Haberler

Gürcistan'da Hz. Hüseyin İçin Nefes Kesen Tasua Yürüyüşü- Gürcistan'da Borçalı Türklerinden Tasua...

- Gürcistan'da Hz. Hüseyin için nefes kesen Tasua Yürüyüşü Gürcistan'da Borçalı Türklerinden Tasua YürüyüşüTİFLİS - Gürcistan'da Borçalı Türklerinin çoğunlukla yaşadığı Marneuli kentinde, Hz.

- Gürcistan'da Hz. Hüseyin için nefes kesen Tasua Yürüyüşü

Gürcistan'da Borçalı Türklerinden Tasua Yürüyüşü

TİFLİS - Gürcistan'da Borçalı Türklerinin çoğunlukla yaşadığı Marneuli kentinde, Hz.Hüseyin ve beraberindeki 72 kişinin Kerbela'da şehit edilmesini anmak üzere "Tasua Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

Gürcistan'ın Kvemo Kartli bölgesi Marneuli kentinde Borçalı Türkleri Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri için Tasua Yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılanlar, "Ya Hüseyin, ya Ebelfez" şeklinde sloganlar atarak sine vurup, mersiye okudu. Ümüm Gürcistan Müslümanlar İdaresi ve İmam Ali Yardım Vakfı, Ehl-i Beyt Cemiyeti, Zeynep Kadınlar Birliği, Ehl-i-Beyt Aşigler Forumu ve diğer camilerin desteği ile Tasua Yürüyüşü organize edildi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş Ehl-i Beyt Cemiyeti önünde başladı. Yürüyüş, İmam Ali Camisi önünde okunan hutbe ile sona erdi. Kerbela'dan çıkarılması gereken derslere ilişkin konuşan Mir. İsmayil Esedov ve Hacı Hacıyev, "Kerbela trajedisi zulme, adaletsizliğe ve haksızlığa karşıdır" dedi

Tasua Yürüyüşü'ne katılanlara yemek ve meyve dağıtıldı.

Ümüm Gürcistan Müslümanlar İdaresi Başkanı Mirtağı Esedov yaptığı açıklamada, Tasua gününün Muharrem ayının 9'uncu günü olduğunu hatırlatarak, "Biz Gürcistan'da yaşayan Müslümanlar uzun yıllardır Tasua Yürüyüşü'nü gerçekleştiriyoruz. Yürüyüş Ehl-i-Beyt Cemiyetinden İmam Ali Camisi'ne doğru düzenleniyor ve burada caminin önünde imam Hüseyn hakkında hutbe okunuyor. İmam Hüseyin aleyhisselamın yolu zulme, haksızlığa itiraz yoludur" açıklamalarında bulundu.

Dr. Fariz Recepov İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün biz Gürcistan'ın Marneuli kentinde, çeşitli bölgelerden gelen Hüseyinciler ile birleşerek İmam Hüseyin'e saygımızı sunuyoruz, bu yürüyüşler 1998 yılından başlayarak artık 20'inci yıla kadar geldi. Bu yürüyüşler her yıl binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşiyor" dedi.

Dr.Recepov, "Bu yürüyüş Hz.Zeyneb'in Kerbela trajedisinden sonra Erbaine İmam Hüseyin ziyaretine gitmesiyle daha çok bağlantılı. Bu yürüyüş ve o adımlar Hz. Zeyneb'in devamı olarak gerçekleşiyor. Gürcistan'da Hz. Hüseyin aşıkları kendi sevgilerini bu şekilde gösteriyorlar. Gürcistan'da yer alan Borçalı eyaleti Sovyet hükümeti zamanından beri Hz.Hüseyin severler eyaleti olmuştur. Bizim özgürlüğümüzün sonucu olarak bu yürüyüşler gerçekleştiriliyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Hüseyin Bin Ali Gürcistan Tiflis Güncel Haberler

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Bakmadan Geçme

Süleymaniye Camii Mimar Sinan'ın hangi eseri? Süleymaniye Camii ne zaman yapıldı, özellikleri neler? Süleymaniye Camii hakkında bilgiler… Mersin tavuğa tecavüz olayı ne, ne oldu? Tavuğa tecavüz eden kim, tutuklandı mı? ALMANYA-TÜRKİYE Milletler Ligi maçı ne zaman? Filenin Sultanlarının 2. Hafta maçları başladı mı? #127952 3 günde öldüren EBOLA VİRÜSÜ ne, nasıl bulaşır? Çinli bilim insanları geliştirdi! #129440 Zekât kimlere farzdır? Geçerli olmasının şartları nelerdir? Tavuğa tecavüz etti! Olay nerede oldu? Şahıs tutuklandı mı? TYT AYT 2024 DENEME SINAVI SONUÇLARI! #9997 YKS deneme sınavı sonuçları açıklandı mı, nereden öğrenilir? İşte sorgulama ekranı! Merdiven boşluğunda ipe asılı halde ölü bulundu! Olay ne, nerede oldu? FETÖ firarisi AKIN İPEK'İN YALISI satışa çıktı mı, ne kadar? Koza-İpek Holding'e ait BEYAZ KÖŞK ne kadara satılıyor, kaç TL? Vekâlet yoluyla hac yapılabilir mi? Şartları nelerdir? CRİSTİANO RONALDO GOL REKORU KIRDI! #129349 Ronaldo Suudi Ligi'nde kaç gol ile rekor kırdı? Cristiano Ronaldo kaç gol attı? #9917 27-31 MAYIS HALKA ARZ TAKVİMİ #128185 Bu hafta hangi şirketler halka arz olacak? #128185 Kuşum Aydın kimdir? Aramızda Kalmasın konuğu Kuşum Aydın kaç yaşında, nereli? Kuşum Aydın biyografisi! ALES/2 NE ZAMAN 2024? #9997 ALES/2 sınavı hangi tarihte, başvurular ne zaman? Bahar 14. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? Bahar bu akşam yayınlanacak mı? #128250
Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

title