi için Ankara Şehir Hastanesine götürüldü.

Prof. Dr. İlhan Başgöz, ambulans uçakla ABD'den Türkiye'ye getirildi

Prof. Dr. İlhan Başgöz, 1923 yılında Sivas'ta doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Türk folkloru ve halk edebiyatı dalında doktora yaptı. Aynı bölümde Prof. Dr. Pertev Naili Boratav'ın asistanı oldu. 1948'de kurulan Türk Folkloru ve Halk Edebiyatı kürsüsünde çalışmalarını sürdürdü. Kürsü o yıl kapatılınca Tokat Lisesi'ne edebiyat öğretmeni olarak atandı, 1952'ye değin bu görevde kaldı. 1960'ta ABD'de önce California Üniversitesi, ardından Bloomington'daki Indiana Üniversitesinde dersler verdi. Emekli olduktan sonra Türkiye'de Bilkent, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve ODTÜ'de de dersler veren Başgöz, Türk halk kültürü üzerine yaptığı araştırmaları ve yazdığı kitapları ile bu alanda hayattaki en önemli Türk halk bilimci olarak tanınıyor.

Prof. Dr. İlhan Başgöz, ambulans uçakla ABD'den Türkiye'ye getirildi

Haberler.com - Güncel

Amerika Birleşik Devletleri İlhan Başgöz Ambulans Türkiye Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (25)

MERSİN 33:

İnsanın zoruna gidiyor. Vallahi insan tuhaf oluyor ya . İki gündür SMA hastası bebelerimize parayı koparamadık olayın daha dumanı tütüyor , millete özel uçak kaldırıyoruz. . .

Ersin Ersin:

Siz sma nedir bilmezken devlet onlarla idi. Bebelerimizi suistimal etmeyin. Bu adama gelince bilgini yurtdışında kullan işin bitince cesedimi memleketime götürün beni

Erhan:

100 yaşına gelmiş Türkiye’yi beğense para için oraya gitmezdi zaten , mal varlığına baksan ağzınız uçuklar, gelmiş 100 yaşına acımatosyon yapıyor

Tüm 25 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title