Georgetown Universitesi'nde "15 Temmuz Gazileri Paneli - Washıngton - Haberler
Haberi Paylaş

Georgetown Universitesi'nde "15 Temmuz Gazileri Paneli - Washıngton

AA - Güncel

Georgetown Üniversitesi'nde gerçekleştirilen "15 Temmuz Gazileri Paneli"nde konuşmacılar, darbe girişimi gecesi Türk halkının gösterdiği direnişin tüm dünyaya örnek teşkil edecek değerde olduğunu vurguladı.

Georgetown Üniversitesi'nde gerçekleştirilen "15 Temmuz Gazileri Paneli"nde konuşmacılar, darbe girişimi gecesi Türk halkının gösterdiği direnişin tüm dünyaya örnek teşkil edecek değerde olduğunu vurguladı.

ABD'nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından Georgetown'da, üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Türk Öğrenciler Birliği tarafından "15 Temmuz Gazileri" başlıklı panel düzenlendi.

Darbe girişimine tanıklık eden öğrenciler Hümeyra Selçukbiricik (Georgetown Üniversitesi), Ömer Faruk Koç (Boğaziçi Üniversitesi), Safia Latif (Boston Üniversitesi) ve Rushain Abbasi'nin (Harvard Üniversitesi) 15 Temmuz gecesine dair yaşadıklarını aktardığı panele, üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri büyük ilgi gösterdi. Panelin yapıldığı salonun tamamen dolduğu ve katılımcıların yönelttikleri sorularla 15 Temmuz'u daha iyi anlamaya çalıştıkları görüldü.

"Milletin basiretiyle darbe girişimi atlatıldı"

O gece Ankara'da olduğunu anlatan Selçukbiricik, ailesiyle araçla seyahat ederken silah sesleri duymaya başladıklarını söyledi.

Daha sonra radyodan darbe girişimiyle ilgili haberleri öğrendiklerini aktaran Selçukbiricik, Türkiye'nin büyük bir badireyi milletin basiretiyle atlattığına dikkati çekti.

Ömer Faruk Koç, 15 Temmuz gecesinde İstanbul'da bulunduğu bilgisini vererek, daha önceki darbelere karşı sessiz kalan insanlara yönelik içinde bir "öfke" olduğunu ve bir şey yapması gerektiğini hissettiğini belirtti.

Mutfaktan bir bıçak alıp babası ve kardeşiyle dışarı çıktığını bildiren Koç, insanların kısa süre içinde akın akın caddelere döküldüğünü dile getirdi.

Yüzlerce kişiyle İstanbul Emniyet Müdürlüğüne gittiklerini kaydeden Koç, darbe girişiminin başarılı olması durumunda ülkede neler yaşanabileceği sorusunu o gece aklından hiç çıkarmadığını ifade etti.

"Arkadaşlarıma Türk halkının demokrasi zaferini anlattım"

Safia Latif de 3 yıl önce Mısır'da bulunduğu sırada dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alınmasına tanıklık ettiğini hatırlatarak, "Bir Müslüman ülkede daha benzeri bir darbe sürecinin olması ihtimali beni çok korkuttu." dedi.

Latif, Türk halkının sokaklara çıkmasının darbe girişimini boşa çıkardığını sözlerine ekledi.

Rushain Abbasi ise o gece kendisini farklı ülkelerden arayan arkadaşlarına Türk halkının demokrasi zaferini anlattığı bilgisini verdi.

"İnsanların oylarıyla iktidara gelmiş bir yönetimin, bir gece darbesiyle askerlerin eline geçtiğini düşünün. Bu kabul edilemez." ifadesini kullanan Abbasi, Türkiye'nin demokrasisine sahip çıktığı o geceki duruşun tüm dünyaya örnek olduğunu belirtti. Abbasi, bunun Müslüman coğrafyada otoriter rejimlerin olduğu ülkeler için apayrı bir anlamı bulunduğunu kaydetti.

AA / Güncel

Boston Üniversitesi Ömer Faruk Koç Hümeyra Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title