Haberler

Prof. Dr. Alan Duben ve Prof. Dr. Diane Sunar

Bilgi Üniversitesi, akademik hayatı boyunca binlerce öğrenci yetiştirmiş, alanlarının gelişimine önemli katkılarda bulunmuş, sayısız yayına imza atmış, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Alan Duben'e ve Prof. Dr. Diane Sunar'a "Emeritus Profesörlük" unvanı verdi

İstanbul Bilgi Üniversitesi, sosyal bilimler alanına önemli katkılarıyla tanınan, bu alanda öğrenci ve öğretim üyeleri yetiştiren Prof. Dr. Alan Duben ve Prof. Dr. Diane Sunar'a olan minnetini, "Emeritus Profesörlük" unvanı ile sundu. İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü'nde düzenlenen törenle iki akademisyene unvanları takdim edildi. Törene İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Koray Akay, BİLGİ Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Dr. Ecmel Ayral, BİLGİ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci, Emeritus Prof. Dr. İlter Turan ve Emeritus Prof. Dr. Mete Tunçay'ın yanı sıra akademi dünyasından dostları, öğrencileri ve çalışma arkadaşları katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Koray Akay; "Socrates'in bahçesindeki tartışmalarla başlayan üniversite eğitiminin zaman ve mekanla değişmeyen temel yapısında usta ile çırak ilişkisi vardır. İyi bir akademisyen başka iyi akademisyenler tarafından yetiştirilir. Bir ustanın emeklilik döneminde alabileceği en yüksek paye, yetiştirdiği akademisyenler tarafından 'Emeritus' payesiyle onurlandırılmasıdır. Bazen de verilen paye onurlandırılan kişiden ziyade, veren kurumu onurlandırır. Prof. Dr. Alan Duben ve Prof. Dr. Diane Sunar, 'Emeritus' payesini kabullenerek bizleri onurlandırıyorlar. Tüm ülke gençliği ve akademi dünyası adına kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

BİLGİ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci, fakülte adına teşekkürlerini sunarak başladığı konuşmasında, "Geçtiğimiz dönemlerde fakültemizin dekanlık görevini de üstlenen, merak eden, çalışan ve üreten, bunları yaparken de genç öğrencileri ve meslektaşlarını şevklendiren, onların önünü açmayı görev bilen iki değerli hocamız bugün bizleri onurlandırdı. Onların varlığı bize hep güç verdi. Onlar bizlere destek olurken bunu hep zariflikleri ile hissettirmeden yaptılar" dedi.

Sosyal Bilimler alanının önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Alan Duben ve Psikoloji biliminin duayenlerinden Prof. Dr. Diane Sunar ise yaptıkları konuşmalarda teşekkürlerini sundular.

67 yaşın üstünde ve emeklilik hakkı kazanmış olan profesörlerin, meslek yaşamları boyunca ortaya koydukları akademik başarının bir ödülü niteliğindeki Emeritus kadrosu, profesörlerin üniversite ile olan akademik bağlarının süresiz olarak devam etmesini de sağlıyor.

Prof. Dr. Alan Duben, 1943'de New York'da doğdu. Lisans eğitimini 1964 yılında Harpur College (State University of New York, Binghamton)'da sosyal bilimler ve tarih alanında tamamladı. Yüksek lisans (1968) ve doktora (1973) derecelerini ise University of Chicago'dan sosyal antropoloji alanında aldı. Duben, bugüne kadar Ford Foundation, (U.S.) National Institute of Health, Population Council, (U.S.) National Science Foundation, Rockefeller Foundation, Wenner-Gren Foundation for Anthropological Research, American Philosophical Society ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Araştırma Fonu'nun da aralarında bulunduğu sayısız araştırma bursu ve hibe desteği aldı. Duben, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı (2001-2004), Uluslararası Programlar Merkezi Kurucu Direktörü (2004-2007) ve rektör yardımcısı (2008-2009) olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Diane Sunar, 1943 yılında ABD'de doğdu. Lisans (BA) diplomasını İngilizce Edebiyat alanında Whittier College'den aldıktan sonra (1965), University of California, Berkeley'den sosyal psikoloji konusunda doktora (Ph.D.) derecesini tamamladı (1973). 1972 yılında Türkiye'ye gelen Sunar, 1987 yılında doçentlik unvanı, 1996 yılında ise profesörlük unvanını kazandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin ilk psikoloji derslerini 1997 yılında verdi ve 2002 yılında BİLGİ'ye katıldı. 2002 – 2014 yılları arasında (iki yıl hariç) Psikoloji Bölümü başkanlığını yürüttü, 2010 – 2012 yılları arasında Fen-Edebiyat Fakültesi dekanlığını yaptı. Çeşitli zamanlarda ABD'de muhtelif üniversitelerde misafir profesör olarak çalıştı. Sunar; çocuk gelişimine destek programları, çocuk yetiştirme yöntemleri, çocuk ve barış, kalıp yargıların kaynakları, duyguları şekillendiren faktörler ve ahlak psikolojisi konularında birçok araştırma ve yayın yaptı. 35'ten fazla yüksek lisans tezini yöneten, 50'yi aşkın makale ve kitap bölümü bulunan, 70'ten fazla kongre sunumu ve seminer yapmış olan Sunar'a, 2017 yılında Sosyal Psikoloji II. Ulusal Kongresi'nde yaşam boyu başarı ödülü verildi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Pınar Uyan Semerci Rektör Güncel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Rusya'dan açık tehdit: Potansiyel kurbanlar, Avrupa başkentleri olacak

Rusya'dan açık tehdit: Potansiyel kurbanlar, Avrupa başkentleri olacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title