Haberler

Çubuk'ta Şakayık Çiçekleri Açtı

Ankara'nın Çubuk ilçesinde, halk arasında "aygülü" olarak bilinen endemik şakayık çiçekleri açtı.

Ankara'nın Çubuk ilçesinde, halk arasında "aygülü" olarak bilinen endemik şakayık çiçekleri açtı.

Çubuk Doğa Sevenler Derneği Başkanı Halil Basri Uluğ tarafından yaklaşık 10 gün önce Akkuzlu ile İmam Hüseyin mahalleleri arasında bin 400 metre rakımda yamaçta bulunan şakayık çiçekleri, görsel bir şölen sunmaya başladı.

Türkiye'nin birkaç bölgesinde yetiştiği bilinen ve EXPO 2016 Antalya'nın da sembol çiçeği şakayık, doğal güzelliğiyle büyülüyor. Bölgeye özel bir önem kazandırması beklenen şakayıklar, çiçek açmasıyla bölgede renk cümbüşü oluşturdu.

Şakayık çiçeklerinin bulunduğu alana giderek, zarar görüp görmediğini kontrol eden Uluğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yörede doğal olarak yetişen şakayıkların muhteşem bir görüntü oluşturduğunu söyledi.

Şakayık çiçeğinin ilçede düzenlenen Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali'nin sembol çiçeği olmasını istediklerini belirten Uluğ, gelecek yıllarda vatandaşların bu eşsiz manzarayı izlemek için bölgeye akın etmesini bekledikleri kaydetti.

Şakayıkların çiçek açtığını görünce çok mutlu olduğunu anlatan Uluğ, şöyle konuştu:

"İlk bulduğumuzda yaptığımız araştırmada bu bitkinin şakayık çiçeği olduğunu tespit ettik. Mor renklerde açmışlar. Her taraf aynı tonda çiçek açmış. İlk defa açtığında koyu bir tonda çiçek açıyor ama daha sonra dökülmeye başlarken ton rengi açılıyor. Bölgede sadece bulunduğumuz tepede bu çiçekler bulunuyor. Burası gerçekten bir doğa harikası olmuş. Bizi gerçekten çok mutlu etti, çok sevindik. On yıldır ilçede araştırma yapıyorum böylesi güzellikle ilk defa karşılaştım. Bu çiçeğin koruma altına alınması için gerekli girişimlerde bulunduk."

Yörenin şakayık çiçeği ile anılmasını ve tanıtımının yapılmasını isteyen Uluğ, "Çok iyi bir şekilde korumak şartıyla, iyi bir tanıtım da yapılırsa mevsiminde burası doğa sevenlerin ve fotoğrafçılarının akınına uğrayabilir." dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Halil Basri Uluğ Hüseyin Bin Ali Antalya Türkiye Politika Güncel Haberler

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından darbedildi

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından darbedildi

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Bakmadan Geçme

Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi!
Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title