Haberler

Filistin Kitap ve Kültür Günleri Taksim'de Başladı

Güncelleme:

Filistin Kitap ve Kültür Günleri, Taksim Camii Kültür ve Sanat Merkezi'nde ziyaretçilere kapılarını açtı. Etkinlik, Filistin'in kültürel mirasını ve yazarlarının eserlerini tanıtmayı amaçlıyor.

Filistin Kitap ve Kültür Günleri, Taksim Camii Kültür ve Sanat Merkezi Çok Amaçlı Salonu'nda ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Taksim Camii Kültür ve Sanat Merkezi, Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği, Filistin Kültür Evi, Basın Yayın Birliği ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği işbirliğiyle düzenlenen etkinlik, Filistin'in zengin kültürel mirasını ve Filistinli yazarların eserlerini daha geniş kitleye tanıtmayı amaçlıyor.

Açılışta AA muhabirine açıklamada bulunan Filistin Kültür Evi Müdürü Semir Atiye, bu etkinliğin Türkiye'de bir ilk olduğunu vurgulayarak, Türkiye'de Filistin'le ilgili daha çok insani çalışmaların ön planda olduğunu ifade etti.

Atiye, ilk defa Filistin'le ilgili bir kitap listesinin bu etkinlik vesilesiyle ortaya çıktığını aktararak, "Ziyaretçiler, Filistin temasıyla kültürel içeriklerin bir envanterini burada bulabilirler. Batı dillerinden Türkçeye çevrilmiş ya da Arapça ve İngilizce kaynakları bir arada bulabilirler. Filistin kültür tarihi adına oldukça önemli bir etkinlik. Türkiye'de bağımsız çalışmalar yapan kurumları da bir araya getirmesi açısında önemli buluyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"Filistin'in kültürel boyutuna dikkati çekmek istiyoruz"

Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı Genel Koordinatörü Dr. Muhammed Ağırakça, etkinliği Birleşmiş Milletler Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü münasebetiyle bu sene ilk kez düzenlediklerini belirtti.

Filistin'in daha çok kültürel boyutuna dikkati çekmek istediklerini vurgulayan Ağırakça, şunları kaydetti:

"Çünkü Filistinliler uzun süredir dünyanın dört bir yanına dağılmış bir toplum. Göç edebiyatı olarak bilinen kategoride güçlü temsilcileri barındırmaktadır. Eğer bir yerde acı, sıkıntı varsa oradaki üretim daha derindir ve etkisi daha fazladır. Dünyanın farklı noktalarında Filistinli sanatçıları görüyoruz; bunlar Paris'in kafelerinde gazel mahiyetinde yazılmış eserler değil. Burada bizzat acı ve göz yaşıyla yoğurulmuş eserleri bulabilirsiniz."

Etkinlik, iki gün boyunca düzenlenecek konferanslar, seminerler ve resim, fotoğraf sergileri vesilesiyle Filistin meselesine duyarlı ziyaretçilerine Filistin gerçeğine yakından bakma ve Filistin halkının hikayelerini, edebiyatını ve sanatını birinci elden keşfetme olanağı sunacak.

Filistin Kitap ve Kültür Günleri kapsamında 50'den fazla yayınevi ve STK'nin katılımıyla 1000'e yakın yayın, el sanatı ve kültürel parça sergilenecek.

Kaynak: AA / Güncel

Taksim Camii Filistin Taksim Edebiyat Sanat Kültür Etkinlik Kültür Sanat Güncel Haberler

Devlet Bahçeli: Asgari ücretin artırılmasına yönelik teklif gelirse gerekli katkıları sağlarız

Devlet Bahçeli: Asgari ücretin artırılmasına yönelik teklif gelirse gerekli katkıları sağlarız

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Bakmadan Geçme

Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim? Aras Kargo Cumartesi çalışıyor mu? Aras Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, kargo kabul ediyor mu 2024? Elazığspor - Orduspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Elazığspor - Orduspor maçı nereden izlenir? Bingo boykot mu? Bingo İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Bingo Türk malı mı, sahibi kim? Osman Beşel olayı ne? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel neden darp edildi? Osman Beşel kimdir? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel hangi partiden seçildi?
BDDK, Marin Yatırım Bankası, Aytemiz Yatırım Bankası ve Adil Katılım Bankası'na faaliyet izni verdi

BDDK, Marin Yatırım Bankası, Aytemiz Yatırım Bankası ve Adil Katılım Bankası'na faaliyet izni verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title