Haberler

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye'ye döndü

Güncelleme:

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'yı taşıyan uçak Esenboğa Havalimanı'na indi. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda ilk uzay misyonunu başarıyla tamamlayan ve uçaktan elindeki Türk bayraklarıyla inen Gezeravcı'yı, havalimanında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır karşıladı. Bakan Kacır, "Gezeravcı'nın misyonu ilktir ama sonuncu değildir." derken Gezeravcı ise "Bu başarı Türkiye'deki her hanenin içinden birer çocuğun başarısıdır." ifadesini kullandı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda ilk uzay misyonunu başarı içinde yerine getiren Alper Gezeravcı yurda döndü. Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'yı taşıyan uçak Ankara'da Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı. Gezeravcı'yı, havalimanında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır karşıladı.

Basın toplantısında konuşan Bakan Kacır, "Gezeravcı'nın misyonu ilktir ama sonuncu değildir." ifadesini kullanırken Gezeravcı ise "Bu sadece bir başlangıçtı. Bir yere varış hikayesi değildi. Bu başarı Türkiye'deki her hanenin içinden birer çocuğun başarısıdır." dedi.

ELİNDE TÜRK BAYRAKLARIYLA İNDİ

Bakan Kacır, yanındaki 13 çocukla birlikte Gezeravcı'yı karşılarken elindeki Türk bayraklarıyla inen Gezeravcı, kendisini karşılayan çocuklarla tek tek görüştü ve çiçek takdim eden çocuklara Gezeravcı da uzay istasyonuna götürdüğü 13 Türk bayrağını verdi.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye'ye döndü

AİLESİ DE UÇAKTAYDI

Gezeravcı'yı karşılamada, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, Türkiye'nin 2. Astronotu Tuva Cihangir Atasever ve geniş bir heyet de yer aldı. Uçakta Gezeravcı'nın ailesinin de bulunduğu görülürken Bakan Kacır ve Gezeravcı, havalimanında basın toplantısı düzenleyerek ilk uzay misyonuyla ilgili ayrıntıları açıkladı.

BAKAN KACIR: "TÜRKİYE İÇİN İFTİHAR KAYNAĞI"

Esenboğa Havalimanı'ndaki basın toplantısında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Gezeravcı'ya vatanına hoş geldin diyorum. Milli Uzay Programımızdan biri olan insanlı ilk bilim misyonumuz Türkiye için mutluluk ve iftihar kaynağı olmuştur. Astronotumuz Gezeravcı, 36 yolculuk süresinin ardından vardığı Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 18 gün devam eden ve 47 saatlik dönüş yolculuğunun ardından 9 Şubat 2024 tarihinde dünyaya varış ile tamamlanan bilim misyonunu başarıyla gerçekleştirdi. Misyon kapsamında Türk bilim insanlarının hazırladığı 13 bilimsel deney Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki laboratuvar alt yapısında mikro yerçekimi koşullarında başarıyla tamamlandı. Gezeravcı'nın misyonu ilktir ama sonuncu değildir."

GEZERAVCI: "HAYALLERİMİZİN SINIRINI BERTARAF EDEREK HEDEFLERE ULAŞMANIN MUTLULUĞUYLA DÖNDÜM"

Basın toplantısında konuşan Gezeravcı ise "Hedefimize ulaşmanın mutluluğu ile buradayım. Bu başarı bireysel değil, Türkiye'deki her hanedeki çocuğun başarısıdır." dedi. Gezeravcı'nın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Maneviyatı yüksek olan bir ülkenin içten samimi insanlarıyla Türk vatandaşlarıyla tekrar bir araya gelmek bu yolculuğun en güzel sonlanan kısmıydı. Ben görevin ilk başlangıç anından itibaren konulan hedef, bugüne kadar hayallerimizin sınırını teşkil eden gökyüzündeki gözümüzle görebildiğimiz sınırları bertaraf eden hedeflere erişebilmiş olmanın mutluluğu ile ülkeme döndüm.

"BU SADECE BİR BAŞLANGIÇTI, VARIŞ HİKAYESİ DEĞİL"

Bu hedefin gerçekleştirilmesinde bana düşen sorumluluk ülkenin bugüne kadar bana sağlamış olduğu eğitimle, bana kazandırmış olduğu kabiliyetlerle ülkeme borçlu olduğum bütün bu imkanları seferber ederek gerçekleştirdiğimiz görevin gerisinde, görevin hazırlık sürecinde bugünlere kadar gelmesini sağlayan öncelikle ortaya koymuş olduğu güçlü irade ile Sayın Cumhurbaşkanı'mız, devletimizin bütün kurumları, görevin icrası sürecinde bir çarkın mükemmel işleyen dişlileri gibi hiçbir aksaklığa mahal vermeksizin hazırlık sürecini çok kolay hale getiren ve görevin icrasında hiçbir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde bütün hazırlık sürecini yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Türkiye Uzay Ajansı'mız ve TÜBİTAK'ın değerli çalışanlarına minnettar olduğumu ifade etmek isterim.

