Haberler

Geleceğin Mimarları 'Sonsuz Şükran Köyü'nde

Abone Ol

TÜRKİYE'nin çeşitli üniversitelerinin mimarlık fakültesi öğrencileri, kerpiç evlerden oluşan 'Sonsuz Şükran Köyü'nü ziyaret etti.

TÜRKİYE'nin çeşitli üniversitelerinin mimarlık fakültesi öğrencileri, kerpiç evlerden oluşan 'Sonsuz Şükran Köyü'nü ziyaret etti.  Öğrenciler, ziyaret kapsamında Anadolu'ya ait olan ve 9 bin yıl önceye uzanan kerpiç evleri inceledi.

Mimarlık fakültesi öğrencileri, sanatçı ve kültür adamlarının yaklaşık 10 yıl önce Konya'nın Hüyük İlçesi'nde kurduğu sanat köyü 'Sonsuz Şükran'da kerpiç evlerle ilgili bilgi alırken, sanatçı Bayhan'ın söylediği 'Kerpiç kerpiç üstüne' türküsü eşliğinde evlerin 9 bin yıllık hikayesini dinledi. Geleceğin mimarlarını 'Sonsuz Şükran Köyü'nün kurucusu ve yönetmen Mehmet Taşdiken ağırladı. Taşdiken, kerpiç evlerin Çatalhöyük'ten 'Sonsuz Şükran Köyü'ne uzanan macerasını anlatırken, köyün modernleşmenin getirdiği tüm bozulmalar karşısında sanat ve kültür adamlarının inisiyatifiyle kurulduğunu söyledi.

MİMAR ADAYLARI 'DÖRT UYGARLIK' ÇEŞMESİNDEN SU İÇTİ

Resim ve heykel atölyelerinin olduğu köyde, festivaller ve gösteriler düzenlendi. Yazarlar ve gazetecilerin çalışma alanlarının bulunduğu köyde, arkeologların bölgeyle ilgili çeşitli etkinlikler yapabildiği özel faaliyetler de gerçekleştirildi. Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin yaz okulu etkinliği nedeniyle bir araya gelen 50 mimar adayı, bizzat köyün sanatçılarının eseri olan 'Dört Uygarlık' çeşmesinden su içti. Öğrenciler, kerpiç evlerin içini gezerken, sanatçıların eserlerini de inceledi. Geleceğin mimarları, günü sanatçı Bayhan'ın mini konseriyle tamamladı. Şarkılara eşlik eden öğrenciler, günün stresini attı. Bayhan, 'Kerpiç kerpiç üstüne kurdum binayı' türküsünü söyleyerek, günün anlamına uygun bir eserle öğrencileri coşturdu.

Öte yandan geleceğin mimarlarıyla 'Sonsuz Şükran Köyü' iş birliğinin önümüzdeki aylarda da düzenlenecek ortak çalıştaylarla devam edeceği belirtildi. 'Anadolu'ya Şükran Buluşmaları'nın ise yine aynı mekanda 7-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşeceği öğrenildi.

- Ankara

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mehmet Taşdiken Hüyük Konya Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Göz kuruluğu neden olur? Göz kuruluğu belirtileri neler? Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Yalı Çapkını 49. bölüm fragmanı izle! Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı izle! Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 6 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Geniz akıntısı neden olur? Geniz akıntısı nasıl geçer? ASGARİ ÜCRET 2024 NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Asgari ücret 2024 ilk toplantı ne zaman? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanıyor? Sandık Kokusu YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Sandık Kokusu yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Çalışan emekliye 5000 TL meclisten geçti mi? Çalışan emekliye 5000 TL verilecek mi, son durum ne? Asgari ücret ne zaman açıklanacak? 2023 Asgari ücret ne zaman belli olacak? Dilek Taşı YENİ BÖLÜM (13. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Dilek Taşı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (6 ARALIK ÇARŞAMBA) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 6 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Dün gece deprem oldu mu? 6 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Kabine Toplantısı (6 Aralık 2023) gündemi nedir? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANLARI | Baraj doluluk oranı seviyesi nedir? İstanbul'da sağanak yağışlar barajları nasıl etkiledi? BİM Aktüel Ürünler Kataloğu 6 Aralık : Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (6 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak?
title