Haberler

Fas'taki depremin yaralarını sarmak için İstanbul'da yardım kampanyası başlatıldı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Fas'ta 8 Eylül'de meydana gelen 7 büyüklüğündeki deprem için İstanbul'da yardım kampanyası başlatıldı.

Fas'ta 8 Eylül'de meydana gelen 7 büyüklüğündeki deprem için İstanbul'da yardım kampanyası başlatıldı.

Fas'ın Marakeş şehri yakınlarında meydana gelen ve yaklaşık 3 bin kişinin vefat ettiği depremin yaralarını sarmak amacıyla Türkiye merkezli Fas-Türk Dostluk Derneği ve Arap Derneğinin işbirliğindeki yardım kampanyası için Taksim Camii Kültür ve Sanat Merkezinde basın toplantısı düzenlendi.

Fas-Türk Dostluk Derneği Başkanı Abbas ez-Zaim, toplantıda yaptığı konuşmada, "Derneğimiz Fas'ın içinde bulunduğu sıkıntılara destek olmaya çalışıyor. Biz sadece hayırseverlere bir vesile olmaya çalışıyoruz. Gelin bir olalım." dedi.

Bağış yapan herkese teşekkür eden Zaim, "4 depoda büyük miktarda bağış topladık. Bu bağışların ulaşması meselesini çözmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Arap Derneği Başkanı Metin Turan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fas'a yardım sağlanması yönünde talimat verdiğini hatırlatarak, "Arap kardeşlerimize yardım etmeli ve Arap halkıyla köprüler kurmaya çalışmalıyız." şeklinde konuştu.

Fas-Türk Dostluk Derneği ve Arap Derneğinin yardım toplama faaliyetini birlikte düzenlediğini belirten Turan, "Depremden etkilenenlere destek olmak için de çeşitli faaliyetler yürütüyoruz ve yardımcı olmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Fas-Türk Dostluk Derneği Sosyal Hizmetler Sorumlusu Nadya Haysun ise yardımların Türkiye'deki Faslılardan, Arap toplumundan, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarından ve Türk vatandaşlarından alındığını aktardı.

Fas'taki derneklerle koordineli olarak çalıştıklarını belirten Haysun, depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için gıdadan hijyen ürünlerine kadar çok çeşitli yardım malzemelerinin toplandığını açıkladı.

Fas'ta deprem

Fas İçişleri Bakanlığı, son verilere göre depremde can kaybının 2 bin 946, yaralı sayısının 6 bin 12 olduğunu duyurmuştu.

Bölgedeki heyelan riski, kurtarma ve yardım çalışmalarını zorlaştırırken acil servis ekipleri, ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta zorluk yaşıyor.

Fas'ta 1900 yılından bugüne büyüklüğü 5 ve üzeri 9 deprem yaşandı. Bu sarsıntı, 2004'ten sonra en yıkıcı deprem oldu.

Kaynak: AA / Güncel

İstanbul Deprem Fas Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 4 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 4 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? 2 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title