Haberler

Muğla Mübadillerin Hikayesini Anlatan Film Bodrum'da Gösterildi

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, mübadele döneminin konu edildiği 'İki Yaka, Yarım Aşk' adlı kısa film gösterildi.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, mübadele döneminin konu edildiği 'İki Yaka, Yarım Aşk' adlı kısa film gösterildi. Filmin oyuncuları da gösterime katılarak, filmi ve çekimlerde yaşadıkları duyguları izleyiciyle paylaştı.

Bodrum Giritliler Derneği ve ilçedeki bir alışveriş merkezinin işbirliğiyle 'İki Yaka, Yarım Aşk' kısa filmi, Bodrum'da izleyicisiyle buluştu. 54. Antalya Film Festivali ve 20. Uluslararası Randevu İstanbul Film Festivali'nde de gösterilen film, 5. Antakya Film Festivali'nde jüri özel ödülü aldı. 16. Uluslararası Dhaka Film Festivali Kadın Filmleri ve 12. River Film Festivali'ne yarışma filmi olarak seçilen '2 Yaka Yarım Aşk' adlı yapıtın gösterimi, alışveriş merkezindeki sinema salonunda yapıldı. Yönetmenliğini Nurdan Tümbek Tekeoğlu'nun yaptığı, başrollerini Selda Alkor, Sezai Aydın, Zafer Kayaokay, Aylin Kumbaracıoğlu, Deniz Doğa Tegün, Selin Üşar, İbrahim Raci Öksüz ve Yağmur Damcıoğlu Namak'ın paylaştığı filmi izlemeye, çok sayıda kişi izlemeye geldi. Yoğun ilgi nedeniyle salona ek sandalyeler konuldu.

Film öncesinde söyleşi de gerçekleştirildi. Filmin konusuyla ilgili bilgi veren Nurdan Tümbek Tekeoğlu, dedesinin yaşamından esinlenerek hazırladığı ve kurgularla beyaz perdeye uyarladığı filmde, 1924 yılında Selanik'ten göç eden 16 yaşındaki Ali adlı karakterin, anneannesi ve teyzesi ile geldikleri İzmir Karaburun'da yaşadıkları acıları konu aldığını söyledi. Ali'nin yarım kalan aşkının anlatıldığını belirtti.

Filmin yönetmeni Nurdan Tümbek Tekeoğlu, Ben 3. kuşak mübadilim. Bu nedenle, dedemin hikayesinden esinlenerek, İki Yaka Yarım Aşk, filmimi gerçekleştirdim. Karaburun, İzmir ve İstanbul'da çekimler yapıldı. Selda Alkor beni kırmayarak, kabul etti. filmi çektik ve çeşitli festivallere katıldı ve ödüller aldık. Buradan giden Rumlar, kendi çektikleri acıları sıkıntıları, filmler belgeseller yaparak dünyaya anlatmışlar. Ben de oradan gelen Müslüman Türklerin neler yaşadığını bir nebze olsun anlatmaya çalıştım. Dedemin hikayesinden esinlenerek, kaleme aldım. Ama hepsi gerçek değil, kurgusal yönleri var dedi.

Filmin başrol oyuncusu Selda Alkor ise, filmle mübadeleyi öğrendiğini belirterek, Mübadillerle ilgili çok önemli fikirler elde ettim. İlk defa kısa filmde oynadım. Anlatılan şeyler o kadar özel ki, izleyen herkesin gözleri doluyor ve anıları canlanıyor. Sadece bir göç hikayesi değil, birçok şeyi içinde barındırıyor. Ama göçün ne kadar kötü olduğunu, mübadele dendiğinde işin o kadar da iyi olmadığını görüyorsunuz dedi.

Yazar Hamdi Topçuoğlu'nun yönettiği söyleşi sonrasında, konuklara teşekkür plaketi verildi.

Ardından film gösterimi yapıldı. İzleyenler filmde zaman zaman duygusal anlar yaşadı. Filmi izleyenler, ardından oyuncuları ayakta alkışladı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Nurdan Tümbek Tekeoğlu Selda Alkor Bodrum Muğla Politika Güncel Haberler

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

İsrail Başbakanı Netanyahu savaş kabinesini feshetti

İsrail Başbakanı Netanyahu savaş kabinesini feshetti

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye 'asgari ücret' çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

CHP'li Yazgan'dan AK Parti için sert sözler: Kılımız kıpırdamaz

CHP'li Yazgan'dan AK Parti için sert sözler: Kılımız kıpırdamaz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title