Haberler

Yangın felaketinde "elektrik hattı" şüphesi! Tanrıkulu, "Olağan şüpheliler" dedi, DEDAŞ'tan yalanlama gecikmedi

Güncelleme:

Diyarbakır ve Mardin'de 11 kişinin can verdiği anız yangınlarında yaralananları ziyaret eden CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Bu tip yangınlarla ilgili olağan şüpheliler vardır" diyerek, elektrik dağıtımını yapan DEDAŞ'ın faciadan sorumlu olabileceğini söyledi. İddiayı yalanlayan DEDAŞ, "Yaptığımız incelemelerde yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklanmadığını belirledik. Hatta elektrik iletim hatlarının dahi yangının meydana geldiği bölgelerden geçmediğini gördük" açıklamasını yaptı.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır ve Mardin'de 11 kişinin hayatını kaybettiği anız yangınından yaralı kurtulanları tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti. "Bu tip yangınlarla ilgili olağan şüpheliler vardır" diyen Tanrıkulu, bölgenin elektrik dağıtımını yapan DEDAŞ'ın faciadan sorumlu olabileceğini iddia etti. DEDAŞ yaptığı açıklamada "Yaptığımız incelemelerde yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklanmadığını belirledik. Hatta elektrik iletim hatlarının dahi yangının meydana geldiği bölgelerden geçmediğini gördük" diyerek iddiayı yalanladı.

TANRIKULU, ANIZ YANGININDA YARALANANLARI ZİYARET ETTİ

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'a bağlı Çınar ve Mardin'e bağlı Mazıdağı ilçeleri arasındaki 17 köye ait ekili alanda çıkan, 11 kişinin hayatını kaybettiği anız yangınında yaralananları ziyaret etti. Tanrıkulu, ziyaret sonrası Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde açıklama yaptı. Tanrıkulu, faciadan bölgenin elektrik dağıtımını yapan DEDAŞ'ın sorumlu olabileceğini iddia etti.

"BU TİP YANGINLARDAKİ OLAĞAN ŞÜPHELİLERDEN BİRİ DEDAŞ"

Tanrıkulu şunları söyledi: "Dün gece Diyarbakır Valisi'yle de görüştüm; yangının çıkış sebebiyle ilgili araştırmayı Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor. Bu soruşturmanın şeffaf, adil, etkin bir biçimde yapılması lazım. Bu tip yangınlarla ilgili olağan şüpheliler vardır; bunlardan biri DEDAŞ'tır. Elektrik iletim hatlarının bakım, onarım yeterli bakım, onarım ve altyapı çalışması yürütülmediği için özellikle bu mevsimlerde yangınlar enerji hatlarından kaynaklanıyor.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yangında yaralananları ziyaret ettiCHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu

"DEDAŞ ÜZERİNDEKİ YARGI KORUMASINI KALDIRIN"

DEDAŞ, kamu otoriteleri tarafından sürekli korunmaktadır. Yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklandığına dair iddianın Cumhuriyet Başsavcılığı ve yetkili makamlar tarafından etkin, şeffaf bir şekilde soruşturulması gerekir. DEDAŞ üzerindeki yargı korumasını kaldırın. Yaşamını yitiren yurttaşlarımıza rahmet, yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Yangının yarattığı hasarın tespit edilip, gerekli desteklerin sağlanması lazım."

DEDAŞ İDDİALARI YALANLADI

Konuya ilişkin açıklama yapan DEDAŞ, iddiayı yalanladı. Yangının çıktığı yerde elektrik iletim hatlarının dahi geçmediğini belirten DEDAŞ, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki ekili alanlarda çıkan yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Olayın meydana geldiği ilk andan itibaren Dicle Elektrik olarak ekiplerimizle sahada incelemelere başladık.

"YANGININ ELEKTRİK İLETİM HATLARINDAN KAYNAKLANMADIĞINI BELİRLEDİK"

Bazı medya kanallarında yangının elektrik kaynaklı olduğu belirtilmiş olsa da yaptığımız incelemelerde yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklanmadığını belirledik. Hatta belirtilen bazı bölgelerde elektrik iletim hatlarının dahi yangının meydana geldiği bölgelerden geçmediğini gördük. Tespit çalışmalarımıza ilgili kamu birimleriyle devam ediyoruz. Herhangi bir farklı bulgu edindiğimizde yetkili birimlerle paylaşmayı sürdüreceğiz."

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yangında yaralananları ziyaret etti

Kaynak: ANKA / Güncel

Milletvekili Diyarbakır Mardin Çevre Güvenlik Politika Güncel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

500

Yorumlar (21)

Alparslan Aydoğan:

sen önce PKK nın yaktığı ormanları söyle devletin kurumlarına galebe çalmak kolay

485
92
yanıtYanıtla
Umut Yağcı:

1 numaralı ülke düşmanı

426
65
yanıtYanıtla
Alkurt:

Umut, yüregine saglik, DOGRU tespit

yanıt76
yanıt18
KRAL GELDİ BEN:

İçimizde ki düşman

379
60
yanıtYanıtla
murtaza candurak:

kaçak elektrik kullanamadıkları için rahatsız olmuş siha sezgin

360
57
yanıtYanıtla
Baba Yabgu:

Kaçak elektrik çekerken çıkarmadıkları ne malum nursuzpvevenk

280
44
yanıtYanıtla
Mehmet Mirdeslioglu:

Baba büyüksün

yanıt41
yanıt12
osman Öztürk:

Kesin öyledir.

yanıt12
yanıt3
Sezgin Sezgin:

Bir kere doğru konultu

39
235
yanıtYanıtla
osman Öztürk:

Neyi doğru konuşmuş ulan.Adamlar o bölgeden iletim hattı bile geçmiyor diyor.sen ne okudugunu ne de duyduğunu anlıyorsun.

yanıt19
yanıt3
Tüm 21 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title