Haberler

Davutoğlu, Milletvekili Adayı Olmak İsteyen Bürokratlara Sert Çıktı

Güncelleme:

Milletvekili olmak isteyen 700 bürokrat nabız yokladı. Davutoğlu ise bu kadar yüksek başvuruya, "Peki devleti kim yönetecek" şeklinde sert tepki gösterdi.

Seçimlerin yaklaşmasıyla milletvekili adayları da netleşmeye başladı. Aday olmak isteyenler arasında bürokratlar başı çekiyor. 700 bürokrat, Başbakan Davutoğlu ve AK Parti kurmaylarıyla irtibata geçerek nabız yokladı. Davutoğlu ise bu kadar yüksek başvuruya, "Peki devleti kim yönetecek" şeklinde tepki gösterdi

FREN SİSTEMİ GELDİ

Genel seçimlerde milletvekili adayı olmak isteyenlerin başında yüksek bürokrasiden isimler geliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Parti yetkili kurum ve kişilerine şuana kadar 700'ün üzerinde yüksek bürokratın nabız yokladığı ortaya çıktı.

Bu kadar yüksek başvuru nedeniyle Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "Peki devleti kim yönetecek" sözleriyle adaylık bekleyen bürokratlara tepki gösterdiği öğrenildi. Davutoğlu'nun tepkisi ve yüksek başvuru nedeniyle AK Parti, bürokrasinin başındaki isimlere fren sistemi getirdi.

FİDAN GARANTİ GİBİ

AK Parti, bürokratların, yerlerine veto yemeyecek isim bulmaları durumunda adaylığına yeşil ışık yakılıyor. Bürokrasiden AK Parti'nin en fazla 15 ismi aday göstereceği belirtildi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili adaylığına kesin gözüyle bakılırken, paralel yapıyla mücadele, Suriye ve Irak başta olmak üzere tererle mücadele, çözüm süreci gibi önemli operasyonların devamını sağlayacak isim bulmakta zorlanıldığı belirtildi.

HER İLDE KADIN KOTASI

Kadın ve gençlik kollarının taleplerini de değerlendiren AK Parti, bu seçimde her ilden bir kadın aday göstermek istiyor. Bu konuda teşkilatların ve kadın aktivistlerin taleplerini alan AK Parti'nin her ilden göstereceği kadınların en az yarısının ise başörtülü olacağı belirtiliyor. AK Parti'nin önceki seçimlerde başörtülü aday göstermesi için kadın dernekleri yoğun bir kampanya yürütmüştü. İstanbul Kadın Kolları Başkanı Özlem Zengin'in de adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

BAŞDANIŞMANLAR FAVORİ

Şu ana kadar, AK Parti'den aday olmak için Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aydın Ünal istifa etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın metin yazarı ekibinde de yer alan Ünal'ın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. AB Bakan Yardımcısı ve eski İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, eski Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Ulvi Saran'ın da milletvekili aday olması bekleniyor. Başbakan Başdanışmanı Hatem Ete ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal'ın da ismi adaylık için kulislerde konuşuluyor.

ÇÖZÜMÜN KARA KUTUSU

AK Parti'de aday olmak isteyen isimler arasında çözüm sürecinin kara kutusu olarak bilinen Adalet Bakanlığı Müşaviri Adnan Boynukara da yer alıyor. Parti kulislerinde Boynukara'nın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Dershanelerin dönüştürülmesinin mimarı olarak gösterilen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Akil İnsanlar heyetinden Erol Göka, Samsun İl Müftüsü Hayrettin Öztürk aday olacak bürokratlar arasında yer alıyor.

PARTİNİN AĞIR TOPLARI

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, MKYK üyesi Mazhar Bağlı gibi partinin ağır toplarının adaylıklarına kesin gözüyle bakılıyor.

