Haber : Hacettepe'nin mezuniyetinde konuşan genç doktor, dekan tarafından susturulmak istenince salon tepki gösterdi - Haberler

Haberi Paylaş

Hacettepe'nin mezuniyetinde konuşan genç doktor, dekan tarafından susturulmak istenince salon tepki gösterdi

 - Güncelleme:

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin mezuniyet töreni sırasında konuşma yapan ve "Bilim baskıların, siyasi kaygıların olmadığı, demokrasinin ön planda olduğu özgür platformlarda ilerler" ifadelerini kullanan doktor Kaya Avşar'ın sözleri, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Demiryürek tarafından kesilmek istendi. Ancak salondakilerin alkışlarıyla destek verdiği Avşar, konuşmasını tamamlamayı başardı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 2022 yılı mezunlarını uğurlamak adına gerçekleştirdiği mezuniyet törenine, kürsüye çıkan genç doktor Kaya Avşar ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Demiryürek arasında yaşananlar damga vurdu.

DİKKAT ÇEKEN "SİYASİ" MESAJ

Kürsüye gelen Dr. Kaya Avşar, "Bilim baskıların, siyasi kaygıların olmadığı, demokrasinin ön planda olduğu özgür platformlarda ilerler. Aidiyet duygusu yüksek akademisyenlerimiz kendi kaderlerini kendileri belirlediğinde daha ileriye gidebileceğimizi düşünüyorum. Üniversite idare kadrolarımızın önceliği de siyasilerin beklentilerini karşılamaktan çok üniversitemizdeki bilim insanlarının isteklerini değerlendirmek olmalıdır" diye konuştu.

Hacettepe'nin mezuniyetinde konuşan genç doktor, dekan tarafından susturulmak istenince salon tepki gösterdi

DESTEK GELİNCE KONUŞMASINI TAMAMLADI

Bu sözler üzerine Dekan Prof. Demiryürek, Avşar'a doğru yaklaşarak konuşmayı bitirmesini istedi. Törende bulunan aileler ve mezun olan genç doktorlar bu durumu protesto için ayağa kalkarak alkışladı ve "devam" diye seslendiler. Protesto karşısında Dekan Demiryürek kenara çekilirken, Dr. Kaya Avşar, "Ülkemizdeki tüm akademisyenlerin desteklenmesi, bilimin aydınlattığı üniversitelerde demokrasinin hakim olması gerektiğine inanıyorum. Hayattaki en hakiki mürşit ilimdir" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

ANKA / Güncel

Hacettepe Üniversitesi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (52)

Aziz Kılıçaslan:

Genç doktorumuzu Acaba o kürsüye siyasi beklentisi olan birisi mi çıkardı.

Aziz Kılıçaslan:

O kürsü siyasi fikir açıklama yeri değildir. Atatürk siyaset yapılacak göstermiştir.

Aziz Kılıçaslan:

genç doktorumuz 'inşaallah vatana ve insanlığa hayırlı işler yapar' özgürlüğün kısıtlandığını, siyasi kaygılarının olduğunu düşünüyor, kendisinden siyasilerin beklentilerin karşılanması istenmişse bunu engellemenin yolu oradaki kürsü değil,

Tüm 52 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.
title