Haberler

Ege'de "Hz. Peygamber'in Evrensel Mesajı" Konferansı

EÜ Fen Fakültesi Konferans Salonu'nda yapılan etkinliğe Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ ve İKÇÜ Üst Yönetimi, Senato Üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Ege Üniversitesi'nde(EÜ) "Hz. Peygamber'in Evrensel Mesajı" konulu bir konferans veren İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, "Peygamberimiz, merhametin ve adaletin tecellisi olarak toplumda imtiyazları kaldırmıştır.

Sözlerine Berat Kandilini kutlayarak başlayan ve günümüzde İslam Dünyasına bakıldığında Hz. Peygamber'in ümmeti olmaya layık olan bir toplumun olmadığını söyleyen Prof. Dr. Köse, "Maalesef ülkelere baktığımızda, her bir ülkede din adına oluşturulmuş örgütler ver. Bunlar İslam adına insan öldürdüklerini iddia ediyorlar. Dünyada 1 milyardan fazla insan temiz içme suyu bulamıyor. Buna karşılık israf ve savurganlığın yaşam biçimi olduğu bir dünya var. Oysaki ben, Hz. Peygamber'in böyle bir dünyayı değiştirmek için geldiğine inanıyorum" dedi.

Hz. Muhammed'in ilahi mesajında her şeyden önce "merhamet" kavramı olduğunu belirten Prof. Dr. Saffet Köse, "Merhamet, temel ilişkilerde İslamiyet'in koyduğu en temel kavramdır. Hz. Muhammed de merhamet peygamberi olarak gönderilmiştir. Merhametin iki boyutu vardır. Birincisi nezaket ve zarafetle muamele etmek, ikincisi ise ihsandır; yani iyilik etmek ve iyi davranmaktır. Bundan da karşılıksız sevgi doğar. Hz. Peygamber sadece insanlar için değil bütün varlıklar için bir rahmet olmuştur. O'nun nezaketinden bütün varlıklar hissesini almışlardır" diyerek Haz. Peygamber'in hayatından çeşitli merhamet örnekleri sundu.

"İlişkiler;nezaket, zarafet ve ihsan temelli olmalı"

Prof. Dr. Köse,"Tarihte yazılmış ahlak kitaplarında toplumu düzenleyen ilkeler arasında 'adalet' olgusu üst ilkedir. Toplumsal boyutta ise adaleti aşan değerler vardır. Adaleti aşan en temel değer ise muhabbettir. Adalet, hak edene hak ettiğini vermektir. Muhabbetin olduğu yerde adalet davası olmaz. Bazen hak ettiğinizden feragat eder, bazen de hak ettiğinizden fazlasını alırsınız. Yani siz, 'nezaket, zarafet ve ihsan' temelli ilişkiler kurduğunuzda ortaya çıkan çatışmaları da çözmek daha kolay hale gelir. Peygamberimizin de istediği budur" diye konuştu.

"Peygamberimiz, merhametin ve adaletin tecellisi olarak toplumda imtiyazları kaldırmıştır" diyen Prof. Dr. Köse, "Peygamber efendimizin çok mütevazı bir hayatı vardı. İnsanlar arasında ayrımcılık, imtiyaz, ayrıcalıklı sınıf oluşturma gibi kavramlar onun kitabında yoktu. Peygamberimizin üzerine titrediği konulardan birisi de 'kul hakkı'ydı. Kul hakkının affı yoktur. Peygamberimiz, 'dünyada bir kulun hakkına girdiyseniz, onu bu dünyada halledin' demiştir. Dışarıya çıkıp çevremize baktığımızda her şeyde kul hakkı görürüz" diye konuştu.

"Hz. Peygamberimiz,insanlığı kardeşlik çatısı altında birleştirmiştir"

Hz. Muhammed'in savaş hukukunun kurucusu olarak kabul edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Köse, "Peygamberimizin hayatı esas alınarak savaş hukuku alanında kitaplar hazırlanmıştır. Bugün, uluslararası hukuk kurallarının çoğu uygulanmamaktadır ancak Hz. Muhammed bu kuralları o dönemde oluşturmuş ve uygulamıştır. Meşru müdafaa, ahde vefa, elçilerin dokunulmazlığı gibi kuralları, katıldığı savaşlarda uygulamıştır. Kadınları, çocukları, yaşlıları, mabetleri, hayvanları savaş dışı saymıştır. Bedir Savaşı'nda esirlerle ilgili hükümler düzenlemiştir. Bugün Dünya, hala o noktaya gelemedi. Hz. Peygamberimiz, tüm insanlığı kardeşlik çatısı altında birleştirmiştir" dedi. Prof. Dr. Köse, konferansa katılan ve katkı sağlayanlara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Etkinliğin sonunda Prof. Dr. Saffet Köse'ye bir "Teşekkür Belgesi" veren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, "Bu tür konferansların ve seminerlerin seri halinde devam etmesi gerekiyor. Biz de Birgivi İslami İlimler Fakültesi'ni kurduk. Sayın hocamızın da bununla ilgili desteğine ihtiyacımız var. Bu konferans vesilesi ile ben de herkesin Berat Kandilini tebrik ediyorum. İnşallah hepimiz 'berat' oluruz, affediliriz" dedi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Ege Üniversitesi Necdet Budak Saffet Köse Haberler

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

TFF, başkanını seçiyor! İşte ilk sandık sonuçları

TFF, başkanını seçiyor! İşte ilk sandık sonuçları

AVM'de genç kızın fotoğrafını çeken 75 yaşındaki adama gözaltı! İfadesi hayli tuhaf

AVM'de genç kızın fotoğrafını çeken 75 yaşındaki adama gözaltı! İfadesi hayli tuhaf

Bakmadan Geçme

TFF başkanlık seçim sonuçları! SANDIKLAR AÇILDI! Mehmet Büyükekşi ve İbrahim Hacıosmanoğlu oy sayısı ve oy farkı kaç? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bayraklı, Bornova, Menderes 17-18 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Araban, Yavuzeli, Karkamış 18-19 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Sarıçam, Ceyhan, Kozan 18-19 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Beyşehir, Çumra, Seydişehir 18-19 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Karacabey, Nilüfer, Gemlik 18-19 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Döşemealtı, Aksu, Kumluca 18-19 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! 2024 Olimpiyatlar ne zaman başlıyor? Yaz Olimpiyat Oyunları nerede ve kaç ülke katılıyor? CANLI ALTIN KURU | Bugünkü çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 18 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? CANLI maç izle! (GALATASARAY-AS TRENCİN) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 18 Temmuz günün maçları nereden izlenir? TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanlık seçimi ne oldu, kim kazandı? TOKİ taksitlerine zam geldi mi? TOKİ Temmuz ile Aralık taksit artışı ne kadar oldu? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Kalecik, Ayaş, Çankaya 18-19 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (FENERBAHÇE-HULL CİTY) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 18 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 19 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 19 Temmuz burç yorumları nedir?
Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title