Haberi Paylaş

İmam ve müezzine "zimmet" soruşturması açıldı, cemaatte huzur kalmadı: Huşu içerisinde namaz kılamıyoruz

Güncel Haberler

Kırıkkale'de, Gürler Camii'nin imamı Ü.U. ve müezzin M.Y. hakkında, cuma namazı sonrası müftülük adıyla topladıkları paranın bir kısmını zimmetlerine geçirdikleri iddiasıyla adli ve idari soruşturma başlatıldı. Suç duyurusunda bulunan Gürler Camii Dernek Başkanı, karar çıkana kadar imamların başka yerde görevlendirilmesini istiyor. Cemaat ise, "İmamın arkasında huşu içerisinde namaz kılamıyoruz" diyor.

Gürler Camii Dernek Başkanı Kenan Doğanülker, imam Ü.U. ve müezzin M.Y.'nin cuma namazı sonrası müftülük adıyla topladıkları paranın bir kısmını 27 Mayıs'ta zimmetlerine geçirdikleri iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili adli soruşturma, Kırıkkale Müftülüğü de idari soruşturma başlattı.

Dernek Başkanı Kenan Doğanülker, her cuma sonrası toplanan paranın tutanakla müftülüğe teslim edildiğini belirterek, "27 Mayıs Cuma günü müftülüğe teslim edilmek üzere 4 bin 50 lira toplanmış. Toplanan para camimizdeki 3 kişi tarafından tutanakla tespit edilmiş. Ben o zaman şehir dışındaydım. Sonra bu tutanak imam ve müezzin tarafından camiden alınıp, il müftülüğündeki teslim yerine götürülmüş. Parayı teslim alan kişi parayı sayarken, paranın eksik olduğunu söylemiş. Onlar da tutanakta yazan 4 bin 50 liranın üstünü çizerek '3 bin 650 lira teslim aldım' diye imza atmışlar. Bu aradaki 400 lirada bir zimmet suçu var" dedi.

İmam ve müezzine 'zimmet' soruşturması başlatıldı, cemaatte huzur kalmadı: Huşu içerisinde namaz kılamıyoruz

İmam ve müezzinin suçlu olup olmadığına adaletin karar vereceğini ancak bu süreçte görev yerlerinin değiştirilmesi için müftülükten talepte bulunduklarını kaydeden Doğanülker, "İmamların bu olaylardan sonra halen camimizde tutulması konusunda dernek üyelerimiz ve cami cemaatimiz tepkili. Bu yüzden en azından adalet tecelli edene kadar imamların buradan alınarak başka bir yerde görevlendirilmelerini istiyorum" diye konuştu.

Cami cemaatinden Ali Yıldırım ise, "Bu olayları duyduktan sonra bizler de tedirgin oluyoruz. Kuşku içinde namaz kılıyoruz. İnsanız, hata olabilir fakat bu olayı saklaması doğru değil. Para eksik olabilir, bunu dernek başkanına söylemesi gerekiyordu. Evrakta tahribat yaptığı için bu bir suç. Bu imam hırsızlık yapıyorsa biz nasıl arkasında namaz kılacağız, diye aklımıza geliyor. İmamın arkasında huşu içerisinde namaz kılamıyoruz" dedi.

Cami imamı Ü.U. ise dava sürecinin devam ettiğini, bu nedenle açıklama yapamayacağını söyledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kırıkkale Cami Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (21)

Yusuf AÇIKYILDIZ :

cami derneklerinin hepsi kapatılsın. sorumluluğun tamamen imamda olması gerekir. bu dernek başkanları kendilerine kurmuş bir ofis, elektrik bedava, dükkan kirası da yok. toplanan yardım ve paraların bir kaç miktarını dernek adı altında alıp, kendisine gelir kapısı icat etmiş.

Hüseyin Sevda:

Vurgun yapmayan kurummu var.ruşvet olmadan bir hizmetli bile alinmiyor.( Cami derneği bir arastirilsin altında neler çıkacak.

sadece kadir:

BAZI İMAMLAR VAR Kİ PARA İÇİN ÖLÜYORLAR. BİZİM BİR TANIDIK VEFAT ETTİ CEBİNE PARASINI KOYDUKTA SELASINI MEVLÜDÜNÜ OKUDU. YOKSA İŞİM VAR ŞUYUM VAR DUR GELECEM DİYE BAHANE SAYIYORLAR. MEMUR KAFASINDA YAŞAYAN İMAM OLMAZ. GÖNÜL İŞİDİR BU.

Tüm 21 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title