Haberler

"Hak, Evrensel Bir Değerdir"

Güncelleme:

"Uygulamalı Hukuk Atölyesi" kapsamında, "Engelli Sorununa Hak Eksenli Bakış Açısı" konulu konferans düzenlendi.

Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda, Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından gerçekleştirilen "Uygulamalı Hukuk Atölyesi" kapsamında, "Engelli Sorununa Hak Eksenli Bakış Açısı" konulu konferans düzenlendi.

Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Saime Toptan'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa; Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Samir Salha, çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenci katıldı.

Üniversitelerin toplumsal olaylara bakışının bilimsel çözümler için önemli olduğuna dikkat çeken Toptan, topluma entegre çalışmaların üniversitelerin kendi çalışmalarını daha hayati ve yaşamsal kıldığını ifade etti. Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfının engelli öğrencilerle ilgili birtakım akademik çalışmalar yaptığını belirten Toptan, ağırlıklı olarak zihinsel engelli öğrencilere yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Hakkın evrensel bir değer olduğunu vurgulayan Toptan, doğruluk, adalet ve insaniyetin kişiye tanıdığı bir imkan olduğuna dikkat çekti. Toptan, herkesin haktan tam ve eşit bir şekilde yararlanması gerektiğini, böylece insanlık onuruna saygı sağlanacağını ifade etti.

Toptan, "Uluslararası ve ulusal yasalarda, sözleşmelerde insanın yaşama hakkı güvence altına alınır. Nefes alıp vermek, işi gücü olmak, sağlıklı olmak, gezip dinlenmek, spor yapmak, bir topluma, bir millete, bir ülkeye ait olmak gibi duygular yaşama hakkıdır. Bu nedenle yaşama hakkını güvence altına alan haklarımızı bildiren hem yazılı olan hem de yazılı olmayan kurallar vardır" şeklinde konuştu.

Toptan, "İnsanlar uzun süreli fiziksel ya da zihinsel yetersizlikler nedeniyle haklardan tam ve eşit bir biçimde yararlanmak ve toplumsal yaşama katılma konusunda olumsuzluk yaşayabilirler. Biz buna engel diyoruz. Engel, bazı yetersizlikler nedeniyle olağan davranışlarımızda zorlanmaktır. Sizler görürken, onlar göremezler. Sizler yürürken onlar yürüyemezler" diye konuştu.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Gaziantep Üniversitesi Derya Bakbak Saime Toptan Türkiye Güncel Haberler

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek 'El sıkma' yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek "El sıkma" yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

Bakmadan Geçme

Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Spor Smart CANLI izle! (LUGANO FENERBAHÇE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 23 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Lugano Fenerbahçe Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Lugano Fenerbahçe maçı hangi kanalda? Lugano FB Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü?
Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title