Haberler

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

Güncelleme:

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden geçen "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"ni onayladı. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden erişime açılan müfredat, gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlamak üzere kademeli şekilde uygulanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı uzun süredir üzerinde çalışılan yeni müfredat taslağını kamuoyu ile paylaşmıştı. Talim Terbiye Kurulu'nun ardından Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de yeni müfredatı onayladı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA VAR

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" kapsamında Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce 9 dersin öğretim programı ile ortak metni, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce 10 dersin öğretim programı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce 7 dersin öğretim programı, 26 Nisan'da kamuoyunun görüş ve önerisine sunuldu. 10 Mayıs'a kadar askıda kalan taslağa bu sürede 67 bin 284 görüş ve öneri iletildi.

YENİ MÜFREDAT TALİM VE TERBİYE KURULU'NUN ONAYINA SUNULMUŞTU

"Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" için iletilen görüş ve önerilerin öğretim programlarına yansıtılması için ilgili komisyonlar gerekli tasnif ve değerlendirmeleri yaptıktan sonra yeni müfredat Talim ve Terbiye Kurulunun onayına sunuldu. Yeni müfredat taslağına öğretmenlerden 38 bin 865 görüş ve öneri gelirken müfredat taslağına katkı sunmak isteyen sivil toplum kuruluşları, eğitim platformları ile eğitimin diğer paydaşları ise 28 bin 419 görüş bildirdi.

GELEN GÖRÜŞLERİN ÜÇTE BİRİ ORTAK METNE YÖNELİK

Müfredat için görüş ve önerilerin yüzde 58'i öğretmenlerden, yüzde 42'si ise diğer paydaşlardan geldi. Gelen görüşlerin üçte biri ortak metne, altıda biri ise okul öncesi eğitim programına yönelik oldu. Yeni müfredat taslağı hakkında iletilen tüm görüş-öneriler, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından değerlendirildi. Görüş ve öneriler, askı sürecinde her gün Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı komisyonları ile ilgili genel müdürlüklerle paylaşıldı.

TEKRAR GÖRÜŞÜLEN MÜFREDAT ONAYDAN GEÇTİ

Eğitim paydaşlarından gelen 67 bin 284 görüş ve öneri tek tek tasnif edildi. Bu çerçevede öğretim programlarında bazı genel tashihler yapıldı. Görüş ve öneriler, şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkelerinin gereği olarak değerlendirilerek öğretim programlarına yansıtıldı. Yeni müfredata ilişkin 26 dersin "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" öğretim programları, 16-22 Mayıs'ta kurul gündemine alınarak görüşüldü. Tekrar görüşülen yeni müfredat, Talim ve Terbiye Kurulu onayından geçti.

ERİŞİME AÇILDI

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden geçen yeni müfredatı onayladı. Böylece, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli", tüm aşamalardan geçerek "https://mufredat.meb.gov.tr" adresi üzerinden erişime açıldı. Yeni müfredat, gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlamak üzere kademeli şekilde uygulanacak.

Kaynak: AA / Güncel

Milli Eğitim Bakanı Türkiye Yüzyılı Yusuf Tekin Güncel Haberler

Denizli'de 6 ilçede yangın! Alevlerin yuttuğu koyun sürüsünün görüntüsü yürek dağladı

Denizli'de 6 ilçede yangın! Alevlerin yuttuğu koyun sürüsünün görüntüsü yürek dağladı

Türkiye'nin dev lastik fabrikasında üretim durdu

Türkiye'nin dev lastik fabrikasında üretim durdu

'İstesek en az 10 vekil gelir' sözleri CHP ile İYİ Parti'yi karşı karşıya getirdi

"İstesek en az 10 vekil gelir" sözleri CHP ile İYİ Parti'yi karşı karşıya getirdi

Önce üvey amcasını sonra eşini öldürmüştü! Kızının sözleri duruşmaya damga vurdu

Önce üvey amcasını sonra eşini öldürmüştü! Kızının sözleri duruşmaya damga vurdu

500

Yorumlar (26)

Mehmett:

Yusuf Tekin istifa

149
145
yanıtYanıtla
SUNSET null:

hayırlı olsun denecek bir imza değil

197
88
yanıtYanıtla
Murat Kara:

eğitim iyice yapboza döndü eğtim bu zihniyetle asla düzelmez düzeltilemez ilim fen bilim akıl olmadıkça imkansız

251
18
yanıtYanıtla
Hek Tor:

Sayın bakanımız, okullarda sadece kefen örtme değil, mezara indirme hatta teneşirde yıkanma ve kundaklanma dersleri de verilmelidir... Sadece pamuk verdirmeyin çocuklarımızın ellerine o yeter bize...

yanıt20
yanıt22
corci:

özel okulları desteklemekten başka bir şey değil

134
20
yanıtYanıtla
Murat Kara:

size yüzde yüz katılıyorum sistem birilerinin değirmenine su taşıyor sadece

yanıt65
yanıt14
yılmaz kahraman:

Seçmeli Matematik dersleri hayırlı olsun.... Bilime ilime bu kadar değer vermeyin canım ne gerek var.... Yazıklar olsun.....

112
34
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

Matematik , seçmeli ders yapılmışsa , söylenecek bir başka şey yoktur. Sonumuz hayırlı olsun

yanıt85
yanıt6
Nuri Aga:

Yani bazen bunlar ne yapmaya çalışıyorlar diye soruyorum kendi kendime. Yahu binlerce meslek lisesi var sanayide çırak yok. Sanayiciler çırak gelmiyor diye ağlıyor. Bırakın bütün elinizdeki işleri kenara. imam hatip orta okullarını açacağımıza meslek orta okulları açılsın çocuklar kç0k yaşta meslek sahibi oldun. Liseden çıkıyor 18 yaşında boş boş geziyor gençler.

yanıt63
yanıt1
Ahmet selim :

Yazıdaki belirtilen müfredat linkinde 28 adet PDF nin hangisinde matematik seçmeli olarak sunulmuş. ? bende bakmak isterim. İlkokul olana baktım fakat sadece ders konuları var.

yanıt0
yanıt0
Tüm 26 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title