Haberler

CHP için hazırlanan tüzükte yer alan bir madde Kılıçdaroğlu'nu rahatsız edecek: Üst üste iki seçim kaybeden koltuğu bıraksın

Güncelleme:

CHP'de parti içi demokrasinin geliştirilmesine yönelik eski CHP Parti Meclisi Üyesi Bedri Baykam öncülüğünde "Demokratik Dijital Devrim" tüzük taslağı hazırlandı. Tüzükteki "İki kere üst üste genel seçim kaybeden genel başkanın koltuğunu kaybetmesi" maddesi 10 seçim kaybeden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na yönelik bir mesaj olarak yorumlandı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) parti içi demokrasinin geliştirilmesi, üyelerin parti kararları ile seçimlerde daha aktif olması ve partinin dijital dünyaya uyum sağlayabilmesine yönelik partili bazı isimlerce hazırlanan "Demokratik Dijital Devrim" (D3) tüzük taslağı kamuoyuyla paylaşıldı.

PARTİ İÇİ DEMOKRATİKLEŞMENİN ÖNÜ AÇILACAK

Taksim'deki bir sanat galerisinde düzenlenen basın toplantısına, tüzük taslağının öncülüğünü yapan eski CHP Parti Meclisi Üyesi Bedri Baykam'ın yanı sıra partililerden Tolga Yarman, Tevfik Kızgınkaya, Mustafa Pınar ve davetliler katıldı. "Demokratik Dijital Devrim" (D3) tüzük taslağı hakkında bilgi veren Baykam, CHP'de parti içi demokratikleşmenin önünün açılması için yıllardır çalışma yaptığını belirterek, 2010'daki Demokratik Çalıştay'ın bu konuda önemli bir adım olduğunu söyledi.

"PARTİNİN KAPILARINI HERKESE AÇMAK İSTİYORUZ"

Tüzük taslağının temel hedefinin, "Halkla siyaseti doğrudan buluşturmak ve her üyeyi karar alma noktalarına taşımak ve partinin dijital dönüşüme uyum sağlaması" olduğunu belirten Baykam, "Partinin kapılarını herkese açmak istiyoruz. Her üyenin kendisini temsil edecek milletvekilini, il ve ilçe başkanını ya da Türkiye çapında genel başkanını, Cumhurbaşkanı adayını seçebilmesini hedefliyoruz." diye konuştu.

CHP için hazırlanan Demokratik Dijital Devrim Tüzük Taslağı kamuoyuyla paylaşıldı

"BIRAKIN İNSANLAR İL VE İLÇE BAŞKANINI KENDİSİ SEÇSİN"

Baykam, özellikle dijital devrim ve dönüşümle ilgili 2003'ten bu yana çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, akıllı kart sistemiyle tüm partililerin bu süreçlere kolaylıkla katılabileceğini ve bunun teknolojik olarak mümkün olduğunu kaydetti.

CHP'de parti içi demokratikleşme sağlanamadığı için istifaların ve huzursuzlukların olduğunu anlatan Baykam, şöyle devam etti: "Bırakın insanlar il ve ilçe başkanını kendisi seçsin, Kütahya'da, Şişli'de il ve ilçe başkanlarını kendileri seçsinler. Parti meclisi adaylarını, genel başkanın tavsiye ettiği birkaç kişi dışında partililer seçsin. Aksi halde bu istifalar, tepkiler... Örneğin CHP, Cumhurbaşkanı adayını açıklayacak diye bir anda bilgi geliyor. Ekmeleddin İhsanoğlu ismi ortaya atılıyor ve herkes Google'a bakıyor. 'Bu kim? Nasıl aday olur? Acaba bu şaka mı? Acaba örgütten biri mi? Acaba kura mı çekildi ?' gibi şeyler konuşuluyor. Sonra bu kampanyaya oy vermem diyenlere karşı 'Tıpış tıpış oy vereceksiniz' mantığıyla bir gerilim hattı oluşuyor."

KILIÇDAROĞLU'NDAN RANDEVU ALACAK

Bedri Baykam, tüzüğün parti içinde herkese ulaşması için tüm örgüt üyelerine ve milletvekillerine dijital olarak gönderileceğini belirterek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan da tüzük taslağını elden sunmak için randevu talep ettiğini aktardı. Tolga Yarman da "Demokratik Dijital Devrim" (D3) tüzük taslağının parti içi demokratikleşmenin gelişmesi ve olgunlaşması için çok önemli olduğunu vurguladı. Toplantının ardından CHP Demokratik Dijital Devrim Tüzük Taslağı basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Tüzük taslağında yer alan bazı öneriler şu şekilde:

  • "Cumhurbaşkanlığı adayları tüm parti üyelerinin katılımıyla seçilmeli.
  • Genel başkan, parti meclisi, milletvekilleri, belediye başkanları yüzde 3'lük genel merkez kontenjanı dışında tüm üyelerle seçilmeli.
  • Cinsiyet ve gençlik kotaları kapsamına giren üyeler, seçilebilir noktalardan listeye girmeli.
  • İki kere üst üste genel seçim kaybeden genel başkanın koltuğunu kaybetmesi ve partinin olağanüstü kurultaya gitmesi gerekir.
  • Tüm üyelere verilecek akıllı kartlarla partinin dijital çağa uyum sağlaması, üyelerin aday seçimlerinde ve her konuda karar verici noktaya yükselmesi gerekir."
Kaynak: Haberler.com / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Bedri Baykam Tolga Yarman Taksim Haberler

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

İzmir'de elektrik akımına kapılarak ölen 2 kişi ihmal kurbanı mı? Bölge esnafının sözleri olay kadar skandal

İzmir'de elektrik akımına kapılarak ölen 2 kişi ihmal kurbanı mı? Bölge esnafının sözleri olay kadar skandal

Markette kilosu 100 TL, üretici ise 'Satamadım' diyerek çürümeye bıraktı

Markette kilosu 100 TL, üretici ise "Satamadım" diyerek çürümeye bıraktı

500

Yorumlar (8)

haklı:

kemal e sorsan her seçim o kazanıyor. zaten seçimden sonraki konuşmalarını duyan seçimde o birinci çıktı sanıyor

7
0
yanıtYanıtla
FATİH:

KAÇ İKİ SEÇİM OLDU KSAYBEDİP ZAFER İLAN EDEN TEK ÖRNEK

6
0
yanıtYanıtla
yuh:

ne zaman seçim kaybetmiş? hangi seçim? yazsanıza. herşeyi bilsek size ne gerek var? habere ne gerek var? işiniz gücünüz boş laf yuhhhh

2
1
yanıtYanıtla
Cengiz:

Mal olduğun için olmasın hangi seçimi kazandı şu ana kadar

yanıt1
yanıt1
yuh:

aklın kuştan bile kıt anlaşılan genel başkanlık seçimini kazanıyo ya daha ne seçimi kazanacakmış ki?

yanıt2
yanıt0
yuh:

haa pardon parti dışı öteki seçimleri diyosanız. yiyosa git sen kazan. yiyosa siz kazanın. karşısında erdoğan var. bu nasıl kazansın? işiniz gücünüz boş laf. adam genel başkanlığı kazanıyo işte. daha ne yapsın?

yanıt1
yanıt0
Vatandas:

Baska partiler icin olsa,KK en onde kosarak gider, demokrasinin erdemi diye nutuk atar.herkesi istifaya davet eder ama kendisi bir turlu bunu bilmez,yada birileri izin vermiyor.

1
0
yanıtYanıtla
Serdar:

Kemalin kaybetti seçim yok ki hep kazanmış mış

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title