Haberler

Mesnevî Aşığı Tahir-Ül Mevlevî, Vefatının 60. Yılında Anılıyor

Ömrünü Mevlana'nın düsturlarına bağlı kalarak yaşayan ve "Tahir'ül Mevlevi" imzasıyla tanınan büyük şair Tahir Olgun, vefatının 60.yılında hayatı ve eserlerinin anlatılacağı özel bir etkinlikle anılacak.17 Mart Cumartesi günü Fatih Ali Emiri...

Ömrünü Mevlana'nın düsturlarına bağlı kalarak yaşayan ve "Tahir'ül Mevlevi" imzasıyla tanınan büyük şair Tahir Olgun, vefatının 60. yılında hayatı ve eserlerinin anlatılacağı özel bir etkinlikle anılacak.

17 Mart Cumartesi günü Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde saat 14.00'te gerçekleştirilecek toplantıya, Atilla Şentürk, Mehmet Atalay, Emin Işık ve Sadık Yazar konuşmacı olarak katılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte, Mevlevi Ayini ve Sema Gösterisi yapılacak, Veysel Dalsaldı da seçkin eserlerden oluşan bir konser verecek.

TAHİR-ÜL MEVLEVİ KİMDİR?

Cumhuriyet devrinin şair, yazar ve mutasavvıflarından olan Tahir'ül Mevlevi, 1877 yılında doğdu, 21 Haziran 1951'de İstanbul'da vefat etti. Gülhane Askeri Rüştiyesi'ni, Menşe-i Küttab-ı Askeriye Mektebi'ni bitirdi. Uzun süre Darüşşafaka ve Kuleli Askeri liselerinde Arapça, Farsça, Türk Edebiyatı ve tarih dersleri verdi. Son yıllarında İstanbul Kütüphaneleri Tasnif Komisyonu'nda görev alarak Türkçe yazma divanların kataloglarının hazırlanmasına emek harcadı.

Mevlevi tarikatına bağlı olan Tahir Olgun, daha çok "Tahirü'l-Mevlevi" imzasını kullandı. Divan şiiri tarzında eserler verdi, edebiyat tarihi araştırmaları yaptı. Biyografiler yazdı. Mahfil adıyla dergi çıkardı (68 sayı, 1920-1926). Tahirü'l Mevlevi'nin neşredilmemiş birçok kitabı bulunuyor. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ali Emiri Efendi Ali Emiri Politika Güncel Haberler

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Bakmadan Geçme

ALES NE ZAMAN? || ALES/2 saat kaçta? ALES sınav giriş belgesi sorgulama ekranı! SON DAKİKA DEPREMLER || Tokat'ta deprem mi oldu? Deprem nerede oldu? LGS 2. Tercihler ne zaman? e-Okul lise nakil başvurusu nasıl ve nereden yapılır? MasterChef Türkiye 2024'te ana kadroya giren 11. yarışmacı kim oldu? MasterChef kim kazandı? 25 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? 25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır?
Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title