Haberler

Esu Türkiye Büyük Finali Yaptı

Abone Ol

ESU Türkiye'nin 12 Mayıs'ta gerçekleştirdiği büyük finalde, bu yılın Debate Legauge'ini FMV Ayazağa Işık Lisesi kazandı.

ESU Türkiye'nin 12 Mayıs'ta gerçekleştirdiği büyük finalde, bu yılın Debate Legauge'ini FMV Ayazağa Işık Lisesi kazandı "Çin önemli bir demokratik değişim geçirmeden ekonomik gelişmesini sürdüremeyecek" başlığının tartışıldığı Debate League'de Robert Lisesi ile FMV Ayazağa Işık Lisesi yarıştı.

ESU Türkiye'nin (English Speaking Union) liseler arası düzenlediği ve Türkiye'nin seçkin okullarından liseli gençlerin dil hakimiyetlerini ve münazara kabiliyetlerini sergileme imkanı bulduğu ESU Türkiye Schools Debate League, 12 Mayıs günü Pera House'ta düzenlendi. İngiltere Başkonsolusu Leigh Turner'ın da izleyici olarak katıldığı, Robert Lisesi ile FMV Ayazağa Işık Lisesi arasında çekişmeli geçen münazara sonucunda, Yeler Tola, Melisa Işık ve Kayra Güler'den oluşan FMV Ayazağa Işık Lisesi takımı yarışmanın galibi oldu.

Robert Lisesi'nden Bengisu Kılıç, Simay Yazıcıoğlu ve Aslı Doğa Munzur'un; FMV Ayazağa Işık Lisesi'nden ise Yeler Tola, Melisa Işık ve Kayra Güler'in katıldığı Debate League'te "Çin önemli demokratik değişim geçirmeden ekonomik büyümesini sürdüremeyecek" ("China will not be able to sustain its economic development without going through significant democratic change") konusu tartışıldı.

ESU Türkiye Debate League'e katılan tüm öğrencilere katılım sertifikası verildi. Bunun yanı sıra okullara katılım plaketi, birinci ve ikinci gelen okullara özel plaketler sunuldu. Debate League'te "Best Speaker" ödülünü ise Robert Lisesi'nden Aslı Doğa Munzur aldı.

Münazaranın açılışını yapan ESU Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Rıza Kadılar şunları söyledi: "ESU Türkiye Debate League gençlerimizin bir konu hakkındaki fikirlerini savunma becerisini geliştirmeyi ve İngilizce hakimiyetlerini artırmayı hedefliyor. Amacımız, kendini uluslararası platformlarda en zor konularda bile ifade edebilen gençler yetiştirmek. Özellikle de İngilizce kullanımının hayatın her aşamasında ve her sektörde bu kadar yaygın olduğu bir dönemde, ülkemizin bu alanda olması gereken yerde bulunmadığını tespit ediyoruz. Dinlemeyi, duygularının ve önyargılarının esiri olmadan kendini ifade etmeyi ve argümanlarını sağlam temellerle şekillendirip somut örneklerle zenginleştirmeyi bilen yeni bir neslin gelişimine katkıda bulunarak daha iyi bir gelecek amaçladığınız bu faaliyetlerimiz büyüyerek devam edecek.

"Çok çekişmeli ve heyecanlı geçen büyük finalimize katılan okullara ve öğrencilere teşekkür ediyoruz. Sizleri, bir sonraki etkinliğimiz olan ve 14-18 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek ESU Turkey Debate Academy'ye davet ediyoruz."

ESU Türkiye Debate League

ESU Türkiye Debate League, liseli gençlere, hitabet kabiliyetlerini sınama, analitik düşünme ve mantıklı sonuç çıkarma, ulusal ve uluslararası konular hakkında bilgi sahibi olma ve pratik çözüm bulma gibi yeteneklerini geliştirme fırsatı sunuyor. ESU Türkiye Debate League'e bu yıl Özel Açı Okulları, Özel Amerikan Robert Lisesi, Özel MEF Lisesi, Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi, İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ekrem Elginkan Lisesi, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi ve Galatasaray Lisesi'nden yarışmacılar katıldı.

Geçen sene 50 ülkeden gelen 600 kişinin katıldığı World Schools Debate Şampiyonası, Antalya'da ESU Türkiye ev sahipliğinde düzenlenmişti. Bu yılki World Schools Debate yarışmasının finali Tayland'da yapılacak.

Dr. Rıza Kadılar, bu sene Türkiye'de "Empowering Dialogue Through Communication and Debate" ana teması ile ilk kez düzenlenecek ESU Debate Academy ile ilgili şunları söyledi: "İş ve akademi dünyamızın liderlerinin katılımının yanı sıra, Harvard, Oxford, MIT gibi dünyanın en önemli üniversitelerinden gelen önemli konuşmacılar ve uluslararası mentorlar de burada bilgi ve deneyimlerini gençlerle paylaşacak. 14-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek bu önemli etkinlikte hepinizi aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız."

ESU Debate Academy hakkında daha geniş bilgi ve kayıt için: www.esuturkey.com

Kaynak: KurumsalHaber.com / Güncel

İngiltere Ayazağa Türkiye Munzur Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Gönül Dağı 118. bölüm fragmanı izle! Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı izle! Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (10 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Bursa'da Deprem mi oldu? Bursa'da nerede, kaç büyüklüğünde deprem oldu? PSG - Nantes maçı ne zaman? PSG - Nantes maçı hangi kanalda, saat kaçta? Açıköğretim sınavlarında kalem veriliyor mu 2023? Açıköğretim sınavlarında kalem, silgi, su, kalemtraş verilecek mi? AÖF sınavında kalem veriliyor mu? AÖF sınavında silgi, su, verilecek mi? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (9 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Saffet Sancaklı istifa mı etti? MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı neden istifa etti, sebebi ne? Yılbaşında okullar tatil mi? Yılbaşında okullar resmi tatil mi, değil mi? Yunan adaları 7 günlük kapı vizesi ne kadar, kaç TL? Yunan adaları kapı vizesi ücreti belli oldu mu? Süper Lig maçları nereden izlenir? Trendyol Süper Lig maçları hangi platformda yayınlanıyor? Keçiören Belediyesi hangi parti? Keçiören Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Keçiören Belediye başkanı kimdir? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı hangi kanalda, saat kaçta? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı ne zaman? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi kanalda, saat kaçta? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı ne zaman? Beşiktaş-Fenerbahçe maçı ilk 11'ler belli oldu mu? Beşiktaş-Fenerbahçe maçında kadroda kimler var?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title