Kırmızı listede yer alan "alaca sansar" görüntülendi - Haberler
Haberi Paylaş

Kırmızı listede yer alan "alaca sansar" görüntülendi

İhlas Haber Ajansı - Murat Sürücü - Güncel
 - Güncelleme:

Kırmızı listede yer alan "alaca sansar" görüntülendi Nesli tükenme riski yüksek olan türleri arasındaki 'alaca sansar' bir çiftçinin cep telefonu kamerasına yakalandıKAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin nesli tükenme riski yüksek...

Kırmızı listede yer alan "alaca sansar" görüntülendi

Nesli tükenme riski yüksek olan türleri arasındaki 'alaca sansar' bir çiftçinin cep telefonu kamerasına yakalandı

KAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin nesli tükenme riski yüksek olan türleri arasında kırmızı liste ve kategorisinde bulunan 'alaca sansar' bir çiftçi tarafından görüntülendi.

Savunmaya geçtiğinde kuyruğunun alt bölgesinden yaydığı kötü koku nedeniyle 'kokarca' olarak da bilinen alaca sansar, Elbistan'da ilk kez kameralarca kaydedildi. İlçeye bağlı Kalaycık Mahallesi'nde çiftçilik yapan bir vatandaş, traktörü ile tarlaya giderken bu ilginç hayvanı kayıt altına aldı. Buğday tarlası içinde bir süre yiyecek arayan alaca sansar, daha sonra gözden kayboldu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Elbistan Şefliği görevlileri, görüntüler üzerine harekete geçerek bölgede kapsamlı bir arazi taramasına başladı. Ekiplerin, bölgede varlığı bilinen ancak daha önce görüntülenemeyen bu hayvanla ilgili olarak gerekli envanter çalışmalarını sürdüreceği öğrenildi. DKMP ekipleri, biyolojik mücadelede önemli yer tutan bu hayvanın kesinlikle öldürülmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

Ortalama yaşam süresi 6-8 yıl olan alaca sansarlar, iki ayağı üzerine dikilerek etrafı kolaçan etmeleri ve çığlık gibi ses çıkarmaları ile biliniyor.

İhlas Haber Ajansı / Murat Sürücü - Güncel

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği Kahramanmaraş Elbistan Çiftçi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title