Haberler

Gaziantep'te Fetö Soruşturmasında 1516 Kişi Açığa Alındı, 198 Kişi Tutuklandı

GAZİANTEP Valisi Ali Yerlikaya, askeri darbe girişimi ardından başlatılan soruşturma kapsamında 1516 kamu personelinin görevden uzaklaştırıldığını, gözaltına alınan 382 kişiden 198'inin ise tutuklandığını söyledi.

GAZİANTEP Valisi Ali Yerlikaya, askeri darbe girişimi ardından başlatılan soruşturma kapsamında 1516 kamu personelinin görevden uzaklaştırıldığını, gözaltına alınan 382 kişiden 198'inin ise tutuklandığını söyledi.

Vali Ali Yerlikaya, yaptığı basın toplantısında halkın desteğiyle akamete uğratılan darbe girişimi ardından tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep'te de Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma ve operasyonlar başlatıldığını ifade etti. Gaziantep'teki soruşturmalar kapsamında 1030'u öğretmen, 324'ü sağlıkçı, 162'si polis, 103'ü üniversite, 72'si müftülük görevlisi olmak üzere çeşitli kurumlarda çalışan 1516 kamu personelinin açığa alındığını belirten Vali Yerlikaya, "OHAL ile birlikte çıkarılan Kanun Hükmündeki Kararnameler uyarınca Soruşturmalar kapsamında 32 kurumdan 1792 personel hakkında işlem yapıldı. Yapılan işlem sonunda bu kişilerden 1516'sı açığa alınarak görevden uzaklaştırıldı. Yine kararname uyarınca çeşitli kurumlarımızda görev yapan 21 kişinin görevine son verildi" dedi.

198 KİŞİ TUTUKLANDI

Vali Yerlikaya, FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonlarda ise şu ana kadar 382 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Halen 53 kişinin gözaltında olduğu operasyonlarda gözaltına alınan 198 kişinin tutuklandığını belirten Yerlikaya, "Gözaltına alınan 87 hakim ve savcıdan 78'i tutuklandı, 9'u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınan 43 askeri personelden  52'si tutuklandı, 1'i serbest bırakıldı. Gözaltına alınan 154 kamu personelinden ise 39'u tutuklandı, 63'ü adli kontrol şartıyla, 17'si ise tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi. Sivil olarak gözaltına alınan 88 kişiden ise 29'u tutuklandı, 17'si adli kontrol, 24'ü ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Halen güvenlik güçlerimiz 35'i kamu personeli, 18'i sivil, 53 kişi hakkında işlemlerini sürdürüyor."

ZİRVE ÜNİVERSİTESİ, 'BEŞTEPE KAMPUSU' OLDU

Yerlikaya, OHAL ardından çıkarılan kararname ile kentte FETÖ ile bağlantılı olan Zirve Üniversitesi, çok sayıda okul, yurt, etüt merkezi, hastane, 3 sendika, 2 vakıf ve 30 derneğin ise kapatıldığını söyledi. Yerlikaya, kapatılan Zirve Üniversitesi'nin Hazine'ye devredilmesi ardından Gaziantep Üniversitesi'ne tahsis edildiğini kaydetti. Yerlikaya, alanın bundan sonra Beştepe Mahallesi sınırlarında olduğu için Gaziantep Üniversitesi Beştepe Kampusu adıyla hizmet vereceğini ekledi.

- Gaziantep

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Gaziantep Üniversitesi Zirve Üniversitesi Beştepe Politika Güncel Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title