Erdoğan-Selman görüşmesinin perde arkası! Örtülü ambargo kaldırılıyor, yatırımlar artıyor, swap anlaşması yolda - Haberler
Haberi Paylaş

Erdoğan-Selman görüşmesinin perde arkası! Örtülü ambargo kaldırılıyor, yatırımlar artıyor, swap anlaşması yolda

Haberler.com - Erdem Aksoy - Güncel
 - Güncelleme:

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman dün Ankara'ya gelerek Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme gerçekleştirdi. Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Selman ile Erdoğan arasında 2 saat süren görüşmenin perde arkası detayları da ortaya çıktı. Görüşmede Türkiye'ye uygulanan örtülü ihracat ambargosunun kaldırılması, iki ülke arasında swap anlaşması yapılması ve Türkiye'ye yönelik ekonomik yatırımların artırılması gibi kararlar alındı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman dün resmi ziyaret için Türkiye'ye geldi. Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul başkonsolosluğunda öldürülmesinden bu yana ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Prens Selman, Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kurmaylarıyla 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Selman arasındaki görüşmenin amacı tam normalleşmenin tesis edilmesiydi. Kaynaklar tam normalleşme sürecine giriş yapıldığını doğrularken, son yıllardaki krizin aşılması yolunda önemli adımların atıldığını ifade ediyor.

Özellikle ekonomik anlamda Türk lirasının değeri düşerken, enflasyon yüzde 70'in üzerine çıkmışken, ekonomik anlamda bir iş birliğinin kapısı açılır mı sorusu soruluyordu. Görüşmede buna ilişkin sinyallerin alındığı öğrenildi.

Son zamanlarda Suudi Arabistan'a ihracat yapan ihracatçıların beklentileri doğrultusunda da önemli bir adımın atıldığı öğrenilirken,Suudi Arabistan tarafından uygulanan örtülü ambargonun da kaldırılması bekleniyor. Görüşmelerde bu konuda mutabık kalındı.

Öte yandan görüşmede Türkiye'ye yönelik yatırımların artırılması kararı da alındığı öğrenildi. İki ülke arasında bir swap anlaşması olup olmayacağı da en çok merak edilen konuların başında geliyordu. Erdoğan-Selman görüşmesinde bu adımın da ilerleyen günlerde atılmasına karar verildi.

Hatırlanacağı üzere Cemal Kaşıkçı cinayeti iki ülke arasındaki ilişkileri tamamen kesmişti. Geçtiğimiz aylarda Prens Selman ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında başlayan telefon görüşmeleriyle ılımlı bir hal alan ilişkilerin ardından Erdoğan'ın nisan ayındaki ziyareti normalleşme yolunda en büyük adım oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle dün Ankara'ya gelen Prens Selman'ın bu ilk resmi ziyareti de iki ülke arasındaki ilişkilerin yoluna girdiği sinyalini verdi.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan Prens Selman Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

Hayri :

30 yıl öncede imf den dunya b ankasından 3 kuruş borç almak için siuyasiler dolanıp dururdu 40 yıl 50 yıl öncede aynıydı bu gunde aynı demekki bu işte bir yanlış var her karışı altın değerinde bir ülke genç nufus sanayi gelişmiş ee bu durumlar ne o zaman

Güray Dilli :

Gazeteci için gelen suçlanmamış mıydı

sivri:

swap anlaşması falan yok şeçimi görmeden kimse para vermeyeceğini ve swap yapılmayacağını söylediler çoktan

Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title