Haberi Paylaş

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'tan canlı yayında çağrı: 700 bin kişi şehri terk etti, Hatay'a sahip çıkmamız lazım

Güncel Haberler

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, deprem nedeniyle yüz binlerce kişinin şehri terk ettiğini belirterek, Hatay'a sahip çıkılmasını istedi. Hatay'ın nüfusunun 1,7 milyon olduğunu belirten Savaş, "650-700 bin kişi şehri terk etmiş durumda. Biz bu insanları geri getirmek zorundayız. Herkesin Hatay'a sahip çıkması lazım. Bu milli bir meseledir. Ülkesini seven herkesin milli meselesidir." ifadelerini kullandı.

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma yol açan 7.7 ve 7.6'lık depremlerin en çok etkilediği kentlerden biri olan Hatay'ın Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Habertürk canlı yayınında Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı. Bölgedeki son duruma ilişkin bilgiler veren Savaş, yüz binlerce kişinin bölgeyi terk ettiğini belirterek, Hatay'a sahip çıkılmasını istedi.

"BİZ BURAYI KAYBEDERSEK ÇOK ŞEY KAYBEDERİZ"

Geçtiğimiz günlerde Hataylılara yaptığı "Topraklarınızı satmayın" çağrısı hakkında konuşan Savaş, "Hatay 43 bin yıl öncesine kadar uzanan bir tarihe sahip. İlk buğdayın yetiştirildiği, ilk zeytinin sofrayla buluştuğu yer. Dünyadaki ilk hipodroma sahip. Hatay'ın enleri ilkleri çok. Birçok etnik unsurun yüzyıllardır birlikte yaşadığı yer Hatay. Kafkaslardan Mısır'a kadar, Orta Doğu'dan Kuzey Afrika'ya kadar, Kuzey Afrika'dan Anadolu'ya kadar ticaret merkezliği yapmış. Doğu Akdeniz'den Mavi Vatan'dan bahsediyoruz. O enerjinin geçiş noktası Hatay İskenderun Limanı. Hatay Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ne son emaneti. Biz burayı kaybedersek çok şey kaybederiz." dedi.

"650-700 BİN KİŞİ HATAY'I TERK ETTİ"

Hataylıların kenti terk ettiğini belirten Savaş, "Biz şu anda 12 yıldır misafir kabul ediyoruz. Söylenenin çok üzerinde misafiri kendi imkanlarımızla misafir ediyoruz. Bir hafta önce sayılara baktığımızda 380 bin Hatay'a kayıtlı telefon sahibi şehir dışına çıkmış. Bunlara yaşlı ve çocukları da eklediğimizde ortalama 650-700 bin eder. Biz bu insanları geri getirmek zorundayız. Hatay'ın orijinal nüfusu 1 milyon 700 bin. Yani Hatay'ın yüzde 60'ı şehri terk etmiş durumda. Herkesin Hatay'a sahip çıkması lazım. Hatay Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin kalesidir. Bu milli bir meseledir. Ülkesini seven herkesin milli meselesidir." ifadelerini kullandı.

Lütfü Savaş Hatay Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (23)

Cengiz ŞEN:

Önce bi istifa et sonra bu mevzulara girersin. Oradaki yerleşime sizler izin verdiniz hiç mi suçluluk duygusu yok içinizde?

Cevap Yaz12Yayından Kaldır
Mustafa Kılıc:

Biz hala hataydayiz ama bize sahip çıkılmiyor yeniden prefabrik ev yapmak istiyoruz kredi vadeleri 100 bin üstü çekersen 12 ay vade veriyor devlet artık devlet bankalarına ve özel bankalara tavrını koysun bıktık artık bu gidişle 1 kişi dahi kalmaz Hatay'da.

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
MAVİ.blue. YEŞİL.:

Bu binalar niye yıkıldı.sorumluluk kimin.elini kolunu sallayan gelip, kumdan uyduruk evleri nasıl yaptı.

Cevap Yaz02Yayından Kaldır
Tüm 23 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title