Haberler

Kültür ve Turizm Bakanı Günay." 202 Değil, 300'e Yakın Eserde Sıkıntı Var."

Abone Ol

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'ndeki eserlerle ilgili, "202 değil, 300'e yakın eserde sıkıntı var."

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'ndeki eserlerle ilgili, "202 değil, 300'e yakın eserde sıkıntı var. Bir kısmı kayıp, bir kısmı taklit, bir kısmı fotokopi, bir kısmı müzeye girmemesi gerekirken girmiş eserlerde sorunlar var" dedi.

Günay, yönetmen Metin Erksan'ın Teşvikiye Camisi'ndeki cenaze törenine gelişinde gazetecilerin Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'ndeki soruşturmaya ilişkin soruları üzerine, soruşturmayı kendisinin başlattığını belirtti.

Bakan Günay, müzenin 1980'de nisan ayında açıldığını, 12 Eylül döneminde ise

'burada özensiz davranıldığını' ifade ederek, "Bazı eserler, gerçek olmadan müzeye, envantere alınmış. Bazı gerçek eserler taklitleriyle değiştirilerek sanıyorum dönemin diktatörlerine ve onların yakınlarına armağan edilmişti" dedi.

Günay, bunlarla ilgili kamuoyunda kendisinin belgeleyemeyeceği ama oldukça yaygın bilgilerin olduğunu söyledi.

2007'de bakan olduğunda müzeyi hem restorasyon hem de teşhir açısından yetersiz gördüğü için 5 Şubat 2008'de bir soruşturma kararı verdiğini bildiren Bakan Günay, önce soruşturmayı başlattığını, sonra bu soruşturmayı yeterli görmeyerek 2009'da soruşturmanın kapsamını genişlettiğini, rapordaki bilgileri de 26 Temmuz'da onaya bağladığını kaydetti.

-"Şu anda 800 eser teşhir ediliyor"-

Bugün konuya ilişkin bir gazetede yer alan haberde, onaya bağladığı soruşturmanın içinden sızdırılmış bilgilerin bulunduğunu ifade eden Günay, şöyle devam etti:

"Bunlar tamamen bizim yaptığımız soruşturmadır ve geçmiş yıllara, bizden önceki 25 yıla ait olan bir kötü yönetimin izleridir. Ancak şu anda Resim Heykel Müzesi bugün basında çıktığı gibi olumsuz bir mekan değil, tam tersine hem restorasyon, hem koruma, hem de teşhir imkanları genişletilmiş, Ankara turizminin, Ankara kültürünün güzel mekanlarından biri haline gelmiştir. Daha önce 350 eser teşhir ediliyordu heykel ve resim olarak. Şu anda 800 kadar eser teşhir ediyoruz."

-"300'e yakın eserde sıkıntı var"-

Bakan Günay, habere atıfta bulunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"202 değil, 300'e yakın eserde sıkıntı var. Bir kısmı kayıp, bir kısmı taklit, bir kısmı fotokopi, bir kısmı müzeye girmemesi gerekirken girmiş eserlerde sorunlar var. Ancak 5 bine yakın eserimiz var. Bir kısmı da dönüyor bize. 100'den fazla eseri bu çalışmalar sonucunda çeşitli kurumlardan teslim aldık. Geçmiş dönemdeki sorumluluklarla ilgili de soruşturmamız sürüyor. Soruşturma sonuçlarını daha bütün neticeleri almadan kamuoyuyla paylaşmamız doğru değil."

Haberin usta bir gazetecilik örneği olmadığını ifade eden Günay, "Biraz sorumsuz bir davranış olmuş, bir miktar kamuoyunda yanıltıcı bir nitelik taşıyor. Çünkü 2008'den bu yana müzeyi korumak konusunda dikkatli bir çaba gösteriyoruz. Bu çabanın sonucunda eksiklikler, aksaklıklar, sahtecilikler ortaya çıkmış" diye konuştu.

Günay, müzenin 2007'de korumadan yoksun olduğunu belirterek, şu anda ise korunaklı olduğunu ve bundan sonra sahte bir eserin girmesinin veya bir eserin çıkmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Bakan Günay, "12 Eylül ve sonrasında süregelen dönemin kötü izleriyle de halen mücadele ediyoruz. Sorumlular hakkındaki mücadelemiz sürdüğü için ancak bu kadarını söyleyebilirim. Bugün kamuoyuna çıkan bilgiler tamamen benim başlattığım soruşturmanın incelemenin sonuçlarıdır" dedi.

Muhabir: Nuray Özger / Nurhan Çorlu

Yayıncı: Berin Alpaslan - İSTANBUL

Kaynak: AA / Güncel

Ertuğrul Günay Metin Erksan 12 Eylül Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Juventus - Napoli maçı CANLI izle! Juventus - Napoli maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Survivor 2024 kadrosu! Survivor 2024 All Star yarışmacıları belli oldu mu, kimler var? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
title