DSÖ'den koronayla ilgili umut veren sözler: 2022'de acil olmaktan çıkabilir - Haberler
Haberi Paylaş

DSÖ'den koronayla ilgili umut veren sözler: 2022'de acil olmaktan çıkabilir

AA - Ömer Faruk Yıldız - Güncel
 - Güncelleme:

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs salgınıyla ilgili umut veren ifadeler kullandı. Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, koronavirüsün bu sene içerisinde "acil durum" statüsünden çıkarılabileceğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, koronavirüs salgınının bu yıl içinde "acil durum" evresinden çıkmasını umduğunu açıkladı. KoronavirüsünAvrupa'da ilk kez görülmesinin 2. yılı dolayısıyla yazılı açıklama yapan Kluge, DSÖ'nün Avrupa Bölgesi'nde salgının son durumunu değerlendirdi.

Kluge, 24 Ocak 2020'de Fransa'da ilk Kovid-19 vakasının tespit edilmesiyle virüsün bölgeye girdiğini hatırlatarak, "Nesilde bir görülen bu kriz başladığından bu yana neredeyse hiç ders alınmadı." ifadesini kullandı. Koronavirüsün Omicron varyantının Avrupa Bölgesi'nde Delta'nın yerini iyice aldığını vurgulayan Kluge, "Omicron, Avrupa Bölgesi'ndeki Kovid-19 vakalarının yüzde 31,8'ini oluşturuyor. Bu oran geçen hafta yüzde 15, ondan önceki hafta da yüzde 6,3 idi." bilgisini paylaştı.

Kluge, bölgede şimdiye kadar 1,7 milyon kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirterek, salgında "çocukların eğitimi ve ruh sağlığının da kötü etkilendiğinin" altını çizdi. Salgının henüz bitmediğine işaret eden Kluge, "Acil durum evresini 2022'de sonlandırabileceğimizi umuyorum fakat bu konuda rahatlamak için çok erken." ifadesini kullandı.

Kluge, aşılamada şimdiye kadar gelinen noktanın umut verici olduğunu kaydederek, "Avrupa Bölgesi'nde şimdiye kadar 1,4 milyar dozdan fazla aşı uygulandı. Sınır ötesi iş birliği sayesinde onaylanan 10 farklı aşının uygulanması tıp biliminde büyük bir ilerlemedir." açıklamasında bulundu. DSÖ Acil Durum Komitesi, 19 Ocak'ta koronavirüs salgınının "Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu" şeklinde nitelendirilmesine devam edilmesi yönünde karar almıştı.

AA / Ömer Faruk Yıldız - Güncel

Dünya Sağlık Örgütü, Hans Kluge, Ocak, 112, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title