Haberler

İstanbul Adalet Sarayı'nda arabuluculuk yoğunluğu

Son Güncelleme:
Abone Ol

Kira konusunda arabuluculuk dönemi başlamasıyla birlikte İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan arabuluculuk merkezine yoğunluk yaşandı. Açılan arabuluculuk bürolarında ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan anlaşmazlığın kısa sürede çözüme kavuşması bekleniyor.

İstanbul Adalet Sarayı'nda arabuluculuk yoğunluğu

Kirada arabuluculuk dönemi başladı

İSTANBUL - Kira konusunda arabuluculuk dönemi başlamasıyla birlikte İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan arabuluculuk merkezine yoğunluk yaşandı. Açılan arabuluculuk bürolarında ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan anlaşmazlığın kısa sürede çözüme kavuşması bekleniyor.

Kira ve kat mülkiyeti hukuku kaynaklı anlaşmazlıklarda bugünden itibaren arabulucularda çözüm bulunabilecek. Kiracı ve ev sahipleri adliyelerde bulunan arabuluculuk bürosuna başvuru yapabilecek. Başvurunun ardından otomatik olarak taraflara bir gün sonra arabulucu atıyor. Sistem taraflara 3 hafta süre tanıyor. Eğer bu sürede taraflar anlaşamaz ise bir hafta ek süre daha veriliyor. Taraflar toplam 4 hafta içinde anlaşamaz ise dava açılacak.

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan arabuluculuk merkezinde sabah saatlerinde başlayan yoğunluk gün içerisinde de devam ediyor. Adliyenin açıldığı saatlerden itibaren kira sebebiyle arabuluculuk merkezine başvuranların sayısı yaklaşık yüzde 75'e ulaştı.

"Arabuluculuk için geldim. Kiracıyla anlaşamadık"

Kiracıyla arasındaki anlaşmazlık konusunda arabuluculuk merkezine başvuran 77 yaşındaki emekli Salih Ormak, "Ara buluculuk için geldim. Kiracıyla anlaşamadık. 2. Seneye girdi. Geçen sene ona çık dedim. Tahliye yapacağım, çıkmadı. Hemen kirayı yüzde 25 uzattı. Yine günü geldi kiraya aynısını yaptı. Ben de şey ihtarname göndermiştim ona. Çıkmıyorum dedi. Yüzde 25. ya Gayrettepe'yi biliyor musunuz? 2 bin 500 lira kira Gayrettepe'de. Orada 20 bin lira, 25 bin lira kira. Ben geçen sene 6 bin istedim oda kabul etmedi. Devlet benim yanımda, kiracıların yanında dedi. Bana 8-10 bin lira ver ben çıkarım dedi. Direkt arabulucuya geldim. Anlaşabilsek güzel olur yani. Veyahut tahliye eder ya da bir şeyler yapar yani yükseltir" şeklinde konuştu.

" Evime yakın olduğu için, ben burayı boşaltmak istemiyorum diyor. Bana hatta yani ben sana ev bulayım diyor"

Kiracısıyla anlaşmazlık yaşadığını söyleyen Yılmaz Pamuk, "Kiracımla olan sıkıntıdan dolayı evimi boşaltmasıyla ilgili geldim. Ben emekli oldum. Kendi evime gelmek istiyorum. Kiracının evimi boşaltmasını istiyorum yani. Düzce'de yaşıyorum. Emekli oldum, emekli dilekçemi verdim İstanbul'a geldim. Ama kiracım evimi boşaltmıyor. Kiracımın bu 3. Senesi. Yani ikinci kontratı bitti. Mecidiyeköy'de benim evim. Benim evim ile iş yeri karşılıklı. Evime yakın olduğu için, ben burayı boşaltmak istemiyorum diyor. Bana hatta yani ben sana ev bulayım diyor. Şu an 6 bin lira. Daha önce herhangi bir başvuruda bulunmadım. Dün geldim. Dediler ki ara buluculuk sistemi başlıyor. Oradan yürüyün işinizi halletmek için. Bugün de geldim. Çok iyi olur mesela. 4 haftada çözülmesi çok iyi olur. Avukatla görüştüm dün ben yani bu yaklaşık 2 sene sürme ihtimali var bunun mahkemenin diyor. Şu an ben kendi evimde kalamıyorum. Kaldığım bu ev benim kendi evimden 3-4 bina aşağıda. Ben yani buraya gelmek için kendi evimin önünden geçip geldim" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Çağlayan Adalet Sarayı İstanbul kiracı Hukuk Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Juventus - Napoli maçı CANLI izle! Juventus - Napoli maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Survivor 2024 kadrosu! Survivor 2024 All Star yarışmacıları belli oldu mu, kimler var? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title