Haberi Paylaş
Kopenhag Büyükelçiliğine Düzenlenen Saldırı

Kopenhag Büyükelçiliğine Düzenlenen Saldırı

Güncel Haberler

Danimarka, Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliğine molotofkokteyli ile düzenlenen saldırıyı kınadı.

Danimarka, Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliğine molotofkokteyli ile düzenlenen saldırıyı kınadı.

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Yabancı devletlerin diplomatik temsilcilerine saldırmak, çok ciddi bir eylem. Elçiliklerin ülkemizdeki özel statülerine saygı gösterilmeli. Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliğine yapılan saldırının faillerinin kıskıvrak yakalanarak adalete teslim edilmelerini temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen de sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Bu gece Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliğine düzenlenen kundaklama girişimini şiddetle kınıyorum. Kimsenin zarar görmemesine sevindim. Türk Büyükelçiliği de diğer tüm elçilikler gibi bizim korumamız altında. Bir elçiliğe saldırı, Danimarka devletine saldırı demektir. Polisimize göstermiş olduğu hızlı reaksiyondan dolayı teşekkür ederim."

Kopenhag Polisi, büyükelçilik binasına 4 saldırgan tarafından 4 molotofkokteyli atıldığını düşündüklerini açıklamıştı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmamış ancak büyükelçilik binasında hasar meydana gelmişti. Büyükelçilikten henüz bir açıklama yapılmazken bina önünde polis tarafından yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Kaynak: AA / Güncel

Anders Fogh Rasmussen Danimarka Kopenhag Türkiye Politika Güncel Haberler

title