HDP'nin Diyarbakır Mitinginde Patlama! 50 Yaralı Var - Haberler
Haberi Paylaş

HDP'nin Diyarbakır Mitinginde Patlama! 50 Yaralı Var

HDP'nin Diyarbakır mitinginde patlama meydana geldi. Patlamanın trafoyla ilgisi olmadığı ortaya çıktı. Bakan Müezzinoğlu, "50 vatandaşımız yaralandı." dedi.

 - Güncelleme:

Diyarbakır'da HDP'nin İstasyon Meydanı'nda düzenlediği miting sırasında trafoda patlama meydana geldi. Patlama sonrası yapılan ill açıklama patlamanın trafodan kaynaklandığı yönündeydi. Ancak Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Patlama trafo kaynaklı değil. Trafoya dışarıdan müdahale olmuş." dedi. Yıldız'ın açıklamasıyla "trafo patlaması" iddiası yalanlanmış oldu. Yıldız, "Arkadaşlarımız gözlemlerinde trafo kapısının dışardan içeri doğru patlamadan zarar gördüğünü söylediler. Trafonun içerisinde de çok ciddi bir patlama izi yok. İlk bulgular trafodan kaynaklanmadığı yönünde." dedi.

SAĞLIK BAKANI: 50 VATANDAŞIMIZ YARALANDI

Yaralı sayısına ilişkin açıklama ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'undan geldi. Müezzinoğlu, "50 civarında vatandaşımız yaralandı. Şu anda hastaneye 20-24 vatandaşımız sevk edildi. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Mitingle alaka kurmayı şu anda doğru bulmuyorum. bir trafo, beklenmedik bir hadise ise bunun farklı yerlere çekilmemesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

"AMBULANS UÇAK ACİL DESTEK İÇİN YÖNLENDİRİLDİ"

Olay yerine kısa sürede çok sayıda sağlık ekibinin yönlendirildiğini aktaran Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 50 civarındaki vatandaşımızın yaralandığını ve şu anda hastanelere 20-24 vakanın taşındığını, bütün Acil Hizmetleri Genel Müdürlüğünün takip ettiğini, ambulans uçağımızın da her ihtimale karşı tedbiren acil destek içinde yönlendirdiğimizi söyleyebilirim. Temenni ederim ki can kaybı olmaz. Yaralılarımıza da en kısa zamanda şifalar diliyorum. Seçim atmosferinde bunun herhangi bir art niyete veya farklı bir gerekçe arkasında da olmamasını temenni ediyorum. Ümit ederim ki bu beklenmedik bir kazadır ama bir organizasyon veya farklı bir şeyse o da tabii seçim atmosferinde bizi ayrıca üzer. O, emniyetin işi ama acil hizmetleri anlamında her türlü tedbirin alındığını ve her türlü desteğin verildiğini söyleyebilirim."

HDP MİTİNGİNDE PATLAMA

HDP'nin Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda bugün düzenlediği miting devam ederken saat 17.55 sıralarında, platformun karşısında bulunan bir elektrik trafosunun olduğu yerde patlama oldu. HDP Diyarbakır milletvekili adayı Nursel Aydoğan'ın konuşmasının hemen sonrasında meydana gelen patlamada 50 vatandaş yaralandı.

YARALILAR HASTANEYE TAŞINDI

Patlamayla birlikte alanda büyük panik yaşanırken, patlamanın ilk etepra trafodan kaynaklandığı anons edildi. Olay yerine gönderilen ambulanslarla yaralılar hastaneye taşındı. Patlama, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın konuşmasından hemen önce meydana geldi.

ARD ARDA İKİ PATLAMA İDDİASI

DHA muhabiri Felat Bozarslan, iki patlama sesinin geldiğini belirtti. Gelen bilgilere göre, patlamalardan biri sahne önündeki trafoların önünde meydana geldi, diğer patlama ise bir çöp kutusunda gerçekleşti.İlk önce çöp kutusundaki patlamanın gerçekleştiği, iki patlamanın arasında yaklaşık üç dakikanın olduğu belirtiliyor.


MİTİNG İPTAL EDİLDİ

Patlama nedeniyle büyük panik yaşanırken miting iptal edildi. Alanın boşaltılması için çağrılar yapıldı. Alandan çıkan gruplarla güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. Yurttaşlara çevik kuvvet ve TOMA'ların bulunduğu alanda kısa süreli polis müdahalesi oldu. Bu yüzden HDP'li görevliler yurttaşlarla polis arasında koridor oluşturdu.

KAN ÇAĞRISI

Hastaneye kaldırılan yaralılar için tüm kan gruplarından gönüllülere çağrı yapılıyor.

Haberler.Com - Güncel

Mehmet Müezzinoğlu Taner Yıldız Diyarbakır Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (492)

mobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:

Arkadaslar butun zorluklara karsi baraji astik hayirli ugurlu olsun.olumsuz konusanlarada kapak olsun.

GeliyoruzmobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:

Barajlar patlamak uzere :::::yasasin ozgurluk hdp ye oy veren ellere kurban.........

ARTİK YETERmobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:

Bi akp li olarak bu vahsete hayir diyorum oyumu hdp veriyorum...calmaya riyakarliga hayir diyorum.kullandirmayacam kendimi artik oylar HDP ye diyorum...sizide gunahlarinizdan arinmaya davet ediyorum...

Tüm 492 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title