Haberler

Petkim Kapasitesini Yüzde 13 Arttırdı

Türkiye'nin petrokimya alanında tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 115 günlük çalışma sonunda yıllık üretim kapasitesini yüzde 13 arttırdı.

Türkiye'nin petrokimya alanında tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 115 günlük çalışma sonunda yıllık üretim kapasitesini yüzde 13 arttırdı. Etilen ve PTA fabrikalarında toplam 144 milyon dolar yatırımla gerçekleştirilen kapasite artışı sonrası Petkim'in yıllık brüt üretim kapasitesi 3.2 milyon tondan 3.6 milyon tona çıktı.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yapılan kapasite artışı yatırımının bağımsız bir fabrika yatırımına yakın değere sahip olduğunu belirtti. Önemli bir yatırım ve tarihi bakım dönemini geride bıraktıklarını belirten Korkut, yapılan yatırımın etkisinin yılın son aylarından itibaren görülmeye başlayacağını vurguladı. Petkim'deki kapasite artışı ve duruş döneminin sanayiciler tarafından dikkatle takip edildiğini anlatan Korkut, "Sanayicimiz için ürettiğimiz hammaddenin Türkiye içerisinden sağlanma miktarını artırmış oluyoruz. Türkiye'nin cari açığına pozitif katkı yaparak ekonomimize olumlu katkı sağlayacağız. Ayrıca daha az doğalgaz tüketileceği için yıllık doğalgaz faturamız da azalacak" dedi.

CARİ AÇIĞA POZİTİF KATKI

Ana ürün olan etilenin üretildiği Etilen fabrikası kapasitesinin yıllık 520 bin tondan 588 bin tona ulaştığını kaydeden Korkut, Türkiye'nin cari açığına pozitif katkı yapacak bir tesisi devreye almaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.  Korkut şöyle konuştu:

"Kapasite artışı kapsamında 4 Etilen fırınına 1 yenisi eklenirken toplam 54 dram, eşanjör, kolon, pompa gibi yeni ekipman montajı gerçekleştirildi. Sadece Etilen fabrikası kapasite artışı montaj ve bakım kapsamında 344 bin 215 adam/saat iş gücü harcandı, 5 bin 277 adet ekipman ve hat bakımı yapıldı. Ekibimiz, tarihi bakım duruşu ve kapasite artışı çalışmasını emniyetli ve başarılı bir şekilde tamamladı."

RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ VE KONTEYNER LİMANI 2015'TE BİTECEK

Petkim'i daha fazla değer üreten bir şirket haline getirecek Rüzgar Enerji Santrali ve Petkim Konteyner Limanı için geri sayımın devam ettiğini dile getiren Sadettin Korkut sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bölgenin tüm ticareti açısından büyük önem taşıyan Konteyner Limanı'na gelecek yıl Eylül ayında gemiler yanaşmaya başlayacak. Şu anda Faz-1 ve Faz-2'nin hafriyat, rıhtım dolgu ve kazık çakma çalışmaları yüzde 75 oranında tamamlandı. Türk sanayicileri Pire ve İskenderiye gibi limanlarda zaman kaybetmekten kurtulacak; ihracatçı firmaların navlun maliyeti azalacak. Ayrıca yarımadada 2015 yılı sonunda tamamlamayı planladığımız 51 MW'lik Petkim RES Rüzgar Enerji Santrali ile enerji çeşitliliğine giderken ilk fazı tamamlandığında ihtiyacımız olan elektrik enerjisinin yüzde 12'sini de buradan karşılamış olacağız."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Sadettin Korkut Türkiye Petkim Politika Güncel Haberler

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Bakan Şimşek talimatı vermişti! Bayramın kaymağını yiyen sektörler incelendi, çok sayıda işletmeye ceza uygulandı

Bakan Şimşek talimatı vermişti! Bayramın kaymağını yiyen sektörler incelendi, çok sayıda işletmeye ceza uygulandı

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Bakmadan Geçme

Yurtiçi kargo bayramda açık mı? Yurtiçi kargo bayramda dağıtım yapıyor mu, saat kaçta açılıyor, kapanıyor? Bankalar hangi gün açılacak? Bankalar ne zaman, hangi tarihte mesaiye başlıyor? Bayramda bankalar kapalı mı, açık mı? House Of The Dragon hangi platformda? House Of The Dragon dizisi nerede, hangi platformda? Arda Güler İlk 11'de oynayacak mı? Arda Güler Türkiye - Gürcistan maçında var mı, kadroda mı? Turkcell bayramda açık mı? Turkcell bayileri bayramda kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Metro market bayramda açık mı? Metro market bayramda çalışıyor mu, kaça kadar açık? Trendyol Express bayramda çalışıyor mu? Trendyol Express bayramda açık mı, kapalı mı? Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 18 Haziran Salı Survivor yeni bölüm! Döviz büroları bayramda açık mı? Döviz büroları kurban bayramında kapalı mı, açık mı? Kurban Bayramında yollar ücretsiz mi? Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara bedava mı? Türkiye - Gürcistan maçı hangi kanalda, saat kaçta? Türkiye - Gürcistan maçı nereden izlenir? Yalan dizisi hangi gün? Yalan dizisi hangi kanalda, saat kaçta başlayacak? Sansar Salvo tutuklandı mı? Ünlü rapçi Sansar Salvo neden cezaevine girdi, sebebi ne? Sansar Salvo neden hapse girdi? Bayram hangi gün bitiyor? Kurban Bayramı kaç gün sürecek, ayın kaçında, hangi tarihte bitecek? 22 Haziran hangi burç? 22 Haziran'da doğanlar hangi burç oluyor? 22 Haziran tarihi hangi burç olur?
Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title