Haberler

"Ergenkoncu" Diye Tutuklanıp Beraat Eden İlhan Cihaner Tazminat Davası Açtı

Güncelleme:

Başsavılığı görevi sırasında "Ergenekoncu" diye tutuklanan CHP'li İlhan Cihaner, makamında gözaltına alındığı fotoğrafı delil olarak sunup 10 milyon TL'lik tazminat istedi.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı görevi sırasında İsmailağa ve Gülen cemaatlerine açtığı soruşturmalar nedeniyle 'Ergenekon üyeliğinden' tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, 10 milyon TL'lik tazminat davası açtı. Avukat Turgut Kazan tarafından Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan dava dilekçesinde, Cihaner'in makam odasında gözaltına alınırken çekilmiş fotoğrafına yer verildi.

ZAMANINDA FETÖ'YÜ AÇIĞA ÇIKARACAK DELİLLER SUNDU TUTUKLANDI

Dilekçede, "Bu resim, tazminat isteğimizin temel direğini oluşturuyor. Çünkü müvekkilimiz Pensilvanya'ya bağlı emniyet, savcı, yargıç ve medyanın hazırladığı kumpas sonucu, adliye baskınıyla gözaltına alınıp tutuklanmış ve kamuoyuna darbeci bir hain olarak tanıtılmıştır. Yargı uygulaması adı altında, Cumhuriyet tarihimizde ilk kez oynanan böyle bir oyun için doğru değerlendirme yapılması ve yarattığı sonuca, şoka ve mağduriyete uygun bir tazminata hükmedilmesi gerekir" denildi.

CHP'Lİ VEKİLİN SORUŞTURMASINI YÜRÜTEN SAVCI BUGÜN FETÖ'DEN TUTUKLU

Cihaner'in Ergenekon kapsamında tutuklanmasına ilişkin soruşturmayı yürüten o dönemin Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal'ın FETÖ'den tutuklu olduğu, Terörle Mücadele Şubesi Müdür Vekili Murat Günbeyi'nin ABD'ye kaçtığı belirtildi. Gizli tanık Bayram Bozkurt'un ifadelerine dayanarak Cihaner'i tutuklayan hâkim Mustafa Karatay ve İsmail Şahin ile Şanal görevden alındıktan sonra yerine atanan Savcı Taner Aksakal'ın da açığa alınıp tutuklandığı hatırlatıldı.

CHP'Lİ VEKİL DAHA SONRA BERAAT ETTİ

Cihaner hakkındaki davanın Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde beraatle bittiği ve kararda, bu soruşturmayı yürütmüş olan savcılar ve kamu görevlilerine ilişkin suç duyurusunda bulunulduğu anlatılarak, şöyle denildi:

CİHANER'İN AVUKATI HAPİSTE KALMA SÜRESİNİN DIŞINDA MAĞDURİYETİ BÜYÜK

"Yargı mensuplarına vurgu yapılan suç duyurusu, kumpas ve mağduriyetin büyüklüğünü göstermeye yetiyor. Mağduriyet, tutuklu kalınan süreden ibaret değildir. Kirli suç örgütünün medya ayağı, müvekkilimizin özgürlüğünü hedef almakla kalmamış, kişiliğine, savcılık görevine, özel yaşamına, kızıyla ve eşiyle ilişkilerine karşı saldırı yürütmüştür. Soruşturma ve dava, bu saldırılara malzeme olarak kullanılmıştır." Cihaner'in tutuklandığı 16 Şubat 2010'dan itibaren faizi başlamak üzere, Maliye Bakanlığı'ndan 10 milyon TL tazminat istendi.

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Cumhuriyet Başsavcılığı İlhan Cihaner Osman Şanal Güncel Haberler

Ağrı'da bir kadın, caddede üstsüz şekilde dolaştı

Ağrı'da bir kadın, caddede üstsüz şekilde dolaştı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Usta oyuncu Ahmet Uğurlu, 71 yaşında hayatını kaybetti

Usta oyuncu Ahmet Uğurlu, 71 yaşında hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek, harekete geçmekten çekinmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek, harekete geçmekten çekinmeyiz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title