Bu sadece bir başlangıçtı. Bir yere varış hikayesi değildi. Bu başarı Türkiye'deki her hanenin içinden birer çocuğun başarısıdır. Tarihimizde bu alanda bir görev yapmamamıza rağmen bu derece mükemmel bir sinerji ile harika bir hazırlık süreci geçirdik. Yalnızca yapmış olduğumuz deneyler değil bunun öncesinde bizi bu sürece hazırlayan bilim insanlarının hazırlık süreci ve sonrasındaki projelere şahitlik ediyoruz. Sizler bundan sonra o bilim insanlarının yapılmak üzere bana teslim etmiş olduğu deneylerin gelecek adımlarına siz gençler imza atacaksınız.

"DÜNYANIN NİMETLERİNE ŞÜKRETMEMİZ GEREKTİĞİNİ BİR KEZ DAHA HİSSETTİM"

Dünyanın bize sunmuş olduğu nimetlere şükretmemiz gerektiğini bir kez daha hissettim. Bu harika güzelliğe dışarıdan bakmak harika bir imkanmış. Bakıp büyülenmediğiniz bir alan yok.

Sağlık durumumla ilgili gidiş esnasında da dönüş esnasında da bir beklenti yaratmamıştım kafamda. Ne yaşayacağımı ben de merak ediyordum. Yerçekimsiz ortamında vermiş olduğu hareket imkanını hiç bir sıkıntı yaşamadan adaptasyon imkanı buldum. Birinci dakikadan itibaren adaptasyonda bir sorun yaşamadım. Kapsülden daha büyük hacme giriş yaptığımız zaman bir alışma sürecinden bahsedilmişti. Bir ilave takviyeye ihtiyaç duymadım. Dönüş rotasında da yine farklı bir deneyimdi. Zorlandığımı hissettiğim bir an olmadı.

"BİR UZAY SEYAHATİ OLMADI"

Yaptığımızın bir uzay seyahati olmadığını çok rahatlıkla ifade edebilirim. Gönlümüz rahat. Biz orada emsalleriyle en az eşit düzeyde ve bazı noktalarda daha ileri düzeyde hiçbir aksaklık yaşamadan çok tatmin edici bir görev yerine getirdik."

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye'ye döndü

Haberler.com Haber Merkezi / Ayça Elal - Güncel

Esenboğa Havalimanı Mehmet Fatih Kacır Alper Gezeravcı Türkiye Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

2024 Müftüler Kararnamesi yayınlandı! İşte yeni Bayburt, Batman, Sinop, Kocaeli, Çorum, Balıkesir, Kırıkkale, Bingöl, Tunceli, Hakkari müftüleri! Galatasaray elendi mi, Galatasaray Avrupa'dan elendi mi (Sparta Prag)? 23 Şubat 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 23 Şubat Cuma Hutbesi yayınlandı! 23 Şubat Cuma Hutbesi tam metni! Diyanet 23 Şubat Cuma Hutbesi! 23 Şubat İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Şubat Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Şubat 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Şubat 2024 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 23 Şubat Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 23 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 23 Şubat Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 23 Şubat 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Şubat Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Şubat İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Fenerbahçe'nin UEFA Konferans Ligi muhtemel rakipleri kim? İYİ Parti Bilecik adayı kim? 2024 İYİ Parti Bilecik Belediye Başkan adayı Göksel Aydın kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 23 Şubat Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
500

Yorumlar (32)

JY:

GELDI ILK UZAY TURISTIMIZ. UMARIM TATILI IYI GECMISDIR. BOL BOL DINLENOP EGLENMISDIR.

121
85
yanıtYanıtla
Tumbak:

Ak troller Ekrem İmamoğlu nun kendi bütçesinden bir haftalığına kar tatil yapmasını kınayıp duruyor, ya bizim bu 55 milyon dolarlık uzay gezintisi ne diyecekler merak ediyorum.

yanıt8
yanıt8
faruk merttürk:

Emekliyi unutmayın.

87
34
yanıtYanıtla
mardinli yiğit:

dur şimdi onun sırası değil.

yanıt59
yanıt19
Merdan:

Emeklilere kök maaş.

yanıt18
yanıt6
Yorumcu Davut :

tamam bi dahaki sefere bi emekliyi gönderirler :)

yanıt7
yanıt1
mardinli yiğit:

gidip gitmediği bile belli değil.. her şey numara..

46
72
yanıtYanıtla
Osman Kara:

numara mı :) Togg gibi dimi zaten o da italya dan geliyordu

yanıt38
yanıt20
haksız mıyım:

yukarıdan siha yı kafasına yiyen hevallere sor bakalım , numara mı değil mi?

yanıt26
yanıt9
Adnan TAM:

Uzaydan önce dünyanın kıymetini bilmemiz lazımken bir tutkunun peşine gitmek sadece hayelden öte geçmez

41
36
yanıtYanıtla
Tüm 32 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title