Haberi Paylaş

Mardin'de 2.000 yıllık tarihi köye taş ocağı kuruldu

Güncel Haberler

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı 2.000 yıllık Arnas (Bağlarbaşı) köyüne taş ocağı kurulması, bölge halkının tepkisini çekti. Hayvanlarının ana beslenme alanlarının ocak nedeniyle yok edildiğini söyleyen köylüler adına Bağlarbaşı Mahallesi Muhtarı Şehmus Altunkaynak, dava açtı. Altunkaynak, "Hakkımızı hukuki yollardan sonuna kadar arayacağız" dedi.

Mardin'in Midyat İlçesi Bağlarbaşı Mahallesinde 2.000 yıllık tarihi alana taş ocağı kuruldu. Tarım ve hayvancılıkla geçinen köylüler ise bu duruma isyan etti.

58 haneli, 500'ün üzerinde sakini olan köyde besi hayvanlarının ana beslenme alanı, ocak yüzünden kaybedildi. Bağlarbaşı Mahallesi Muhtarı Şehmus Altunkaynak; valiliğe, kaymakamlığa ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na konuyla ilgili dilekçe verdi.

Mardin'de 2.000 yıllık tarihi köye taş ocağı kuruldu

Dilekçece, "Taşocaklarının; doğal bitki örtüsünü yok ettiği, ocaktan çıkan tozun çevresindeki geniş bir alanda katman oluşturduğu, tarım alanlarının verimsizleştirdiği, nefes darlığı hastalıklarına yol açtığı ve bu nedenle birçok taşocağı ruhsatı için mahkemelere başvurulduğu, yürütmelerin durdurulduğu bilinmektedir. Bağlarbaşı Mahallesinin sakinleri olarak tek amacımız; sağlıklı bir ortamda yaşamak, çocuklarımızı büyütmek, hayvanlarımızı beslemek, bağ ve bahçelerimizden olabildiğince verim alarak hayatımızı idame etmektir. Safiyane beklentilerimizin dikkate alacağınızı umuyor, gereğinin yapılmasını arz ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

Mardin'de 2.000 yıllık tarihi köye taş ocağı kuruldu

Bunlardan bir sonuç alamadığını aktaran Altunkaynak ve köylüler, Mardin 1. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme davanın reddine karar verirken hukuki olarak haklarını aramaya devam edeceklerini belirten Altunkaynak, "Bir üst mahkemeye, Gaziantep Bölge Mahkemesine gideceğiz. Haklarımızı şiddete başvurmadan sonuna kadar arayacağız." ifadelerini kullandı.

Haberler.com - Güncel

Bağlarbaşı Midyat Mardin Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Celal:

Ekonomik kalkinma uzun vadeli olur kisa vadeli olur. Kısa vadeli kalkinmalar uzun vadede buyuk zararlara yol açar.

Cevap Yaz127Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title