BEKLENEN İSİMLER LİSTEDE

AK Parti'nin listesinde bu kez farklı bir sürpriz bekleniyor. AK Parti toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak bir sistemle seçimlere girecek. Özellikle toplumun TBMM'de tüm kesimlerinin temsilinin sağlanması için gayrimüslim aday için düğmeye bastı. Bunun için 2 ismin belirlendiği kulislerde konuşuluyor. Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan'ın milletvekilliği adaylığına kesin gözüyle bakılırken, diğer ismin kim olacağı henüz netlik kazanmadı.

CHP'DE İL YÖNETİCİLERİ

CHP'de ise milletvekilliği adaylığı için ön seçimli bir sistem bulunuyor. Şu ana kadar CHP teşkilatlarından İstanbul, İzmir başta olmak üzere Tokat, Bursa, Ordu, Yozgat, Bingöl, Erzurum gibi birçok şehirde il başkanları adaylık için istifa ederek milletvekilliği yarışına girmeyi hedefliyor. Eski Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar'ın da CHP'den aday olmak istediği belirtiliyor. (Kaynak: Yeni Şafak)

Kaynak: Haberler.Com / Güncel

Ahmet Davutoğlu Aydın Ünal İstanbul Ak Parti Sıkıcı Politika Güncel Haberler

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden 'Neden' sorusuna 'Sadece Allah rızası için' yanıtı

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden "Neden" sorusuna "Sadece Allah rızası için" yanıtı

Kızıldeniz'de tansiyon yüksek! Husiler, biri ABD'ye ait 3 gemiyi füzelerle yerle bir etti

Kızıldeniz'de tansiyon yüksek! Husiler, biri ABD'ye ait 3 gemiyi füzelerle yerle bir etti

Savcılık Dilan Polat için neden tahliye istedi? İşte o 2 gerekçe

Savcılık Dilan Polat için neden tahliye istedi? İşte o 2 gerekçe

500

Yorumlar (60)

.......mobilWeb@haberler.com:

Reza eniştemizde aday olacakmı acaba o olmazsa ebru olsun o kadar mağdur oldular yazıktır bee

40
3
yanıtYanıtla
İHSAN:

bence milletvekili olmasın padişah recep tayyip ne derse o olsun böylece huzura erilmiş olur

31
10
yanıtYanıtla
aydın:

dokunmazlık kalksın bakalım kaç brokrat aday olur yaptıkları hırsızlığı hesabı sorulmazya vekıl olursa

39
1
yanıtYanıtla
Serhat:

Reza ver o güzel yönetir devleti herkesi önüne yatırır hem cari açığı hem cariye açığını kapatır. . .

34
3
yanıtYanıtla
İstanbul 7 beni:

Davut oğlu Türkiye için iyi. Ama Kürtlere gelince kötü. . Haksızlık var Kürtlere. Hem Kürt topraklarına gelip devlet kurmak. Onların dilini kültürünü eğitimini sağlamamak acımasızlıktır. Omuz omuza savaştık, gavura karşı. . şimdi onların dilleri kültürleri eğitimleri serbest, biz Kürtler ortada kaldı. . .

5
29
yanıtYanıtla
Osman Nurim@m.m:

insanlar belli bir zaman önce saftı tamam anlarım bilerek cahil bırakılmıştı. Hala bu saçma sapan şeylere inananlar varya okuyacağanız tarihin. Hakkını verin. Yahu birşeyler istiyor olabilirsiniz onuda anlarım fakat onunda yolu bu değil uydurma hikayeler ilr komik oluyorsunuz.

yanıt3
yanıt0
bence:

Devlet mi dediniz ? Freni patlak kamyon gibi gidiyor, hakkımızda hayırlısı.

28
5
yanıtYanıtla
kurdo:

millet vekili sayısını, 550 den 5500 e çıkarın, , nasıl olsa millet olarak malın tekiyiz, , bu kamburuda taşımaya alışırız, böylelikle akrabalarınızda size tavır almaz.

32
0
yanıtYanıtla
LazolimobilWeb@haberler.com:

Senide devletide rte yonetir sen uzulme.

23
5
yanıtYanıtla
FAKIR HIRSIZmobilWeb@haberler.com:

Senin yönetemeyecegin kesin

21
2
yanıtYanıtla
Tüm 60 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title