Devasa asteroid bu sabah dünya'yı teğet geçti - Haberler
Haberi Paylaş

Devasa asteroid bu sabah dünya'yı teğet geçti

Haberler.com - Güncel
 - Güncelleme:

Mısır'daki Keops Piramidi, diğer adıyla Büyük Giza Piramidi boyutunda bir asteroid, bugün dünya'ya çok yakın bir mesafeden geçti.

Teleskoplarından tehlikeyi gören uzay bilimciler birkaç gündür uyarı üzerine uyarı yaparken, 2019 OK olarak adlandırılan asteroid, gezegenimiz Dünya'yı bu sabah 11.00 sularında teğet geçti.

Asteroidin saniyede 24 kilometre hızla geçtiği ve Dünya ile arasında sadece 70 bin kilometre olduğu belirtildi.

Nasa yetkilileri, asteroidin Büyük Giza Piramidi'nden iki kat, New York'taki Özgürlük Heykeli'nden ise 2.7 kat ve Londra'daki Big Ben saat kulesinden ise 2.5 kat daha uzun olduğunu açıkladı.

Devasa asteroid bu sabah dünya'yı teğet geçti

?2019 OK'nin bu yıl Dünya'ya bu kadar yakın geçen en büyük astreoid olduğu, gelecek birkaç yıl içerisinde de bu büyüklükte bir astreoid geçmesinin beklenmediği belirtiliyor.

Dünya'nın asteroid ve göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı uyarısında bulunan NASA çalışanı Dr Joseph Nuth, American Geophysical Union'ın toplantısında yaptığı konuşmada sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğinin altını çizmişti.

Nuth'a göre, bu riski ortadan kaldırmanın en garanti yolu uzaya tek görevi gezegenimize çarpması muhtemel asteroidleri inceleyecek bir araç göndermek. Yeterli ödeneğin ayrılması durumunda bu aracın bir yıl içinde göreve başlayabileceğini belirten Nuth, söz konusu aracın gezegenimize çarpma olasılığı olan asteroidleri durdurabilecek kapasitede de olacağını sözlerine eklemişti.

Haberler.com - Güncel

New York Uzay NASA Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title