Haberi Paylaş

Son günlerde beşik gibi sallanan Malatya için korkutan uyarı: 6.5 ile 7.2 arasında deprem bekleniyor

Güncel Haberler

Malatya'da son günlerde art arda yaşanan depremlerin ardından Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür'den korkutan bir uyarı geldi. İrili ufaklı depremlerin fay hattını sıkıştırdığını belirten Özgür, yetkililere seslenerek, "2020'den bu yana 3 bine yakın deprem olmuş. O fay hattı kırılacak, bugünü yarını yok. Önümüzde çok yıkıcı bir deprem geliyor. Malatya'da 6.5 ile 7.2 arasında deprem bekleniyor" dedi.

Malatya'nın Pütürge, Doğanyol, Battalgazi, Doğanşehir ve Arguvan ilçelerinde 28 Ekim'den bu yana büyüklükleri 3.0 ve 4.1 arasında değişen çok sayıda deprem meydana geldi. Üst üste yaşanan depremler bölge halkını korkuturken, "Daha büyük bir deprem gerçekleşir mi?" sorusu akıllara geldi.

Basın toplantısı düzenleyen Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür, 24 Ocak 2020'de Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8'lik depremi hatırlatarak aynı acıların yaşanmaması için yetkililere seslendi. Malatya'nın muhtemel bir depreme hazır olmadığını vurgulayan Erkan Özgür, "Türkiye genelinde 24 il, 110 ilçe ve 500'e yakın köy ve mahalleden aktif fay hatları geçiyor. Bu fay hatlarının bir an önce planlara işlenmesi gerekiyor. Bu noktada da Malatya'da kentsel dönüşümün hızlanması gerekiyor. Hızlı bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Bizler can kaybının az olması için uğraşan bir meslek grubuyuz" dedi.

Büyük depremin kapıda olduğunun altını çizen Özgür, "Bizim amacımız deprem olmadan neler yapılması gerektiğini ortaya koymaktır. Büyük bir deprem kapıda. Çelikhan- Erkenek hattını sıkıştırıyor. 2020'den bu yana 3 bine yakın deprem olmuş. O fay hattı kırılacak, bugünü yarını yok. Olası bir depremde de Malatya'nın birçok yeri yerle bir olacak gibi görünüyor. Kışla Caddesi, Akpınar, Fuzuli Caddesi'nde hep bitişik nizamlı yapılar var. Yeni ya da eski bina fark etmiyor. Bir an önce bunlara çözüm bulunup, kentsel dönüşüm yapılması gerekiyor. Önümüzde çok yıkıcı bir deprem geliyor. Malatya, tarihi boyunca iki kere yerle bir olmuş. O nedenle yetkililerin bu konuya bir an önce el atması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Malatya'da tahmini kaç şiddetinde bir deprem bekleniyor?" sorusuna ise Özgür, "Malatya'da 6.5 ile 7.2 arasında bir deprem bekleniyor. Geçen gün hatta Naci Görür hoca da açıklama yapmıştı" yanıtını verdi.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Güncel

Malatya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

DOĞAN KEMER :

Allah inanları korusun milletce hak ettik insanımız azdı günah dizboyu hak yemek haksızlık

Cevap Yaz02Yayından Kaldır
Mustafa Özbay:

ne.çıktı.kim.iç.etti

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
Ahmet Karadeniz:

Allah korusun bütün güney doğu Anadolu bölgesinde yıkıcı olur Allah'ım sen bizleri koru Urfa'da 5,8 gördük dediğiniz gibi olursa ayakta bina kalmaz Urfa'da maalesef

Cevap Yaz10Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title