Haberler

HDP'li Atalan: Cumhurbaşkanı Özür Dilemezse Dava Açacağım

Güncelleme:

HDP'li Milletvekili Ali Atalan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Bunlar ateisttir, Zerdüşttür" sözlerini geri alıp özür dilememesi durumunda kendisine dava açacağını söyledi.

Mardin'in HDP'li Milletvekili Ali Atalan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'daki konuşmasında, "Bunlar ateisttir, Zerdüşttür" diyerek bir inancı aşağıladığını, ayrımcılık yaptığını ve insanlara hakaret etme amacı güttüğünü ileri sürerek, sözlerini geri alıp özür dilememesi durumunda hakkında sembolik dava açacağını söyledi.

"İNANÇLARA HAKARET ETMEKTE BEİS GÖRMEMİŞTİR"

Mardin'de bulunan HDP'nin Ezidi Milletvekili Ali Atalan yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyarbakır konuşmasına değinerek, "Hemen her konuşmasında 'Biz Yunus Emre'nin pınarından su içmiş insanlarız ve yaratılanı Yaratan'dan ötürü severiz. Kimseyi makamından mevkiinden dolayı değil; din, dil ırk, şu bu ayırımı yapmaksızın birbirimizi severiz' diyen Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, aynı zamanda birçok konuşmasında farklı inanç ve kimlikleri aşağılamış, o inanç ve kimliklere hakaret etmekte beis görmemiştir. Defalarca ve sistematik biçimde bu coğrafyanın tek tanrılı inançlarından biri olan kadim Yezdani - Ezidi - Zerdüşti inancına hakarette bulunmuş, hedef göstermiş, bu inançlara yönelik kin ve nefret içerikli söylemleri sarf etmiştir. Hedef gösterici bu ifadeleri Mardin, Batman, Diyarbakır, Elazığ ve daha birçok yerde aynı ton ve dozajda tekrarlamıştır" dedi.

"HEM BİR İNANCI AŞAĞILAMIŞ HEM DE AYRIMCILIK YAPMIŞTIR"

HDP'li Atalan açıklamasında, son olarak 28 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyarbakır Havalimanı'nın yeni terminal binası açılışında Kürt siyasi hareketini ve örgütlü Kürtleri kastederek "Bunlar ateisttir, Zerdüşttür' diyerek hem bir inancı aşağılamış, ayrımcılık yapmıştır hem de hedeflediği insanlara hakaret etme amacı gütmüştür" diyerek

"KUTUPLAŞTIRICI VE KIŞKIRTICI BİR TUTUM TAKINMIŞTIR"

Atalan sözlerine şöyle devam etti:

"İstisnasız bütün Kürt aydınlarının ve Kürt örgütlerinin bu topraklarda en az dört bin yıllık mazisi olan monoteist (tek tanrılı) Yezdani-Zerdüşti inancına özenli yaklaşmasını ve değer vermesini Sayın Cumhurbaşkanı çok görüyor olmalı ki, buna büyük bir hınç ve öfkeyle yaklaşıp hedef göstermekte, Kürtlerin bilinen temiz İslami duygularını istismar etmeye çalışmakta, bununla güç devşirmeye gayret etmektedir. Çağdaş, demokratik bir hukuk devletinde bir cumhurbaşkanının etnik ve inanç aidiyeti gözetmeksizin bütün yurttaşlara eşit yaklaşması, yurttaşlar arasında ayırım yapmaması, birleştirici ve bütünleştirici olması gerekirken, Sayın Erdoğan maalesef kutuplaştırıcı ve kışkırtıcı bir tutum takınmaktadır.

"İSLAM'A YAPILACAK EN BÜYÜK HAKARET VE KÖTÜLÜKTÜR"

Ülkemizin içinden geçtiği hazin durumun, bulunduğu trajik noktanın, yaşanılan karmaşa ve kaosun ortaya çıkması ve maalesef daha da kötüye doğru gitmesinde bu anlayışın etkisinin az olmadığı malumdur. Burada hatırlatmak isterim ki, bu ve buna benzer söylemlerde bulunan İŞİD, 3 Ağustos 2014 tarihinde yüzyılımızın en büyük soykırımını Kürt Ezidilerine karşı gerçekleştirmiştir. Çok iyi bilinmelidir ki, iman ve İslam adına yapıldığı söylenen bu tür söylem ve eylemler, milyarlarca insanın inandığı İslam dinine yapılabilecek en büyük hakaret ve kötülüktür."

"ÖZÜR DİLEYİP SÖZLERİNİ GERİ ALMAZ İSE DAVA AÇACAĞIM"

HDP'li Ali Atalan açıklamasının sonunda ise, Cumhurbaşkanı'nın bu söylem ve anlayışını kabul edilemez bulduğunu, kınadığını ve Türkiye halkları adına üzüntüsünü ifade ettiğini belirterek, "Ayrıca sarf edilen bu ayrımcı, ötekileştirici, hedef gösterici, kin ve nefret ihtiva eden ifadelerden dolayı özür dilenmediği, dile getirilen sözler geri alınmadığı takdirde, Sayın Cumhurbaşkanı hakkında sembolik de olsa dava açacağımı, bu davayı iç hukuk imkanları tüketildikten sonra da en nihayetinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar götüreceğimi belirtmek isterim" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Ali Atalan Mardin Politika Güncel Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Bakmadan Geçme

YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Masterchef'te ana kadroya giren 3. kişi kim? Ana kadroda kimler var? MasterChef yeni bölüm tanıtımı izle! 15 TEMMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda ne var? KANAL D, SHOW TV, ATV, TRT1, NOW, TV8
Ayşe Ateş, eşi Sinan Ateş'in dövdürdüğü gazetecilerden özür diledi

Ayşe Ateş, eşi Sinan Ateş'in dövdürdüğü gazetecilerden özür diledi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title