Demirkazık'taki Mahsur Kalan Dağcılar - Haberler
Haberi Paylaş

Demirkazık'taki Mahsur Kalan Dağcılar

AA - Güncel
 - Güncelleme:
Demirkazık'taki Mahsur Kalan Dağcılar

Niğde'de Demirkazık Dağı'na tırmanırken mahsur kalan dağcılar kurtuldu.

Niğde'nin Çamardı ilçesindeki Demirkazık Dağı'na tırmanırken mahsur kalan 3 dağcıya ulaşıldı, kaybolan 1 dağcı da bulundu.

Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun Demirkazık Kamp Eğitim Merkezi'ndeki eğitime katıldıktan sonra Demirkazık Dağı'nın zirvesine tırmanış yaparken olumsuz hava koşulları nedeniyle inmek zorunda kalıp, 3 bin 300 rakımdaki Külah bölgesinde bir mağaraya sığınan Zeynep Özal, Kerem Tabak ve Kaan Erbaş ile kaybolan Samet Hasırcı'ya ulaşmak için Jandarma Arama Kurtarma (JAK), İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Türkiye Dağcılık Federasyonu üyelerinden oluşan ekiplerin çalışması gece boyu sürdü.

Mağaraya sığınan Zeynep Özal, Kerem Tabak ve Kaan Erbaş'a ulaşan ekipler, havanın aydınlanmasıyla aramalara yoğunluk vererek, Karamuk bölgesinde bir kayalıkta kurtarılmayı bekleyen Samer Hasırcı'yı da buldu.

Sağlık durumunun iyi olduğu belirtilen Hasırcı ve diğer dağcıların, Demirkazık Kamp Eğitim Merkezi'ne getirilmesi için çalışmalar sürüyor.

Ekiptekilerle tırmanışa katılan diğer dağcı Mert Haskal, kendi çabasıyla kamp merkezine ulaşmayı başarmış, 4 arkadaşının kurtarılması için görevlilere bilgi vermişti.

AA / Güncel

Türkiye Dağcılık Federasyonu, Zeynep Özal, Çamardı, Niğde, Politika, Güncel, Haberler

title